Krásné ostrovy Gili ve spárech turismu

V únoru roku 2017, po  více jak 20 měsících, jsme znovu zavítali na ostrovy Gili. K dříve navštíveným Gili Air a Gili Meno jsme letos přidali Gili Trawangan a podívali se tak najednou na všechny tři.

V mnoha turistických publikacích, propagačních materiálech a video upoutávkách Vám agentury vyobrazí ostrovy Gili jako to nejdokonalejší místo pro strávení Vaší vytoužené dovolené. Kdo by se nechtěl podívat do tropického ostrovního ráje na zemi. Všude palmy a kokosové drinky, pohodlná lehátka na nekonečné běloskvoucí se pláži s výhledem na křišťálově čisté tyrkysové moře (kde se na mořském dně skrz průzračnou vodu mezi houfy pestrobarevných rybek a porosty korálů zrcadlí stíny rybářských bárek a lodičky jakoby "levitovaly" nad vodní hladinou), slečny s rozevlátými vlasy spoře oděné v bílých průsvitných šatech sledující dramatický západ slunce z houpačky zavěšené nad mořem, šťavnatou zelení obklopené nádherné bungalovy vesnického typu "Sasak" (vybavené obrovskou bílou postelí s nadýchanými bílými polštáři, posetou rudě červenými okvětními lístky, chráněnou bílou zavěšenou moskytiérou), oku lahodící indonéské pokrmy a osvěžující ovocné letní míchané nápoje. V neposlední řadě jsou všichni bezstarostně šťastní a usměvaví. 

Ostrovy Gili jsou většinou prezentovány jako exotické perly zasazené v oceánu pouhých 20 minut plavby od SZ pobřeží ostrova Lombok, popř. 60 - 90 minut plavby speed boatem z ostrova Bali.

Po příjezdu na ostrovy je tato snová reklamní / Photoshopová realita nekompromisně nahrazena realitou skutečnou.

V roce 2015 jsme opouštěli ostrovy Gili s poněkud smíšenými dojmy. Jinak krásné ostrovy jsou pozvolna přetvářeny k potřebám masivního turismu, což se negativně projevuje na měnící se mentalitě místních lidí, jejich vztahu k životnímu prostředí a v prudkém růstu všeobecné cenové úrovně.

Zajímalo nás tedy, jakým směrem se situace během 20 měsíců vyvinula.

 

Gili Meno

Exkurzi jsme začali na prostředním maličkém Gili Meno. Tento ostrov je označován  jako romantický ostrov. Svojí uvolněnou a poklidnou atmosférou pobízející zamilovaným párům prožití prvotřídních líbánek právě zde.

K našemu milému překvapení se za uplynulou dobu na Gili Meno mnoho podstatného neudálo. Na jednu stranu přibylo o poznání mnoho více stavení (především vznikajících Guest Housů a bungalovů) jak ve střední části ostrova, tak i na dříve opuštěném JZ úseku pláže. Nicméně přes neustávající výstavbu je stále možné na Gili Meno spatřit zachovalou přírodu (zelené pastviny, kokosové háje a jezero) nebo najít volné místečko na pláži (západ a sever ostrova) vhodné k ničím nerušenému slunění, či sledování podvečerního romantického západu slunce nad sousedním bratříčkem Trawangan.

Tedy pokud Vám na pláži nebude vadit bordel všeho druhu kam jen se podíváte. Dříve čistá pláž na JZ straně ostrova se změnila k nepoznání. Všude se povaluje smetí, střepy, plastový odpad a navezená suť ze staveb. Lokálové jsou asi nad míru zaneprázdněni stavbou nových bungalovů, namísto aby čas od času věnovali své úsilí zachovat ostrov čistý. Každý si zamete před svými dveřmi, ale co je o pár metrů dále, už nikoho nezajímá. Co chvíli tak během procházky po ostrově narazíte na haldy volně povalujících se odpadků, zbytků stavebního materiálu nebo zcela opuštěných chátrajících objektů.  

