Nový Zéland: Jižní Ostrov - Itinerář cesty a cestovatelské informace

28.11.2014 – 21.05.2015

Picton, Marlborough Sounds, Nelson, Richmond, Ruby Bay, Rabbit Island, Motueka, Stephens Bay, Kaiteriteri, Marahau, Split Apple Rock, Takaka, Labirynth Rock, Pohara Beach, Farewell Spit, Papu Springs, Mt. Arthur, Nelson Creek, Arthur Pass, Lake Mapourika, Franz Josef Glacier, Fox Glacier, Knights Point Lookout, Boundary Creek at lake Wanaka, Blue Pools, Wanaka, Queenstown, Lake Dunstan, Lake Pukaki, Mount Cook, Amberlay Beach, Lewis Pass

Picton

Po několikahodinové platbě není vůbec od věci zastavit se v T &O Takeaways na Hight Street 83 a dát si výborné domácí Fish n Chips (10 NZD, opravdu velká porce).

 

Marlborough Sounds

Na trase Picton – Nelson rozhodně jeďte přes Queen Charlotte Drive. Tato klikatící se sympatická prázdná silnice vás provede jednou z nejmalebnějších scenerií celé země, Marlborough Sounds. Projíždění této trasy bude pro vás silný zážitek. Užijete si nemonotónní řízení a bezkonkurenčně krásnou krajinu. Marlborough Sounds je rozsáhlá síť mořem zatopených údolí v kombinaci s nefádní kopcovitou krajinou protkanou zelenajícími se políčky a pastvinami. Pozoruhodné výhledy na moře očekávejte v pobřežním úseku Picton – Havelock. Čím víc se blížíte k Nelsonu, tím více se mění ráz krajiny. Kopcovitý terén střídají roviny poseté mnoha ovocnými sady a vinicemi, až vás nakonec cesta zavede zpět na pobřeží s Nelsonem v dáli.

 

Nelson

50 tisícový Nelson byl za našeho půlročního pobytu ve vesnici Motueka velkoměstem, kam se příležitostně jezdilo za nákupem, jídlem a kulturou. V Nelsonu najdete pár hostelů, backpackerskou komunitu a překvapivě pěknou pláž na kraji města. Oproti okolním městům je zde podstatně širší nabídka služeb, kaváren, supermarketů, restaurací a butiků. Berte to ale s rezervou, nejedná se opravdu o žádnou metropoli!

Prijezd do Nelsonu

Při cestě do Nelsonu

Richmond

Ještě o něco menší než Nelson, kam jsme občasně jezdívali, abychom vypadli z venkovského stylu života Motueky. Je zde velké nákupní centrum s Pack n Save, levné oděvy Kmart, Warehouse, obchod s elektronikou a několik restaurací (např. čínské s levným poledním menu).

 

Ruby Bay

Idylická zátoka s výhledem na Nelson a Richmond. V camping McKee Memorial (6 NZD na osobu, studená sprcha zdarma) můžete strávit pěkné chvilky, např. v noci na pláži s vínem u ohně. I přes svoji popularitu je kemp čistý a udržovaný, především díky vtipnému správci přijíždějícího denně na skládačce.

Ruby Bay

Idylická Ruby Bay

Pohodicka v Ruby Bay

Vágus u ohně v Ruby Bay

Rabbit Island

Místo mezi Ruby Bay a Richmondem je přímo určené na odpolední relax, grilování nebo procházky po pláži a lese.

 

Rabbit Island
Rabbit Island
Rabbit Island

Rabbit Island

Motueka

Vesnice na pobřeží, která byla našim domovem na celých 6 měsíců. Bydleli jsme na Brooklynu a řeknu vám, v životě bych neměnil. Pokud je vašim cílem strávit léto sbíráním ovoce (hlavně jablek), tak toto místo je naprosto ideální! Počet obyvatel Motueky mírně překračuje 7 tisíc, ale město zdaleka nepůsobí sedláckým dojmem, jak by se mohlo zdát. Městem proudí davy backpackerů při cestě za prací na sadech, auta s hipíky při cestě do vysmažené Takaky a dodávky turistů jedoucí na výlet do jednoho z nejkrásnějších přírodních parků Zélandu – Abel Tasman National Park.

