Půlroční cesta po JV Asii za 100 tisíc? Je to reálné?

Thajsko, Indonésie, Vietnam, Laos, Kambodža, Indie

V předchozím článku, kde jsem se zabýval jak cestovat za 10 USD denně, jsem také zmínil naše průměrné denní náklady v asijských zemích, které jsme projeli v roce 2015. V Asii jsme v tomto roce celkově zůstali 7 měsíců. Ze zaznamenaných údajů bych nyní rád vycházel a ukázal, že je možné cestovat po Asii jak jinak než levně.

 

Půl roku dobrodružného nezávislého cestování v 6 asijských zemích o celkových nákladech nepřesahujících 100 tisíc korun? Je to možné?

 

Veškeré hodnoty vychází z mé vlastní zkušenosti a dlouhodobého sledování. Nyní se pokusím zmíněná data aplikovat pouze na Asii, navrhnout itinerář téměř totožný s tím naším a odhadnout předpokládané náklady celé cesty.

 

Navržený Itinerář:

 

Let Praha – Bangkok, Thajsko

 

Let Bangkok – Denpasar, Indonésie, Bali

 

Let Jakarta – Ho Chi Minh, Vietnam

 

Laos

 

Kambodža

  • 5 dnů, které bohatě stačí na návštěvu mystického Angkor Watu u města Siem Reap

 

Thajsko

  • 2 týdny. My se podívali do Nong Khai a Bangkok

 

Let Bangkok – Goa, Dabolim Airport, India

  • Za 2 měsíce můžete toho v Indii vidět více než dost. V roce 2015 jsme viděli následující: Arambol, Calangute, Benaulim, Colva, Panaji, Margao, Palolem, Old Goa, Hampi, Nové Dílí, Jaipur a Ahmedabad. Je toho k prozkoumání ale podstatně více. V roce 2013 jsme během půl roku objeli Indii kolem dokola včetně Andamánských ostrovů a nestálo nás to víc, než 45 tisíc na osobu. Nejlevnější lety z Bali nebo Thajska přes Singapore nebo Kuala Lumpur do Indie nabízí společnost AirAsia.

 

Let Ahmedabad – Vídeň, Rakousko

  • Z města Ahmedabad v severozápadní Indii létají velmi levné a komfortní linky společnosti Etihad Airways přes Abu Dhabi do Evropy. Etihad doporučuji, pobyt v Ahmedabadu omezte na naprosté minimum, je to šílené město!

Half-year low-cost traveling in SE Asia for 4100 USD
Half-year low-cost traveling in SE Asia for 4100 USD

Při kalkulaci celkových průměrných nákladů v jednotlivých zemích jsem vycházel z mých průměrných denních nákladů. Tyto náklady zahrnují veškeré výdaje na ubytování, stravování, dopravu v zemi, ostatní výdaje, výdaje za zábavu a pivo, výlety, víza (ovšem velmi záleží na preferencích každého). K těmto nákladům připočítám výdaje na veškeré letenky a cestovní pojištění. Výdaje na letenky zahrnují všechny poplatky a 1 odbavené zavazadlo (max. 15kg) v ceně.

 

Jak je ze souhrnu v tabulce patrné, celkové náklady na půlroční cestu po Asii výrazně nepřekračují hranici 100 tisíc korun.

Takže ano, z mé osobní zkušenosti a dle vypočtených odhadů je opravdu možné strávit jedinečný půlrok v Asii, zažít hromadu dobrodružství, vidět nespočet zajímavých míst a nepřijde vás to na víc než 100 tisíc korun!

 

Variací itineráře je v Asii samozřejmě nekonečně mnoho, záleží na požadavcích každého cestovatele. Mnoho lidí zahrnuje do plánu Filipíny, Singapore, či Malajsii. Indonésie nabízí mnoho dalších atraktivních destinací (méně známé Gili ostrůvky u Lomboku, Flores, Komodo, Borneo, deštné pralesy na Sumatře atd). Volba je na vás.

 

Tento článek by měl spíše sloužit pro inspiraci a jako určitý přehled o cenách v Asii.