Za polární září do finského Laponska

Rovaniemi, Kakslauttanen, Saariselka, Ivalo, Inari, Finsko

Pokud se zeptáte svých přátel, kde strávili svoji poslední dovolenou, mnoho z nich odvětí, že buď u rybníka na chatě, nebo u moře v Chorvatsku. Proč ale nepodniknout trochu exotičtější dovolenou na vlastní pěst a přivést si zpět domů mnoho nových zážitků? V tomto článku necháme stranou profláklé letní exotické destinace typu Bali, Thajsko, Karibik a podíváme se trochu netradičně na zajímavý příklad zimní dovolené za polárním kruhem v mrazivém Laponsku. Měli jsme možnost několik týdnů pracovat na arktickém resortu Kakslauttanen, situovaném 250 km od pomyslné hranice severního polárního kruhu. Doufám, že mé poznatky a informace budou inspirací některým z Vás, s cílem vypravit se za podobným polárním dobrodružstvím.

 

Když nás prvně před mnoha lety napadlo s kamarádem u diskuze nad pivem vypravit se v zimě za polární severní kruh, přišel nám tento plán prakticky neuskutečnitelný. Jednak finančně a také jsme nabývali dojmu, že by bylo nutné za tímto účelem zorganizovat snad celou expedici. Plán jsme tedy nikdy neuskutečnili.

 

Z mé vlastní zkušenosti Vám nyní mohu upřímně říci, že vypravit se za severní polární kruh není nikterak organizačně a finančně náročné. Výlet za polární září - zelenkavou Aurorou, psími spřeženími, stády divokých sobů a bílých jelenů žijících v arktické tundře obklopené nekonečnými pásy arktických lesů a jezer, je Vám na dosah!

 

Jev polární záře je nejviditelnější na evropském území v severní Skandinávii v období listopad – březen. Nejpříhodnější podmínky nastávají v měsíci listopadu a březnu na samém severu Finska (Saariselka, Ivalo, Inari), Švédska (Kiruna, Abisko) a Norska (Narvik). Během polární noci, připadající na měsíc prosinec a leden, je pravděpodobnost výskytu Aurory také značně vysoká (vždy záleží na dobrých povětrnostních podmínkách a nízké oblačnosti).

 

Cesta do finského Laponska

Na sever Finska se můžete dopravit následovně:

Všechny uvedené ceny jsou za 1 osobu.

 

1. varianta

Let Praha – Oulu, s přestupem v Helsinkách (Norwegian Air). Cena začíná již na 2,500 Kč jednosměrně (vč. odbaveného zavazadla).

 

Doporučuji vyhledávače letů https://www.skyscanner.cz/ a https://www.kiwi.com/cz/

 

Autobus Oulu – Rovaniemi – Saariselka (Kakslauttanen)

Přímo na stránkách autobusového dopravce Matkahuolto zarezervujte spoj Oulu – Saariselka (Kakslauttanen) s přestupem v Rovaniemi (web Matkahuolto)

Máte možnost výběru ze 4 denních spojů. Celková doba jízdy činí 6 – 8 hodin a zaplatíte 52,20 EUR za osobu jednosměrně (1325 Kč).

 

Ten samý spoj pokračuje případně do města Ivalo (Oulu – Ivalo, 56 EUR, 1422 Kč). Ceny jsou typu tarif online, doporučuji rezervovat s časovým předstihem pro získání případné slevy.

 

Celková cena Praha – Saariselka, od 3,825 Kč (7,650 Kč obousměrně)         

Celková cena Praha – Ivalo, od 3,922 Kč (7,844 Kč obousměrně)

 

2. varianta

Let Praha – Ivalo, s přestupem v Helsinkách (Norwegian Air). Cena od 4,600 Kč jednosměrně (vč. odbaveného zavazadla).

 

Z Ivalo máte možnost, pokud je to Váš plán, využít služeb autobusů Matkahuolto.

Autobus, Ivalo Airport – Saariselka, 30 min, 10 EUR za osobu jednosměrně, 4 spoje

Autobus, Ivalo Airport – Kakslauttanen, 50 min, 12 EUR za osobu jednosměrně, 4 spoje

Autobus, Ivalo Airport – Inari, 1 h, 22 EUR za osobu jednosměrně, 4 spoje

 

Celková cena Praha – Saariselka, od 4,854 Kč (9,708 Kč obousměrně)         

Celková cena Praha – Ivalo, od 4,600 Kč (9,200 Kč obousměrně)

Celková cena Praha – Inari, od 5,160 Kč (10,320 Kč obousměrně)

 

Ubytování v Laponsku

Nastává otázka, do jaké destinace se ve finském Laponsku vypravit. Záleží jen na Vás, co od svého výletu očekáváte.

 

Rovaniemi

Turisté hledající pomyslnou hranici severního polárního kruhu svou cestu končí v hlavním městě Laponska, v Rovaniemi (62 tis. obyvatel). Severně od Rovaniemi, jako posledního turistického centra severního Finska, se nachází už jen arktická tundra s několika městy bez zásadní turistické infrastruktury.

V Rovaniemi očekávejte minimální sazbu za levný dvoulůžkový pokoj kolem 1,650 Kč za noc (65 EUR).