Situace není ale zdaleka tak hrozivá jako na sousedním Gili Trawangan.  

Za posledních 20 měsíců se většina provozovatelů ubytování na ostrovech Gili připojila online, takže nyní najdete téměř kompletní nabídku noclehů na internetu (booking.com). Doba, kdy jsme v poledním horku s krosnami na zádech obcházeli ostrov kolem dokola, až se nám podařilo usmlouvat vhodné ubytování na 200K IDR (nyní zchátralé Sasak Bungalows) je dávno v pasé.

Online můžete narazit na zajímavé akční nabídky, hlavně mimo sezónu. Obcházet Home Staye bez předchozí rezervace již nedává smysl. Paradoxně Vám domácí ve většině případů napaří sazbu vyšší, než tomu je online. V 2017 jsme se ubytovali v jednoduchých, ale komfortních a čistých Kareba Bungalows (mapa, za lidových 100K IDR).

...Jak se to vezme komfortních. Během silných bouří na Lomboku popadané stromy přerušily vedení elektřiny a my se tak ocitli 2 dny bez proudu a vody. Záchod jsme splachovali vodou donesené v odpadkovém koši z blízké studně. I tak může vypadat ostrovní život.

Ceny za ubytování začínají na Gili Meno kolem 130K za Home Stay a 200K za bungalov typu Sasak (snídaně a Wifi většinou v ceně). Pokud chcete bydlet na úrovni s přímým výhledem na moře, sáhnete si hlouběji do kapsy. Za moderní apartmán v Seri Resort si naúčtují rovné 2,000Kč za noc (1mil IDR, vč. snídaně) a za luxusnější dvoupatrový bambusový Sasak bungalov v Karma Reef neskutečných 5,000Kč za noc (2,6 mil IDR, vč. snídaně). Tak jako na ostatních Gilis, kvalita a komfort stávajících a nově postavených apartmánů se významně nezvyšují, naopak cena roste skokově každým rokem. Méně známé ostrovy Gili (např. Gili Gede) se rovnou orientují výhradně na bohatou zahraniční klientelu.

Ceny jídla a drinků jsou na Gili Meno nepatrně vyšší než je průměr, ale pořád v sympatických mezích. Na jídlo jednoznačně doporučuji Warung Putri (mapa). Porce jsou zde nadprůměrné a jídlo výborné. Základní zboží a ovoce nakupujte v krámku hned vedle Warung Putri, za lokální ceny. Na drinka s výhledem na moře si zajděte do Ya Ya Warung (mapa).

Gili Meno není párty chtivými turisty vyloženě vyhledávaná destinace, místní obyvatelé jsou velmi přátelští a vstřícní, atmosféra je odpočinková. Ostrov je tak vhodný pro návštěvníky vyhledávající spíše klid a relax.

Jorge Necesario: Gili Islands

Relativně čistý kousek pláže

Jorge Necesario: Gili Islands

Hlavní promenáda u mola

Jorge Necesario: Gili Islands
Jorge Necesario: Gili Islands

Trouchnivějící pozůstatky bývalého bambusového komplexu

Jorge Necesario: Gili Islands

"Luxusní" Karma Reef bungalovy za 5,000 na noc

Gili Air

Gili Air je výrazně více turisticky rozvinutý bratříček Gili Mena. Pokud přijíždíte z klidného Gili Mena, zarazí Vás hned na pěšině u mola množství turisticky orientovaných předražených restaurací, obchůdků, směnáren, center potápění a "cestovních agentur" všude, kam se podíváte. A vůbec máte pocit, že se vše zde motá kolem toho, jak vymáčknout z turistů co nejvíce peněz. Celý obvod ostrova je prakticky obstaven plážovými shacky a restauracemi s výhledem na moře v řadě první, lemovaný chatkami a bungalovy přes pěšinu v řadě druhé. Ať jsou plážové bary zbouchané z bambusu nebo vybetonované, ceny za drinky a jídlo jsou řádně nadsazené. Za běžný míchaný drink zaplatíte 40K a více (75Kč), za pivko Bintang 35 - 40K, za levnou indonéskou klasickou kuchyni přeplatíte dvakrát až třikrát více oproti běžným cenám (kuřecí saté 50 - 60K (100Kč), Nasi Goreng 30 - 40K a kuře Lalapan 50K). Ze všech stran na Vás prodejci a floutci halekají a snaží se Vám prodat "výhodný" transport, "jedinečný" výlet za potápěním nebo Vás nahnat do "úžasných" špinavých restaurací a barů.

