Přeprava z Ho Chi Minh (Saigon) na ostrov Phu Quoc

Transport from Ho Chi Minh to Phu Quoc

Tropický ostrov Phu Quoc, situovaný v Thajském zálivu 45 km jihozápadně od vietnamské pevniny sousedící nedaleko kambodžské hranice, byste rozhodně při návštěvě Vietnamu měli zařadit do Vašeho itineráře. Z velké části lesy pokrytý kopcovitý terén propůjčuje tomuto 48 km dlouhému ostrovu nezaměnitelný osobitý charakter. Objevíte zde krásné tropické pláže a ochutnáte výbornou lokální kuchyni bohatou na mořské plody a ryby. Ještě před několika málo lety byl nepoznaný Phu Quoc něco jako thajský Phuket na samotném začátku nájezdů rozjívených zahraničních turistů. Ale i zde se začíná projevovat negativní vliv masivního turismu a pomalu, ale jistě se z utajené perly v moři stává jedno z populárních vietnamských letovisek. Ještě ale není zcela pozdě. Dosud si ostrov stále udržuje svůj panenský charakter a nabízí výborné podmínky pro dovolenou za libové ceny!

Jak se tedy na tento ostrov dostat?

Letíte-li přímo z ČR na ostrov Phu Quoc, využijte výjimku z vízové povinnosti na pobyt do 30 dnů. Pokud cestujete přes samotný Vietnam, přečtěte si vše o turistických vízech zde. Lokální letiště Phu Quoc International Airport ležící v jižní části ostrova se nachází pouhých 7 km od centra všeho dění – pláže Long Beach. MHD doprava na ostrově byla již vládou schválena, autobusy zakoupené, nicméně se zatím stále čeká na jejich uvedení do ostrého provozu (informace z listopadu 2018). Pro dopravu k Vašemu hotelu/resortu využijte levné sdílené klimatizované dodávky (cca 50,000 VND za osobu) nebo férové měřené taxi (cca 120,000 VND, přibližně 12,000/km).

Doprava z města Ho Chi Minh (Saigon)

Letecky Vietjet Air

Nejrychlejší a nejpohodlnější cestou je zajisté doprava letecky. Hodinový let z vietnamskými aerolinkami Vietjet Air Vás vyjde na neuvěřitelných 500 Kč a výše (za osobu, plus 300 Kč za bagáž). Pokud se na Saigonu zdržujete v okolí turistické ulice Pham Ngu Lao v Districtu 1, pro dopravu na letiště využijte služeb klimatizované MHD linky 152 se zastávkou v samotné Pham Ngu Lao před parkem 23/9 (umístění zastávky). Autobusy mají na vstupních dveřích viditelně značené fixní jízdné (5,000 VND). Podle nálady obsluhujícího personálu můžete dostat přirážku dalších 5,000 VND za každý kufr/batoh. Více informací o jízdním řádu a umístění zastávek MHD vyhledejte v Google Maps.

Dálkovým autobusem a lodí, Ho Chi Minh – Ha Tien – Phu Quoc

Poněkud zdlouhavější, zato cestovatelsky uspokojivější je následující způsob (a levnější). Začínáme v Ho Chi Minh, District 1. Dvě minutky chůze severně od parku 23/9 zastavuje MHD klimatizovaný autobus linky 02 (Ben Thanh – Ben xe Mien Tay, umístění zastávky), který Vás za 50 min hodí přímo až na hlavní autobusové nádraží Mien Tay.

Projděte vstupní branou nádraží. Odtud již spatříte řadu jednotlivých prodejních okýnek. Lokalizujte přepážku Futa Bus zcela na pravé straně řady (při pohledu čelně na přepážky). Zde můžete zakoupit Vaši jízdenku, případně si nechat vystavit oficiální jízdenku Vaší předem zaplacené online rezervace. Pokud se rozhodnete provést rezervaci online, rozhodně doporučuji portál Baolau (https://www.baolau.com/). Na Baolau máte možnost rezervovat vlaky, dálkové autobusy a lodní přepravu po celém Vietnamu. To vše přehledně, spolehlivě, v angličtině a za nízkou provizi (cca 20K VND).

S vystaveným tiketem se vydejte za budovou přepážek doleva a pokračujte rovně až k terminálu Futa Bus. Terminál nemůžete minout, jelikož je obklopen cirkulujícími červenými autobusy Futa Bus. K dispozici máte čekárny s přehledným a aktualizovaným displejem, který Vás informuje, jaké autobusy jsou právě přistaveny k terminálu a jaké jsou připraveny k odjezdu.

Cena jízdenky Ho Chi Minh – Ha Tien (přístavní město) je na nádraží 180,000 VND za osobu. Online cca 209,500 VND.

Máte na výběr mezi četnými denními spoji a několika nočními. Cesta trvá v rozmezí 8–9 hodin. My jsme zvolili denní variantu, jelikož bychom se v autobusu skákajícím přes výmoly stejně nevyspali. Vyrazili jsme v 10,30 a přijeli do Ha Tien v 18,30. Autobusové nádraží v Ha Tien se nachází jižně za mostem cca 2 km od centra. Trasa se dá v pohodě ujít pěšky. Ubytovali jsme se v jednoduchém, ale čistém hotýlku Hung Kiet (200,000 VND, mapa).

Ráno jsme se vydali opět pěšky zpátky přes most do přístavu (cca 2 km).

 

Pro dopravu na Phu Quoc máte na výběr ze dvou možností, pomalý trajekt (3 h, 185,000 VND, Thanh Thoi, www.thanhthoi.vn, Binh An, www.binhanhatien.vn, umístění přístavu) a rychlou loď (1,3 h, 230,000 VND, Super Dong, www.superdong.com.vn, umístění přístavu). Lístek na Super Dong zakoupíte buď přímo v přístavu nebo online na Baolau (260,500 VND).

Proč se trmácet pomalým trajektem, když za 50 Kč navíc máte cestu o polovinu kratší a komfort daleko vyšší (klimatizace, balení vody v ceně).

Pomalý trajekt kotví na ostrově Phu Quoc ve vzdáleném přístavu Mui Da Chong (mapa), zatímco rychlý Super Dong Vás zaveze do jižního přístavu Binh An (mapa). Z Binh An to máte již kousek na Long Beach nebo zóny Duong Dong (cca 11 km). Po vylodění pokračujte přes dlouhé molo na začátek přístavu. Nebudete mít nouzi o naháněče a taxikáře (vychované). Pokud cestujete lowcost, doporučím sdílenou klimatizovanou dodávku, která Vás dopraví před hotel za 50,000 VND za osobu. Taxi se pohybuje v rozmezí 150K – 200K VND.

Rach Gia – Phu Quoc

Rach Gia je další přístavní město, odkud vyplouvají pravidelné linky lodí k ostrovu Phu Quoc. Do Rach Gia se dostanete ze Saigonu bezproblémově opět linkou Futa Bus (6,25 h, 155,000 VND). Odtud rychlou lodí Super Dong do přístavu Binh An na ostrově Phu Quoc (2,5 h, 350,000 VND). Jedná se tedy o dražší variantu k lince Ha Tien – Phu Quoc.

Transport from Ho Chi Minh to Phu Quoc

Autobusové nádraží v Ho Chi Minh - Mien Tay

Transport from Ho Chi Minh to Phu Quoc

Náhled do Futa busu Sleeper Ho Chi Minh - Ha Tien