Levná doprava z Bali na ostrovy Gili (Gili Meno, Gili Air, Gili Trawangan)

Ostrovy Gili jsou vedle samotného ostrova Bali velmi oblíbenou turistickou destinací. Za pouhých pár hodinek cesty se dostáváte z rušné Kuty na Bali do tropického ráje třech mikro ostrůvků, ležících 2 - 6 km severozápadně od pobřeží ostrova Lombok. Tyto korálovými útesy obklopené ostrovy omývané průzračnými tyrkysovými vodami se během několika posledních let staly jednou z indonéských TOP navštěvovaných destinací. Není divu, tropické klima, požehnaně mnoho slunečných dní v roce, ideální podmínky pro šnorchlování a potápění, přátelští domorodci a celkově velmi uvolněná vyrelaxovaná atmosféra jsou jedny z faktorů, které úspěchu ostrovů Gili notně napomohly.

Otázkou je, jak se na ostrovy Gili dostat?

Na výběr máme z mnoha variant. Lišících se dobou cestování a cenou dopravy. Jak tomu většinou bývá, nejrychlejší a nejpohodlnější varianta je nejdražší. 

Pokud jste na Vaší dovolené v Indonésii limitovaní časem nebo se Vám nechce strávit celý den na cestách, pak Speed Boat je volba pro Vás.

Trávíte-li dovolenou v letoviscích Amed, Tulamben a Tirtagangga, nabízí se možnost využití služeb Pacha Express s transferem ze zmíněných destinací do Amed v ceně lístku.

Bali Amed - Gili Trawangan/Air 45 - 60 min, 440,000 - 665,000 IDR/os./jednosměrně, (33 - 50 USD)

 

Přilétáte do Denpasaru a pohybujete se na JV Bali, pak můžete využít služeb společností Semaya One, Eka Jaya, Wahana Gili Ocean, Mahi Mahi Dewata s transfery z/do hotelu v ceně lístku z následujících destinací: Denpasar Airport, Legian, Kuta, Seminyak, Sanur, Nusa Dua, Ubud etc.

Zorganizují pro Vás privátní dopravu do přístavního městečka Padangbai, kde se nalodíte na Speed Boat.

Padangbai - Gili Trawangan/Air 90 min, 440,000 IDR/os./jednosměrně, Gili Meno (příplatek 25,000, ne všechny společnosti staví na Meno)

To samé pro Vás zorganizuje prověřená Peramatour:

Kuta - Gili  450,000 IDR/os./jednosměrně (transfer + Speed Boat), http://www.peramatour.com

Poptávat můžete Speed Boat přímo v Padangbai za cenu někde kolem 25 USD jednosměrně.

Padangbai - Trawangan společnost Semaya, žádný transfer, 332,000 IDR/os./jednosměrně

 

Nově jsou vypravovány Speed Boaty ze Sanuru (5 km východně od Denpasaru) se zastávkami v Sengigi a v Lembongan na Nusa Penida dle zvolené trasy.

Sanur - Trawangan (45 - 50 USD), 600,000 IDR/os./jednosměrně, Scoot Fast Cruises, http://www.scootcruise.com/

 

Cestovatelé, kteří nemají času na zbyt a chtějí připlatit nějakou tu Kačku, mohou vyplout se společností Gili Getaway II z přístavu Serangan Harbour (pouhých 8 km, východně od Kuty) směrem Trawangan bez jediné zastávky na trase.

Bali Serangan Harbour - Gili Trawangan žádný stop, 2h, 675,000 IDR/os./jednosměrně, http://giligetaway.com/

 

Přikládám několik odkazů na webové srovnávače cen přepravních lodních společností. Obecně platilo, že se u agenta v přístavu v Padangbai (nebo v homestay) dal sehnat levnější lístek oproti ceně online (250 K - 300 K jedna cesta).

https://www.gilibookings.com/fast-boat-to-gili

https://www.gilitickets.com

http://www.lombokfastboats.com/

Backpacking.cz je ale web o levném a nezávislém cestování, proto samozřejmě nechybí nejlevnější lokální varianta.

Nejlevněji z Kuty (vč. letiště Ngurah Rai International) nebo Ubudu na ostrovy Gili

Kuta - Ubud 28,500 IDR

Jak se dopravit z Kuty na Bali do Ubudu za 28,500 IDR na osobu si nastudujte zde (případně: alternativním Kura - Kura busem).