 

Práce je zde o letní sezóně více než dost. Na konci dne hledejte odpočinek na nedaleké pláži Kaiteriteri, zarybařte si na molu v přístavu nebo si protáhněte nohy na stezce táhnoucí se podél pobřeží, zvanou Motueka Spit. Na víkend jsou v plánu divoké párty sběračů na sadech, párty backpackerů ve městě nebo treky v blízkém Abel Tasman National Park a Kahurangi National Park.

 

Ve vybavenosti služeb si Motueka stojí na výbornou. Výbavu na pole zakoupíte ve Warehousu, na běžný nákup skočíte do Countdown a NewWorld, pro chlast do jednoho ze dvou Liquor Shopů a levné zboží seženete v čínském supermarketu. Pokud se vám nechce vařit, skočte si do McDonalds, KFC, Happy Chippie Fish n Chips na High St nebo levný fast food u Korejce.

Ve výčtu služeb a obchodů nesmí chybět četné WOF stanice, WorkShopy, benzínka, pošta a kino.

Je zde zkrátka vše.

Motueka v dali

Pohled na Motueku z Takaka Hill

Motueka, Jizni Ostrov, Novy Zeland

A takhle jsme bydleli v Motuece

Pláž Kaiteriteri, Stephens Bay

Zatímco plážička v Stephens Bay je čistě lokální záležitost, pláž Kaiteriteri je o poznání více turistická. Hledáte-li méně lidu a klidné prostředí, vaše kroky povedou na Little Kaiteriteri. Samotná pláž Kaiteriteri navazující na Little Kaiteriteri je oblíbeným místem pro setkání turistů, backpackerů a lokálů. Přilehlé parkoviště s dostatečnou kapacitou umožní zastavit skoro až na pláži. Pláž je populární, ale nádherná. Doporučuji procházku z Little Kaiteriteri po schodech přes kopec, vyhlídku a lesík na Kaiteriteri.

Little Kaiteriteri

Jedna z mých nejoblíbenějších pláží na světě - Kaiteriteri

Split Apple Rock

Příjemná pláž zcela přístupná v době odlivu se skalním útvarem na horizontu připomínající rozpůlené jablko.

 

Marahau

Je vstupní branou do Abel Tasman parku. Na výběr máte ze dvou tras, Inland Track (41 km, 3 dny) a Coast Track (60 km, 3 – 5 dní). Každá túra má svá specifika. V případě Coast Track si vzdálenost můžete ukrátit kajakem nebo vodním taxi.

Více info: http://www.doc.govt.nz/abeltasmantrack

Split Apple Rock

Split Apple Rock Beach

Marahau

Promenáda v Marahau

Takaka

Alternativní a hippie město. Centrum alternativních backpackerů z celého světa. Barevné výlohy obchůdků a útulné kavárničky pobízí k zastavení na pár hodin a poznání pár zajímavých lidí. Takaka je také známá pro pořádání open air hippie festivalů a koncertů.

 

Labyrinth Rocks

Pokud vás láká infantilní zábava, běžte se ztratit do přírodního skalního labyrintu vyzdobeného postavičkami pohádkových bytostí. O bludiště se stará zdarma místní komunita obyvatelů.

Labyrinth Rocks

Labyrinth Rocks - zábava nejen pro děti

Rototai Reserve (konec Nees Rd)

Parádní parčík s pláží přímo před nosem vybízející zastavit se na pár hodin, vytáhnout vařič a vychutnat si oběd v krásném prostředí. Stání přes noc zakázáno.

 

Farewell Spit

Nádherné místo! Písečný výběžek uprostřed moře s majestátními dunami a výhledy. Pěší výlet na pár hodinek. Kdo nechce pěšky, může si zarezervovat exkurzi do dun v oldschool autobusu.

Farewell Spit

Cesta na Farewell Spit

Farewell Spit

Procházka v dunách na Farewell Spit

Farewell Spit

Farewell Spit

Farewell Spit

Není to nádhera - Farewell Spit

Papu Springs

Ne neprávem označován jako nejčistší pramen vody na světě.

