Jak přejet po zemi lokální cestou z Vietnamu do Laosu?

Vietnam, Laos

Pokud jste dobrodružná duše, hledáte jiné alternativy cestování a nehodláte platit hromady peněz za předem organizované nudné exkurze, mohl by vás zajímat můj návod, jak se dostat z Vietnamu do Laosu po vlastní ose.

 

Do Laosu potřebujete vízum, takže nejdříve si budete muset rozmyslet, jestli si vízum vyřídíte v klídku ve Vietnamu (tak jak jsme učinili my v Hanoji) nebo až na laoských hranicích. Jak tomu bývá na většině hranic asijských zemí, celníci bývají zkorumpovaní a mile rádi si řeknou o úplatek.

 

Pokud cestujete nízkonákladově a chcete mít jistotu udělení víza, doporučuji zařídit si vízum předem. A ušetřit tak 10 USD za osobu!

Pro informaci uvádím, že běžný autobusový lístek na přímou linku Hanoj – Luang Prabang vyjde na 45 – 50 USD a pocestujete si kolem 24 – 26 hodin v kuse.

 

Moje řešení není tedy jen úspora nákladů, ale také možnost rozdělit takto dlouhou cestu na více kratších úseků. Nejdůležitější je, že za stejnou cenu uvidíte podstatně více, než byste viděli z okénka dálkového autobusu.

 

Jak jsme to tedy provedli?

 

Bus Hanoj – Dien Bien Phu 300,000 VND, 13h

 

Doporučuji zakoupit jízdenku na trasu Hanoj – Dien Bien Phu minimálně jeden den před plánovaným odjezdem.

Na hlavní sinici Tran Nhat Duat východně od Old Quarter nastupte do autobusu č. 34 ve směru na autobusové nádraží My Dinh. Google maps vám přesně řekne, kde takovou zastávku najdete. Zaplatíte 7K a počítejte, že cesta na autobusák zabere 1h.

 

Jízdenku jsme zakoupili u druhého okénka zleva při pohledu od vstupu do haly. Informační světelný panel nad okénkem informoval o ceně za příslušnou trasu. Takže jsme nemuseli nijak smlouvat. Dostanete papírovou jízdenku na předem určený čas a datum s uvedenou poznávací značkou autobusu. Paní za okýnkem nám od té laskavosti připsala na jízdenku dokonce i číslo nástupiště.

 

Společností na stejné trase je více, naháněči se vás budou snažit přesvědčit koupit jízdenku právě u nich. Nenechte se ovlivnit, proč platit až 400K za stejnou trasu a podobnou kvalitu autobusu. Naše cena 300 K byla ta nejnižší.

 

Tento noční autobus sleeper standardní kvality vyjíždí z Hanoje mezi 4 – 5 PM. Jednalo se o vietnamskou nízkonákladovou klasiku, takže koženková (ne)polohovatelná sedadla sklopená do polosedu, poskrovnu místa na nohy, AC na plné pecky, že i pod dodanou dekou jsem se klepal zimou. Autobus při cestě sem tam zastaví, buď na pauzu, nebo nabrat nové lidi postávající u silnice.

 

Do vietnamského příhraničního města Dien Bien Phu jsme dorazili kolem 5,30 h ranní.

Bus station My Dinh Hanoi

Minibus Dien Bien Phu – Muang Khua (Laos) 120,000 VND, 7h

 

Do teď to byla pohoda. Sice rozlámání a zmrzlí po celonočním cestování, ale dosud plní energie netušíme, co máme ještě před sebou. Z Dien Bien Phu můžete vzít přímý autobus do Luang Prabang za 280,000 VND.

 

Pokud tedy cestujete přes Dien Bien Phu do Luang Prabang, celkové náklady z Old Quarter Hanoi činí 587,000 VND (26 USD), což je úspora oproti organizované jízdence kolem 20 USD na osobu!

 

No a to není pár drobných…

 

Proč spěchat rovnou do Luang Prabang, když za prozkoumání rozhodně stojí malebné vesničky na řece Ou River jako top místa severovýchodního Laosu? My se rozhodli dojet do malé dosud turismem nedotčené vísky Muang Khua. Těch pouhých 70 km vzdálenosti dělící Muang Khua od Dien Bien Phu jsme včetně přestupu vietnamsko-laoské hranice překonali za neskutečných 7h!! Běžná doba bude kolem 5h.

