Prodloužení turistického víza na Bali v Kantor Imigrasi Singaraja

Singaraja, Bali, Indonésie

Podstatnou a pozitivní změnou ve vízové politice bylo v červnu 2015 zrušení vízové povinnosti pro české občany pro pobyty v Indonésii nepřekračující 30 dní (Visa Exemption). Pokud se rozhodnete Indonésii trochu procestovat a hodláte se zdržet déle než 30 dnů, prodloužení víza Vás nemine. Máte možnost prodloužit o dalších 30 dní (na celkových 60 dní) Vaše Visa on Arrival, o které si musíte zažádat při Vašem prvním vstupu do Indonésie. Visa on Arrival Vám vydají na každém velkém mezinárodním letišti, např. na Ngurah Rai na Bali nebo Soekarno-Hatta v Jakartě, a přijde Vás na 35 USD (platba v hotovosti nebo kartou). Po započtení poplatku za prodloužení víza se dostáváme na celkových cca 70 USD za víza a dva měsíce pobytu.

Pozn.: Za zvážení stojí tzv. Visa Run, tedy odlet do blízké destinace jako Singapore nebo Kuala Lumpur a návrat zpět na Bali nebo Lombok (LOP). Za zpáteční letenku LOP - Kuala Lumpur jsme zaplatili 98 USD na osobu vč. jednoho odbaveného zavazadla.

Prodlouzeni turistickeho viza na Bali

Visa On Arrival 

Takto vypadá turistické vízum On Arrival (nálepka do pasu), které je možné prodloužit o dalších 30 dní.

Visa Exemption

Razítko, které dostanete zdarma na letišti, opravňující k pobytu do 30 dní (započítávají se den příletu a den odletu jako dva celé dny, reálně tedy máte 28 celých dní.

Není možné prodloužení.

Jak prodloužít Visa on Arrival?

Máte na výběr ze dvou možností. Nejjednodušší a nejkomfortnější variantou je za poplatek využití služeb agenta (Visa Agent), popř. cestovní kanceláře, kterých je v turistických centrech jako je Kuta nebo Ubud nepřeberně a s požadavkem Vám mile rádi pomůžou.

Tou zdlouhavější, zato levnější variantou (úspora cca 400,000IDR za žádost) je vyřízení prodloužení osobně na jedné z poboček imigračního. Jelikož jsme backpackeři a rádi děláme věci tou lokální cestou, zvolili jsme osobní prodloužení víza.

 

Dle dostupných informací o prodloužení víza můžete na Bali požádat hned na 3 místech:

 

Kantor Imigrasi (Kelas I) – centrální kancelář Denpasar

Jl. DI Panjaitan Komp Mandala Renon

 

Kantor Imigrasi (Kelas I ) – kancelář na letišti

Khusus NGURAH RAI

Jl. Raya I Gusti Ngurah Rai. Tuban.

 

Kantor Imigrasi Singaraja – sever Bali

Jl. Pahlawan

Indonesia

 

Pokud si pročtete všelijaké internetové diskuze na toto téma, informace bývají často neaktualní a neúplné. Zde popisuji mojí vlastní zkušenost z června 2015 (postup by měl být na všech pobočkách stejný). Většina lidí se za prodloužením víz vydává do Denpasaru. Je tedy jasné, že díky hromadě čekajících turistů jsou místní úředníci podráždění a úspěšné vyřízení se občas může poněkud pozdržet.

 

My se rozhodli o prodloužení požádat na klidném imigračním v Singaraja (mapa Kantor Imigrasi). Jedná se o menší kancelář se super milými úředníky a hlavně jsme na této pobočce potkali opravdu jen pár turistů. Celý proces proběhl bez jakýchkoliv problémů a nepříjemností.

 

Na začátek je třeba dodat, že na vyřízení je třeba si rezervovat dostatek času, na imigrační se budete muset dostavit hned 3x! V našem případě od podání žádosti do vyzvednutí nového víza uběhlo 7 dní (středa – úterý).

 

Ve středu jsme vyplnili žádost o prodloužení turistického víza. Úředník převzal vyplněnou žádost, založil do červených desek, vyžádal si pojedné kopii od následujícího:

 

- stránka pasu s fotografií a údaji,

- stránka pasu s indonéským vízem,

- zpáteční popř. navazující letenka ze země (letenku jsem nekupoval, jen zarezervoval přes portál Student Agency)

 

Pozn.: Při vyplňování žádosti se kolonka Sponsor již neřeší – nechává se prázdná.

 

V pátek jsme se museli dostavit v předem určenou hodinu zaplatit poplatek 355,000 IDR za žádost a následně s imigračním úředníkem nasnímat všechny otisky prstů a vyfotit fotografii obličeje. Připravte se na menší pohovor, kterým si úředník může chtít ověřit, zda-li opravdu hodláte opustit zemi po uplynutí víza (otázky na práci v CZ atd.).

V úterý následujícího týdne jsme si šli pouze vyzvednout pas s novým razítkem.

 

Pozn.: Imigrační úředníci upozorňují na to, že s vyřizováním prodloužení víza je nutné začít nejpozději týden před vypršením víza původního. Harmonogram je předem daný. Nelze tedy zaplatit a vyzvednout si vízum v ten samý den, natož vyřídit vše během jednoho dne.

Visa Extension

Razítko prodlouženého víza do předem určeného data (dle data Vašeho zpátečního letu).

TIP

Jedním z důvodů, proč jsme vyřizovali prodloužení v Singaraja byl náš pobyt v Lovina Beach. Toto menší městečko leží jen 5km od imigračního, tudíž je ideální pro dojíždění. Pokud se rozhodnete pro pár dní relaxu, opalování a navštěvování super restaurací, Lovina je skvělá volba. Za cestu bemem mezi Lovinou a Kantor Imigrasi jsme platili v rozmezí 1,000 – 5,000 IDR za osobu (podle toho jak tvrdě jsme smlouvali).

Kantor Imigrasi Singaraja