Převod peněz ze zahraničí na český účet (Transferwise)

Mnozí z Vás dříve či později narazí na problém, jak spolehlivě převést pracně vydělané penízky ze zahraničí na český bankovní účet. Na trhu existuje mnoho institucí a bank zabývajících se mezinárodními převody peněz.  V první řadě nás tedy bude zajímat za kolik, jak rychle a pokud možno jak nejjednodušeji a bezproblémově daný transfer uskutečnit.

Hned ze začátku vyškrtnu z hledáčku veškeré banky, jelikož jejich poplatky za mezinárodní transfer jsou astronomické a doba uskutečnění neskutečně dlouhá.

Příkladem zmíním, že jsem se osobně dostavil na pobočku kanadské banky BMO s požadavkem převést X dolarů bez nutnosti konverze z kanadského účtu na účet britský. Řádoví zaměstnanci si s daným problémem nevěděli rady do takové míry, že celá záležitost vyeskalovala až k rukám ředitelky pobočky. Bohužel ani ta si nedokázala poradit s evropským formátem IBAN. Po nerozhodném domlouvání jsme kód IBAN dekomponovali na jednotlivé části, které potom ředitelka zanesla do systému. Po zaplacení poplatku 35 CAD se mi platba stejně po pár dnech vrátila zpět na kanadský účet.

Celkově nepoddajný systém bank a zastaralý systém SWIFT (ze 70. let minulého století) neumožňuje rychlý a levný mezinárodní převod peněz.

Velmi obratně si ve srovnání s klasickými bankovními institucemi počínají online služby typu Transferwise, Worldremit, Currencyfair aj.

Po mnohaleté zkušenosti s jednotlivými online službami mohu jednoznačně doporučit bezkonkurenční Transferwise.

Tato velmi aktivně expandující společnost s více než milionem zákazníků a s cca 100 miliónovým ročním obratem (v britských Librách) převede skrz svoji platformu každý měsíc miliardu liber. Za 7 let svého působení se stala jedničkou na trhu, podstatně zdokonalila své procesy a byla ověřena bezpočtem zákazníků z celého světa.

Transferwise pracuje na bázi středového kurzu na vzájemné propojené síti lokálních bankovních účtů. Předpokládejme, že plánujete převod peněz z Kanady do České Republiky. Skrz platební kartu nebo bankovním převodem převedete peníze v lokální měně (CAD) na lokální kanadský účet Transferwise. Pokud zvolíte metodu bankovním převodem nebo Direct Debit, neplatíte za převod nic a peníze dorazí na kanadský Transferwise účet během 1-2 pracovních dní. Po přijetí peněz Vás Transferwise informuje, že proces postupuje do fáze konverze a odeslání. Konverze trvá řádově několik hodin a peníze jsou odeslány z českého Transferwise účtu na Vás český účet. Tento převod většinou netrvá déle než 1-2 pracovní dny. Během celého procesu transferu máte možnost kontrolovat stav na Vašem online účtu a Transferwise Vás bude zároveň průběžně informovat emailem o průběhu transakce.

Jak začít využívat službu Transferwise?

Zaregistrujte se na stránkách Transferwise https://transferwise.com/

Pokud chcete mít první transfer do výše 500 liber zcela bez poplatků, využijte můj doporučující link (https://transferwise.com/u/jirin1)

Pro úspěšné dokončení registrace bude po Vás pravděpodobně požadováno nahrání kopie oficiálního dokumentu (občanka, pas). Po jejímž schválení můžete využívat službu bez omezení.

Pozn.: Dle stále měnící se legislativy jednotlivých zemí je možné, že během převodu konkrétní měny si Transferwise může vyžádat další ověření nebo dokumenty. Například, v případě zasílání více než 1000 CAD po Vás bude Transferwise vyžadovat dvojí ověření. Odeslání několika plateb do výše 1000 CAD separátně by mělo toto dvojí ověření obcházet.  

Více se dočtete zde (https://transferwise.com/help/article/2277904/canadian-dollar-transfers/verification-for-cad-transfers).

Jak jsem již předeslal výše, jednotlivé nařízení a požadavky se liší od konkrétní země a měny. Aktuální info si ověříte na stránkách Transferwise nebo obdržíte hlášku během samotného procesu platby.

Posílání NZD z Nového Zélandu není zatím nikterak komplikované a postačí pouhé doložení kopie (fotografie, nemusí být úředně ověřeno) občanky nebo pasu.

Proces odeslání transferu

Celý proces je velmi přímočarý a jednoduchý. Po registraci klikněte na Send money.

1.

Zvolte měnu odesílatele a měnu příjemce. Po zadání odesílané částky a měny Vás systém seznámí s přehlednou kalkulací výše přijatých prostředků a výše poplatku. Velmi pozitivně na službě Transferwise hodnotím nulové skryté poplatky (poplatky zobrazené na této stránce jsou poplatky konečné) a nabízený aktuální středový kurz (fixovaný na 48 hodin, neobsahující žádný dodatečný bankovní „spread“).

Na rozdíl od Transferwise, běžné banky mimo vysokých poplatků za mezinárodní transfer (30 – 50 CAD) operují s kurzy měn zahrnujících určité procento navíc oproti středovému kurzu.

Na stejné obrazovce Vás Transferwise informuje o předpokládaném termínu doručení finančních prostředků.

Backpacking.cz: International money transfers Transferwise

2.

Zvolte, kdo odesílá peníze. Vyberte, zdali se jedná o Vás, o soukromou fyzickou osobu, nebo o právnickou osobu.

Backpacking.cz: International money transfers Transferwise

3.

Vyplňte údaje účtu příjemce. V případě českého účtu zadejte český formát bankovního účtu. Detaily účtu příjemce se po úspěšně provedeném transferu automaticky uloží pro další eventuální transakci.

Backpacking.cz: International money transfers Transferwise

4.

Na následující obrazovce na Vás čeká rekapitulace transferu.

Backpacking.cz: International money transfers Transferwise

5.

Na poslední stránce je na Vás zvolit metodu platby. Zde se opět výčet metod a výše poplatků liší od jednotlivé země. Všeobecně bankovní převod a Direct Debit bývají zdarma. Zatímco platba debitní kartou z irského účtu je zdarma, platba debitní kartou z kanadského účtu je zpoplatněna (11.37 CAD za 1000 CAD).

Zvolení metody platby významně ovlivňuje dobu zpracování transferu. Platba debitní a kreditní kartou je instantní, tudíž peníze dorazí dříve, než je tomu v případě platby bankovním převodem.

Z mé vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že platba z kanadské BMO přes Direct Debit došla na český účet do 3 pracovních dní a platba bankovním převodem z novozélandské ANZ byla uskutečněna do 2 pracovních dní.

Backpacking.cz: International money transfers Transferwise

Na závěr

Službu Transferwise jsem využil bezpočet krát a pokaždé peníze dorazily spolehlivě a v předem avizovaném čase na účet. Nikdy nedošlo k žádné prodlevě, nikdy mi nebylo naúčtováno na poplatcích více, než bylo stanoveno předem a vždy byl dodržen aktuální středový kurz.

Transferwise během 7 let přišel na trh s mnoha inovacemi (Borderless account s očekávanou debitní kartou Master Card), podstatně zrychlil celý proces mezinárodního převodu peněz, každým rokem rozšiřuje podporu nových zahraničních měn a díky úzké spolupráci s finančními světovými institucemi významně zlepšuje využití lokálních metod plateb. Během roku 2017 zvýšil Transferwise podporu Direct Debit z 3 kanadských bank na stávajících 14!

Službu mohu jednoznačně doporučit!