Papu Springs

Posvátné prameny Papu Springs

Papu Springs: Jedny z nejčistějších pramenů na světě

Mount Arthur

Vydejte se na výšlap hory Mt Arthur v národním parku Kahurangi National Park. Autem vyjeďte na Flora car park. Naše těžká 4WD Estima v půli cesty zůstala stát s valícím se dýmem z uvařené spojky. Lehčí auta by měla vyjet bez problémů. Upravená pěšina vedoucí lesem ze začátku treku dává zkreslenou představu o náročnosti túry. Jakmile dojdete na Mt Arthur Hut, připravte se na náročnější etapu výstupu vedoucí strmě do kopce po travnatých loukách a později jen přes skály. Přeju vám dobré počasí a dobrou viditelnost.

 

http://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation/places-to-go/nelson-tasman/places/kahurangi-national-park/things-to-do/tracks/flora-hut-and-mount-arthur-hut-tracks/

Kahurangi National Park

Kahurangi National Park - odtud vede cesta jen nahoru

Mt Arthur

Mt. Arthur a Magda těsně před fyzickým zhroucením

Nelson Creek

Levný kemp u Ahaura na malé okresce Nelson Creek Rd 624 (5 NZD, 4 NZD sprcha v baráku přes cestu). Základní kempové stání v ramenu řeky. Toalety a umyvadla k dispozici. Odpoledne prolenošte u řeky nebo se vypravte po lesní pěšině prozkoumat starý důlní tunel. V kempu pozor na vosy.

 

Arthur’s Pass

Tento fenomenální průjezd nedotčenou přírodou si nemůže nechat ujít nikdo, kdo cestuje po Jižním Ostrově. K dispozici je mnoho turistických stezek prodírajících se hornatým terénem. Vykoupejte se v ledových průzračných vodách horských řek. V Arthur’s Pass najdete dvě bezplatná tábořiště (jen pár km od sebe) se suchým záchodem a s vodou z řeky. Utábořte se v Klondyke Corner a zažijte Volání Divočiny. Upozornění: všudypřítomní papoušci Kea kradou gumové lamely ze stěračů.

Arthurs Pass

Průzračná řeka v Arthur's Pass

Arthurs Pass

Vodopády v Arthur's Pass

papousek Kea

Super zvědavý papoušek Kea

Arthurs Pass

A takhle se nám dobře kempovalo

Lake Mapourika

Udělejte si zastávku na cestě k ledovcům Franz Joseph a Fox u jezera Mapourika. Ušetříte tak pár dolarů oproti drahému ubytování v turisty přeplněných střediscích u ledovců. Otto/MacDonalds camping je sice jen parkoviště se suchým záchodem (6 NZD), ale zato leží v pěkné zátoce jezera Mapourika.

 

Ledovec Franz Josef

Očekával jsem více, než se mi ve vesničce na úpatí ledovce Franz Josef dostalo. Ocitl jsem se ve středisku plného turistů, kteří se dvakrát nerozmýšleli vytáhnout z kapsy tučné sumy peněz za výlety vrtulníkem na vrchol ledovce (http://www.glacierhelicopters.co.nz/franz-josef-glacier/) nebo za organizované výlety s průvodcem v čele. U Franze se můžete vydat nezávisle pěšky po jedné z turistických stezek, avšak v době naší návštěvy byla stezka vedoucí k ledové krustě uzavřena.

 

Ledovec Fox

Chcete-li mrknout jen zběžně na ledovec Fox z dálky, projeďte vesnici Fox Glacier a na silnici Haast Hwy těsně za mostem odbočte doleva. Vyjeďte do kopce na menší parkoviště, odkud se vám naskytne výhled na ledovec Fox.

 

Knights Point Lookout

Za pěkným výhledem na moře se při cestě na Haast zastavte v Knights Point Lookout.

Knights Point Lookout

Knights Point Lookout

Lake Wanaka – Boundary Creek

Pro přespání doporučím DOC kemp Boundary Creek na březích Wanaka lake. Základní prostorný kemp se suchým záchodem (6 NZD). Určitě se běžte podívat na oblázkovou přírodní pláž, výhled na jezero a zalesněné kopce v dáli je pozoruhodný.

 

Blue Pools

K průzračně tyrkysovým Blue Pools vyformovaných v rameni řeky pod skalami se dostanete krátkou procházkou lesem. Zarážející průzračnost a barevnost vody můžete pozorovat z visutých mostů nad hladinou řeky. Koupání je jen pro otrlé povahy. Připravte se na ledově studenou vodu, a jakmile se svléknete do trenek, celé tělo vám obalí roje sandflies. Ale stojí to za to.