 

Začalo to tím, že jsme vyjeli z autobusového nádraží Dien Bien Phu kolem 7h ranní. V zápětí, po ujetých 300m, řidič zastavil u benzínky a nakládalo se znova. Tentokrát pytle se vším možným na střechu busu. Vše se muselo důkladně usadit, upevnit, připásat, aby se po dalších 2km nakládalo a přeorganizovalo znovu. A tak se stalo několikrát. Řidič pokaždé zastavil před nějakou dílnou, obchůdkem či u známého a nakládalo se. Je až k nevíře, kolik pytlů, krabic a zboží se vejde na střechu takového malého minibusu.

 

Projížděli jsme vesničkami a ráz krajiny se pomalu měnil. Z rýžových polí jsme se dostali do vyšších poloh a hornatého terénu. Rozbitá vietnamská asfaltka byla ta tam a my si to razili po ještě zdevastovanější načervenalé prašné cestě. Všude kolem nás se válely kameny, kusy skal, sesutá půda, takže řidič co dva metry se musel vyhýbat všelijakým nástrahám.

Po nějaké té hodince slušného off roadu jsme dorazili na vietnamské hranice. Vietnamští celníci zkouší svoje triky i tam. Je vám doporučeno vyměnit si cizí měnu v první místnosti napravo hned u vstupu do celnice. Z ničeho nic se objevil malý arogantní vietnamčík, svolal si všechny turisty k sobě a otřesnou angličtinou vysvětloval, jakým způsobem bude probíhat přechod hranice. Více než o naši informovanost mu šlo o směnu pár Kipů za americké doláče.

 

Doporučuji nevyměňovat nic nebo se alespoň předem informovat na aktuální kurz. Jinak vás oberou. Tento úředníček mi do očí lhal o přítomnosti bankomatů v Muang Khua, jen aby si přilepšil o pár dolarů. V Muang Khua bankomaty samozřejmě jsou (alespoň 4), akceptují mezinárodní karty a fungují 24h nonstop. O Luang Prabang ani nemluvě.

 

Zahraniční turisté museli počkat stranou, až projdou všichni asiaté přes imigrační a teprve pak nám bylo uděleno razítko check out. Žádný dolarový poplatek za check out jsme vietnamským úředníkům v danou chvíli neplatili.

 

Autobus plný lokálů na nás již netrpělivě čekal, aby nás popovezl o pár kilometrů dále na laoský hraniční přechod Pang Hok. Zde se procedura opakovala. Vystoupili jsme z autobusu. Kdo neměl vízum v pase, musel zažádat o Visa On Arrival u prvního okénka (za podstatně vyšší poplatek, než na ambasádě v Hanoji).

 

No, a jelikož celníci jsou chudí a byla zrovna neděle, zinkasovali nás alespoň o víkendový poplatek za vstupní orazítkování pasu 2 USD za osobu (20,000 KIP nebo 50,000 VND – akceptují obě měny). U druhého okénka se platil další poplatek, jakýsi „Tourist Fund fee“ ve výši dalších 2 USD za osobu, který nás donutili také zaplatit.

 

Když jsme nastoupili zpátky do autobusu, už jsme mysleli, že máme vyhráno. Zbývalo pár desítek kilometrů do cíle. Jenže po chvíli cesty řidič zastavil nanovo, tentokrát u vesnické restaurace, kde se pár jedinců spokojeně najedlo, a ostatní čekali 1 hodinu u autobusu.

 

Po 2 h odpolední jsme konečně přijeli do Muang Khua.

Land crossing of Vietnam-Lao Boarder
Land crossing of Vietnam-Lao Boarder

Celkové jízdné Hanoj – Muang Khua činí 427,000 VND (19 USD)

 

Z Muang Khua doporučuji vydat se dále po řece po proudu do malebné Muang Ngoy (120,000 KIP, 3h) nebo Nong Khiaw (150,000 KIP, 4h). Krajina v okolí řeky je naprosto úchvatná, příroda divoká a zážitek jednoznačně nejintenzivnější z celého Laosu.

 

S nezapomenutelnou platbou po řece celkové náklady za transport Hanoj – Luang Prabang vychází na zhruba 43 USD na osobu!