 

Nedaleko Rovaniemi máte možnost strávit noc ve skleněném iglú (od 399 EUR pro dva lidi za noc, 10,130 Kč) nebo v ledové místnosti (260 EUR pro dva za noc, 6,600 Kč) v Arctic Snow Hotel and Glass Igloos (http://arcticsnowhotel.fi/northern-lights-glass-igloos-rovaniemi-lapland-finland/prices/).

 

Saariselka

Návštěvníci přijíždějící za mrazivou přírodou a polární září musí popojet minimálně o 250 km dále na sever, do vesničky Saariselka. Zde začíná ta pravá arktická zkušenost. Saariselka nacházející se uprostřed jehličnatých lesů a břízových hájů nabízí jedinečnou příležitost k prozkoumávání nehostinné mrazivé tundry a využití zimních aktivit jako lyžování (3/5 dní za 115 EUR pro dospělého, web), běžky, psí spřežení a výlety na sněžných skútrech. Nejlevnější ubytování se zde nabízí minimálně za 80 EUR za dvoulůžkový pokoj a noc (2,031 Kč).

 

Zážitku-chtiví turisté mohou přenocovat v Muotka Igloos (sauna a snídaně v ceně, 490 EUR pro dva a noc, 12,440 Kč).

 

Kakslauttanen

Na arktickém resortu Kakslauttanen jsme měli možnost několik týdnů pracovat. Po přečtení mého článku pojednávající o naší pracovní zkušenosti na tomto resortu si obrázek uděláte sami. Kakslauttanen Arctic Resort – Igloos and Chalets je celosvětově proslavený resort, jehož historie sahá až do 70. let minulého století, kdy milionář a majitel resortu Jussi vystavěl na břehu stejnojmenného jezírka pár dřevěných srubů (East Village). Od té doby se mnohé změnilo a resort se jako jeden z prvních proslavil svými skleněnými iglú, která Vám dají možnost sledování Aurory přímo z postele. V současnosti se resort sestává z původní East Village a nově vystavené West Village. Co do ubytování zde naleznete mnoho typů stavení (180), od jednoduchých dřevěných chat, přes luxusní sruby se saunou (v jednom takovém jsme bydleli), až po zmíněná skleněná iglú, o kapacitě až 4 osoby.

 

Osobně bych Kakslauttanen Arctic Resort nedoporučil, jelikož za dobu svého působení jsem nabyl dojmu, že majitelům jde pouze o maximalizaci zisku. A to na úkor zákazníků a přírody. Volba je ale na každém, zážitek z pobytu v resortu je zcela určitě jedinečný a nepopíratelně Vám zůstane na celý život.

 

Pro ilustraci jistě poslouží ceník aktivit z období mimo sezóny (červen – říjen). Levná záležitost to rozhodně není, ale cenová hladina aktivit se v této oblasti Laponska zásadně nebude na jiných místech odlišovat.

 

V zimní sezóně se cena za malé iglú pro dvě osoby pohybuje kolem 650 EUR za noc (16,500 Kč), cena malé chaty začíná na 550 EUR pro dva za noc (14,000 Kč).

Jorge Necesario: Laponsko Kakslauttanen

Návštěva Husky farmy a hlazení štěňátek za 39 EUR na osobu/1h :)

Mimo sezónní ceník aktivit - Kakslauttanen 

Ivalo

Ivalo jako turistický uzel dobře poslouží na nákupy (je zde hned několik supermarketů, čerpací stanice), také disponuje letištěm. Jinak zde není zajímavého zhola nic. Ceny nejlevnějšího ubytování začínají na 65 EUR pro dva a noc.

 

Ubytování typu iglú hledejte v nedaleké Aurora Village Ivalo (prostorná Aurora Cabin pro dva za 536 EUR, vč. snídaně a večeře, 13.600 Kč).

Inari

Toto velmi severně položené sedmi tisícové původní městečko je díky své pozici velmi vhodné pro pozorování Aurory a pro vědecká zkoumání podmínek arktického pásu. Nejlevněji se ubytujete za 100 EUR pro dva a noc.

 

Připlatíte-li si, za 490 EUR Vás ubytují v Inari Igloos (snídaně v ceně).

Na tomto souhrnu vidíte, že cesta za polární kruh nemusí vyloženě utrhnout Vaši kapsu, ale levná rozhodně není.

 

Nejlevnější 5 denní dovolená bez aktivit zahrnující nejlevnější ubytování v Ivalo a zpáteční letenku Vás přijde na bezmála 12,000 Kč na osobu.

 

Pokud chcete zažít exkluzivní zkušenost se spaním v proskleném iglú, pak Vás takový výlet vyjde na závratných 42,000 Kč na osobu (5 nocí).

Pokud po iglú vyloženě toužíte, pak si při pohledu na jejich ceny říkám, že nejlevnější cesta, jak se podívat dovnitř, je zažádat o práci uklízeče na jednom z resortů, tak jak jsme to udělali my. Pak si užijete iglú a srubů do sytosti, to mi věřte!

Jorge Necesario: Laponsko Kakslauttanen

Luxusní chata Queen - Kakslauttanen Arctic Resort

Jorge Necesario: Laponsko Kakslauttanen

Kelo Igloo (kombinace chaty a iglú) - Kakslauttanen Arctic Resort

Jorge Necesario: Laponsko Kakslauttanen

Prosklené iglú pro 2 - Kakslauttanen Arctic Resort