Hledáte-li pláž na opalování nebo kousek zeleně, tak oproti Gili Meno se nahledáte více. Takových míst je zde totiž poskrovnu (na Gili Air dováží trávu pro koně z pevniny). Na Z a SZ cípu ostrova naleznete pár dosud nezastavěných mini pláží. Klidu Vám zde nedopřejí neúnavní pouliční prodejci houbiček, sarongů, ovoce a kokosového mléka.

Mimo usrkávání koktejlů v barech a šnorchlování s bandou stejně natěšených turistů se na Gili Air nedá nic jiného dělat. Ostrovy Gili jsou prezentovány jako perfektní destinace pro šnorchlování a potápění. Raději si připlaťte za Scuba Diving a vydejte se na loďce o pár kilometrů dále od břehů, neboť při šnorchlování v blízkosti pláže stejně nic zajímavého neuvidíte. Korálové útesy byly v minulosti zničené intenzivním rybolovem prostřednictví dynamitu a nyní jsou horko těžko uváděny místními autoritami do původního stavu (zaváděním elektrického proudu do korálů).

Na vynikající kuře Lalapan si zajděte do levného Ina Warung (mapa). Relativně levné a dobré jídlo taktéž vaří ve Warung Kampung (mapa).

Ceny ubytování na Gili Air začínají na 150K. Doporučuji prostorné a čisté Andin Bungalow v klidné části ostrova (175K, welcome drink, Wifi, snídaně v ceně, mapa).

Gili Air je oproti Gili Meno podstatně více zastavený, více komerční, turističtější, dražší a špinavější. Místní obyvatelé jsou méně přátelští a zato více orientovaní na zisk.

Jorge Necesario: Gili Islands

Iglů se tu také najde

Jorge Necesario: Gili Islands

Bez odpadků by to byla bezvadná pláž

Jorge Necesario: Gili Islands

Pravděpodobně někdo podniká z pláže

Jorge Necesario: Gili Islands

Pravděpodobně nový autobusák na pláži

Jorge Necesario: Gili Islands

Rybářů se moc nevidí

Jorge Necesario: Gili Islands

Nově vznikající resorty

Jorge Necesario: Gili Islands

Zbytky nezastavené plochy

Jorge Necesario: Gili Islands

Jeden z menších plážových barů

Jorge Necesario: Gili Islands

Cesta domů

Jorge Necesario: Gili Islands

Relativně čistý kousek pláže

Gili Trawangan

Nazývaný taktéž party ostrov nebo slangově Gili T. Já bych ho osobně nazval ostrov komerce, turismu a špíny.

Pokud byly Gili Air a Meno na Váš vkus drahé a turistické, tak na Gili Trawangan teprve uvidíte.

Míříte-li za levným ubytováním (120K), pak skončíte ve vnitřní části ostrova nedaleko mola. Zóna připomíná spíše malou Indii. V "ulicích" se válí odpadky, vše je špinavé a smrdí hnilobou. Ubytovali jsme se v Ombak Homestay (120K), nedaleko Jl. Ikan Kodok. Tato křiklavě zeleně vymalovaná místnost byla relativně čistá, ale po pár hodinách začala neskutečně páchnout vlhkostí (když čerstvě nastříkaný osvěžovač vzduchu vyprchal). V této zóně rozhodně klid a pohodu nenajdete. Mnoho zahraničních a indonéských turistů se přijíždí na Trawangan zpít do němoty. V pozdních nočních hodinách si to pak ožralí štrádují křičící zpátky na hotel. Když neječí turisté, tak rozhodně bouchají kladivem na stavbě u sousedů do zdi nebo staví o štok výš přímo nad Vaší místností (tak jak tomu bylo u nás).

