Jak se nejlevněji a rychle dopravit z Laosu k Angkor Watu v Kambodži?

Laos, Thajsko, Kambodža

Cestujete JV Asií, nacházíte se ve středním Laosu, plánujete návštěvu Angkor Wat, ale nevíte jak se nejefektivněji přemístit z Laosu do Kambodži? Mám tip jak ušetřit 40 USD na osobu! (což jsou na Asii velké peníze)

 

Předpokládejme, že se nacházíte ve Vientiane v Laosu. Pro cestu z Vientiane do Siem Reap v Kambodži se nabízí dvě základní varianty. První trasa vede přes Thajsko, druhá přes celý jižní Laos.

 

Zvolíte-li cestovat přes Laos, vaše trasa povede z Vientiane do Pakse na jihu Laosu a odtud přes kambodžský Phnom Penh do Siem Reap. Stav silnic je, převážné na laoské straně, otřesný a vyčerpávající cestování zabere kolem 2 celých dnů.

 

Lokální trasa:

 

Vientiane - Pakse (170K LAK, 20 USD)

Pakse - Phnom Penh (230K LAK, 27 USD)

Phnom Penh - Siem Reap  (7 - 12 USD)

 

Cesta mezi Vientiane a Siem Reap vás takto přijde na 54 – 59 USD. Nabízí se také "přímý" dálkový autobus Vientiane – Phnom Penh za 50 USD a Vientiane – Siem Reap za 58 USD.

 

Zaplatit přes 50 doláčů za dopravu do Siem Reap se nám zdálo více než dost. Zvolili jsme tedy následující alternativní itinerář vedoucí přes Thajsko. A vyšlo to krásně levně!

 

  • Vientiane – Nong Khai, 15K LAK (1,8 USD)

Existuje mnoho způsobů jak se dostat z Vientiane na thajskou stranu. Láká-li vás čistě lokální varianta, kousek za Talat Sao Bus Station (jihovýchodním směrem dále po Khouvieng Rd, odbočka napravo) vyjíždí z malého standu MHD autobus č. 14 (6K), který vás zaveze na začátek First Thai – Lao Friendship Bridge. Z 2km vzdálené vlakové zastávky Thanaleng Station využijte shuttle train pro přepravu přes hranici do Nong Khai (z Thanaleng vyjíždí pouze v 9:50 AM a 5 PM). Pokud se vám nechce čekat na vlak, přes most vás přepraví tuk tuk. Za přechodem hranice chyťte další tuk tuk nebo dojděte zbývajících 1,5 km na nádraží Nong Khai pěšky.

 

Rozhodně nejjednodušší a nejlevnější alternativa je využití linky Thai – Lao International bus (15K). Tento přímý bus na lince Vientiane – Nong Khai vyjíždí několikrát denně z autobusového nádraží Talat Sao Bus Station, neboli Khua Din (7:30 AM, 9:30 AM, 12:40 PM, 2:30 PM, 3:30 PM a 6 PM). Zakupte jízdenku v kanceláři společnosti (západní roh nádraží, na křižovatce Khouvieng Road a Nongbone Road) v den odjezdu nejlépe na 12:40 PM.

 

  • Rikša v Nong Khai, 25 THB (0,70 USD)

Thai – Lao International bus vás vyhodí na autobusovém nádraží v centru Nong Khai. Na vlakové nádraží vemte rikšu za 25 Bahtů za osobu.

 

  • Nong Khai – Bangkok, 253 THB (7 USD)

Z Nong Khai vypravují každý večer 3 noční vlaky směrem Bangkok, v 6:15 PM (č. 78), 6:30 PM (č. 134) a v 7:10 PM (č. 70). Jednotlivé vlaky se liší kvalitou vozů a výší jízdného.

Nejlevnější 3. třída bez AC (s větrákem) ve vlaku č. 78 nás stála 253 Bahtů na osobu. Vlak přijíždí kolem 6h ranní do Bangkoku (11h). Informace o vlakových třídách a výši jízdného zde: http://www.railway.co.th/

 

  • Bangkok hlavní vlakové nádraží Hua Lamphong – centrum u Khao San Road, 6,5 THB (0.20 USD)

Pro přiblížení se ke Khao San Road nastupte do autobusu č.53 se zastávkou poblíž vlakového nádraží.

 

  • Bangkok – Siem Reap, 300 THB (8,30 USD)

Nejjednodušší a nejvýhodnější je zakoupit autobusovou jízdenku na trasu Bangkok – Siem Reap (10h) v jedné z mnoha cestovních kanceláří v okolí světoznámé ulice Khao San Road. Ušetříte si tím hodně starostí, věřte mi…

V agentuře vás ujistí, že první „minibus“ vás doveze na kambodžskou hranici, kde vás vyzvedne klasický autobus a v pořádku vás doveze přímo do Siem Reap. Zní to lákavě, ale realita je jiná.

 

Doporučuji vyřídit si vízum do Kambodži předem (například v Hanoji). Pokud tuto možnost nemáte, je možno jej zakoupit přímo na kambodžské hranici za 35 USD. Rozhodně jej nekupujte za přemrštěné ceny u překupníků na thajské straně!

 

 

Spočítám-li všechny cestovní náklady na trase Vientiane – Siem Reap, naše levná varianta vychází na neuvěřitelných 18 USD! Máme zde úsporu 40 USD na osobu. Když zahrneme jednu noc v Bangkoku (175 THB na osobu, 5 USD), ušetříme 35 USD za osobu! A to je slušné!

 

 

Train 78 Nong Khai - Bangkok - 3. class
Train 78-70-134 Nong Khai - Bangkok schedule
Vientiane - Nong Khai border crossing