Blue Pools

Blue Pools - ledová sandfly koupačka

Wanaka

Malé okouzlující městečko vybudované na břehu Wanaka Lake. Pohled na modré jezero orámované kopci, v zimních měsících pokryté sněhovými čepičkami, je výjimečně krásný. Pro mnohé je Wanaka jedním z nejkrásnějších měst Jižního Ostrova. Občerstvit se můžete na turistické promenádě a krásný výhled vychutnat na zatravněné pláži. Připravte se na turisty.

Wanaka

Wanaka Lake

Queenstown

Z mého pohledu jedno z nejturističtějších měst Zélandu. Objevíte zde mnoho restaurací, kaváren, hotelů, teras, obchodů, zkrátka všeho co uspokojí potřeby početné skupiny turistů přijíždějící do Queenstown bez ustání. Tomu také odpovídají vysoké ceny. Přírodním charakterem je město podobné městu Wanaka. Leží v záhybu jezera Wakatipu, obklopené horami. Sportovci a nadšenci adrenalinových sportů si zde přijdou také na své. V zimě se v okolí Queenstownu lyžuje jak o život a v létě vaši touhu po extrémních zážitcích uspokojí široká nabídka akčních sportů: rafting, shotover jet, helikoptéra, jetboat, bungee jumping, skydive, swing, skyline, kolo. Jak se říká, v Queenstownu utratíte všechno, i to, co nemáte.

Okoli Queenstown
Okoli Queenstown

Řidiči se v kopcích směrem na Queenstown vyřádí

Lake Dunstan

Jednou z bezplatných možností, kde v okolí Cromwell složit hlavu na noc, je na louce v Lowburn u jezera Dunstan. Potkáte zde mnoho hipíků a makáčů z okolních sadů (třešně). Kvůli nepořádku, který produkují, uvažuje místní správa zakázání nočního stání.

 

Lake Pukaki

Nejmodřejší jezero ze všech, navíc s výhledem na nejvyšší horu Nového Zélandu Mt Cook. Není nad to sejít na kamenitou pláž k jezeru a kochat se kontrastem sytě modré barvy jezera se sněhově bílou barvou ledovců v pozadí. Za mě je Lake Pukaki a Mt Cook nejhezčím místem celého Zélandu.

Lake Pukaki

Nejhezčí místo Jižního Ostrova: Mt Cook a Lake Pukaki

Mt Cook

Nejvyšší hora země. Ubytujte se za 10 NZD v kempu White Horse Hill campsite a ráno se budete probouzet s luxusním výhledem na ledovec. Je tu krásně, občas uslyšíte hřmot padající laviny. Kemp disponuje super toaletami a prostornou kuchyní s jídelní zónou. Chcete-li vidět ledovec ještě blíže, vydejte se údolím Hooker Valley. Jedná se o absolutně bezkonkurenční nenáročný trek. Budete přecházet mosty vysoko zavěšené nad rozvodněnými ledovcovými řekami v údolí. Minete ledovcové jezero Mueller Lake a pokračujete kolem dravé řeky Hooker River. Odměnou vám bude na konci trasy absolutně impozantní pohled na jezero Hooker Lake s plovoucími ledovými krami a výhled na zasněžené vrcholky Mt Cook pěkně z blízka. Na druhý den můžete naplánovat kratší Kea Point trek.

Mt Cook White Horse Hill

Sváča s výhledem na ledovec na Mt. Cook

Mt Cook Hooker Valley

Spektakulární Hooker Valley - must see!

Mt Cook Hooker Valley

Hooker Lake - led přímo ze zdroje

Amberlay Beach

Odpočiňte si na této liduprázdné přírodní pláži po dramatickém a úmorném projetí uzávěrkového Christchurch.

 

Lewis Pass

Kombinace hor, zalesněných kopců, divokých řek a přírodních termálních pramenů – to je Lewis Pass. Turistické stezky jsou jako všude jinde zdarma, avšak hlavní atrakce přírodní termální prameny jsou včleněny do Spa a hotelových komplexů. Vykoupat se můžete, ale za slušný poplateček. Zdarma přespěte v Deer Valley. Je zde smradlavá toaleta a čistá řeka. Připravte se na předem prohraný boj s armádou sandflies a ten pták, co ho uvidíte pobíhat po tábořišti, rozhodně není mysteriózní Kiwi.