Většina lokálních mladíků přivykla neomalenému namachrovanému stylu australských a jiných zahraničních turistů a neustálé na Vás něco povykují. Veškeré konverzace směřují na téma párty, ženský, houby a chlast. Občas si během dne prozpěvují "No mushrooms, no fun".

Budou Vám nabízet předražené kolo za 50K, protože na ostrově nikdo pěšky nechodí (my byli snad jediní, co obešli ostrov pěšky dokola - 7km). Mnoho turistů si pro své projížďky po ostrově pronajme "Ojek" - vozík tažený týraným koněm. Připravte se, že mimo přehršel restauračních zařízení a bungalovů, uvidíte haldy odpadků podél cest a na plážích.

V barech a restauracích jsou ceny ještě o krapánek vyšší než na Gili Air a Meno. Vy tak zaplatíte za míchaný drink absurdních 80K (150Kč) a za nejlevnější indonéské jídlo  40 - 50K (75Kč namísto 30Kč). Za nejdražším stánkovým jídlem v celé Asii se vydejte po setmění na Night Market (mapa). Grilované pochutiny vypadají neodolatelně, avšak vychytralí prodejci zneužívají fakt, že většina zahraničních návštěvníků se přichází najíst notně zmaštěná houbami nebo alkoholem, a nasazují ceny pěkně vysoko. Většina pokrmů se servíruje na špejli a velmi rychle se ztrácí přehled, kolik jste toho vlastně snědli. Není tak problém zaplatit až 100K za pár kousků ogrilovaného masa a zeleniny.

Mimo kopce Bukit Trawangan (s tisícem komárů prolezlou stezkou na vyhlídku) moc zeleně na ostrově nenajdete. Najít pláž vhodnou na koupání a opalování je také umění, neboť jsou všechny buď obsazené poloprázdnými bary nebo zaneseny odpadem. Poté, co jsme konečně našli volné místečko na Sunset Beach a nadšeně pozorovali západ slunce, nám výhled zaclonili nemožní turisté fotící se na koni cválajícím ve vodě při zapadajícím slunci. Turisté na koni ani nepřijeli, nýbrž jej použili jen pro pár "fancy" fotek, za což tučně zaplatili (200K). Z reklamních materiálů Gili Trawangan tak známé houpačky zavěšené nad vodní hladinou jsou k vidění všude. Slouží opět jen k účelu vyfocení turistů ideálně při západu slunce.

Po dlouhém hledání jsme objevili příjemnou a levnější restauraci Intan (mapa) s chutným jídlem.

 

Na příkladu ostrovů Gili se mi osobně pozitiva hledají jen velmi těžko. I dosud je možné strávit na ostrovech Gili pěknou dovolenou, především na ostrově Gili Meno. Pokud hledáte párty, nové kamarády a seznámení na jednu noc, pak Gili T je Vaše pravá volba. Nezastavitelná výstavba nových bungalovů, narůstající znečištění a davy turistů proudících na Gili postupně ale jistě mění tyto hezké ostrovy v žumpu turismu.

Vrátil bych se zpátky na Gilis?

Ne, děkuji! Za pár peněz se raději vydám za poloprázdnými čistými plážemi, nádhernou krajinkou s obdělanými rýžovými políčky, impozantními útesy a ideálními podmínkami k surfování do Kuty na Lomboku.

Ale o tom až v příštím článku.

Jorge Necesario: Gili Islands

Levnější Warung

Jorge Necesario: Gili Islands

All Inclusive Home Stay