 

Ubud - Padangbai 40,000 IDR

Časně z rána, nejlépe kolem 8 hodiny, vyhledejte tyrkysově modré bemo stojící před trhem na Jl. Ray Ubud přesně zde (mapa). Odsud vyjíždějí bema během celého dopoledne do sousední vesnice Gianyar (10K na osobu). Na Jl. Ray Ubud budete mít taktéž možnost nastoupit do oranžového či hnědého bema, vždy si ujasněte, že jedou požadovaným směrem. Pokud budete mít opravdu štěstí, můžete narazit na červené nebo tmavě modré mířící rovnou do Padangbai.

Nechte se dovézt nejlépe až do centra Gianyar, odkud ze silnice Jl. Ciung Wanara - Gianyar nebo Jl. Ngurah Rai-Gianyar stopnete další bemo (červené nebo tmavě modré) směřující již přímo do Padangbai. Smlouvejte jak o život, tedy pokud se nespokojíte s cenou 100K za Bemo Spesial. My jsme smlouvali asi 5x, až jsme nakonec ukecali Gianyar - Padangbai za 30K na osobu ve veřejném bemu.

Padangbai - Lembar 40,000 IDR

V Padangbai se na Vás slítnou naháněči a agenti cestovní kanceláři jako mouchy na hovno. V kancelářích Vám bude nabízeno Padangbai - Lembar za 50K (platíte provizi 10K za nic), Padangbai - Gili Air nejlevněji za 150K (většinou 175K).

Záleží tedy na Vás, zda-li preferujete jistotu, ale nabídky kanceláří se stejně nevyplatí.

Veřejný trajekt na trase Padangbai - Lembar operuje bez přestání 24/7 a stojí 40,000 IDR na osobu. V přístavu projděte přes všechny zátarasy, které na Vás nepoctiví nenechavci nastražili (ve snaze odradit turisty od koupi lístku veřejné dopravy). A v přístavní hale si kupte u okénka lístek. Pak již bezproblémově projděte po příjezdové cestě na loď. Plavba potrvá zhruba 4,5 h.

 

Lembar - Bangsal 75,000 IDR

Tady jsme trochu slevili z požadavků našeho nízkonákladového cestování a dopřáli si přímý komfortní privátní odvoz v dodávce do Bangsalu. Opět se připravte na slovní smlouvací přestřelku. Řidiči to na Vás v Lembaru budou zkoušet s 350K za privátní dopravu. V roce 2015 jsem uhádal osobní dodávku za 100K, v roce 2017 za 150K.

 

Pokud si to razíte čistě lokálně, ujděte pár stovek metrů na první křižovatku (mapa), kde pokaždé čeká několik malých bemo. Za cestu do Mataram zaplatíte 15 - 20K za osobu a z Mataram do Bangsal dalších 20K za osobu.

Bangsal - Ostrovy Gili 12,000 - 25,000 IDR

Po vstupu do přístavu Bangsal, pro plavby na Gili Air (12K), hledejte ticket office po pravé straně - schovanou za trhem a budovou čekárny. Pro plavby na Gili Meno (25K) a Trawangan (14K) pokračujte doleva do budovy. Lodě vyplouvají v určenou hodinu nebo po naplnění kapacity.

 

Celkové cestovní náklady z Kuty na ostrovy Gili:

194,500 IDR na ostrov Gili Air

Úspora 245,500 IDR na osobu a jednu cestu.

 

V případě transferů z JV Bali do Padangbai vč. následné plavby na Speed Boatu uvádějí cestovky celkovou dobu přesunu cca 5 - 8 h.

Celková doba cestování lokální cestou je kolem 12 h.

Celkové cestovní náklady z Padangbai na ostrovy Gili:

127,000 IDR vč. privátní dopravy Lembar - Bangsal

Úspora 48K na osobu oproti běžné ceně v kanceláři v Padangbai.

Bangsal prodejna lístků - Gili Air

Prodej lístků pro Public Boat na Gili Air

Přístav Bangsal

Přístav Bangsal

Bangsal prodejna lístků - Gili Meno a Trawangan

Prodej lístků pro Public Boat na Gili Meno a Trawangan

Pro dopravu na ostrovy Gili můžete z Bangsalu taktéž využít Speed Boat, což nemá žádný smysl, jelikož cesta veřejnou loďkou netrvá déle než 25 min. Za tuto službu zaplatíte eventuálně 85K (dohazovači v přístavu si řeknou o 100K na osobu).

Pro plavbu mezi ostrovy využijte veřejnou loďku "Island Hopping" za 35K na osobu (40K mezi Air a Trawangan). Pouze dvakrát za den.

 

Více cestovatelských informací o trasách a cenách jízdného v Indonésii se dozvíte zde.

Public Boats Tickets Prices Gili Meno

Ceník dopravy na Gili Meno

Public Boats Tickets Prices Gili Air

Ceník dopravy na Gili Air