Jak získat turistická víza do Vietnamu online? (E-visa, VOA)

Plánujete navštívit exotickou JV Asii, jmenovitě Vietnam a nevíte jak se má situace s vízovou povinností pro české občany při návštěvě této krásné země? Pro vstup na území Vietnamu si jako český turista o turistické vízum zažádat musíte. Pozitivní zprávou je, že tento proces se v posledních letech značně zjednodušil a zlevnil. Jak na to? Čtěte dále.

Na rozdíl od minulých let, kdy na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR (web) kolovaly poněkud nejasné a zmatečné informace pojednávající o nelegálnosti vietnamských zprostředkovatelských agentur, je v současné době jasné, jakým způsobem postupovat.

E – visa (jeden vstup, 30 dnů)

Od 1. 2. 2017 byl spuštěn dvouletý projekt vydávání elektronických turistických víz. Elektronické vízum je jednovstupové s maximální délkou pobytu do 30 dnů. Pokud tedy doba Vašeho pobytu ve Vietnamu nepřesáhne jeden měsíc, na nic nečekejte a podejte žádost na následujícím oficiálním odkazu:

https://www.immigration.gov.vn/web/guest/home

Na internetu je přehršel agentur, které rádi vyřídí toto vízum za Vás, samozřejmě za extra poplatek. Některé se dokonce tváří jako oficiální web vládní organizace. Zamezte zbytečným nepředpokládaným nákladům a postupujte přes originální odkaz výše (neodraďte se absencí https – secure zabezpečením vládního webu, jedná se přeci jenom o asijskou zemi).

Na vietnamském imigračním portálu postupujte přes link e-visa. Žádost o vízum se skládá ze tří kroků:

  • Vyplnění jednoduchého formuláře, nahrání datové stránky pasu a nahrání pasové fotografie

  • zaplacení poplatku 25 USD

  • na základě obdrženého registračního kódu společně s Vaší emailovou adresou a datem narození se přihlásíte do sekce E-visa search menu (odkaz), kde zjistíte stav vyřízení žádosti a odkud si případně vytisknete vízum

O žádosti by mělo být rozhodnuto standardně během 3 pracovních dnů. Elektronické vízum Vás opravňuje ke vstupu do Vietnamu na vybraných mezinárodních zahraničních přechodech (např. letiště Hanoj, Ho Chi Minh, Da Nang, Nha Trang, Hai Phong, Can Tho, Hue).

Ostrov Phu Quoc

Turisté, kteří mají v plánu strávit dovolenou pouze na tropickém vietnamském ostrově Phu Quoc, nepotřebují žádat o turistické vízum vůbec. Z důvodu podpoření turistického ruchu v dané destinaci je pro pobyty do 30 dnů pouze na ostrově Phu Quoc udělena výjimka z vízové povinnosti. Pokud se ale chcete podívat z ostrova na pevninu, zde se na Vás vízová povinnost již vztahuje.

Pobyty delší než 30 dnů

Pro získání turistického víza pro pobyty delší než 30 dnů se proces vyřízení žádosti mírně liší. Jedná se o zastaralý postup, který se aplikoval v minulých letech a ve Všech případech.

Zde je nutné využít služeb certifikované zprostředkovatelské cestovní agentury ve Vietnamu.

Pro udělení víza je zapotřebí doložit tzv. Approval letter (zvací/povolovací dopis). Osobně mohu doporučit agenturu Vietnamvisapro, kterou jsem již dvakrát v uplynulých 3 letech úspěšně využil.

Na stránkách agentury Vietnamvisapro (http://www.vietnamvisapro.com/ nebo http://www.vietnamvisapro.net/) vyplňte jednoduchou žádost online a zvolte typ víza:

  • 1 měsíc, 1 vstup či více vstupů, 6 USD

  • 3 měsíce, 1 vstup, 15 USD

  • 3 měsíce, více vstupů, 20 USD

Ceny jsou za jednu osobu v rámci standardní doby vyřízení, tedy 2 pracovních dnů. Cena narůstá s urgentností požadavku (super urgent, 2 hodiny v pracovním dni, poplatek navíc 30 USD).

Zaplatíte kartou online. Agentura Vám nejprve zašle emailové potvrzení o doručené platbě a za další 2 pracovní dny email s informacemi a Approval letter v příloze.

Approval letter si vytiskněte, připravte si 2 pasové fotografie (3,5 x 4,5 nebo 4 x 6), vyplňte „Entry and exit form“ (příletový formulář, který dostanete na palubě letadla) a poplatek v hotovosti (USD).

Na mezinárodním letišti ve Vietnamu (Noi Bai Hanoi, Tan Son Nhat Ho Chi Minh, Danang, Cam Ranh Nha Trang, Can Tho, Lien Khuong, Phu Quoc) vyplníte u přepážky Visa On Arrival (VOA) žádost. Žádat můžete pouze o typ víza a délku pobytu, na které máte vystavený zvací dopis. Spolu s poplatkem vše předejte imigračnímu úředníkovi.

Poplatek za vystavení víza na letišti (Stamp fee) se opět liší dle typu víza:

1 měsíc nebo 3 měsíce, 1 vstup, 25 USD

1 měsíc nebo 3 měsíce, více vstupů, 50 USD

Poplatek je vybírán v hotovosti a nejlépe v USD.

Úředníkovi pak jen trvá pár chvil Vámi dodané informace ověřit a nalepit známku víza do pasu.

Za klasické 3 měsíční vízum s jedním vstupem tímto způsobem zaplatíte celkem 40 USD za osobu (15 + 25). Za stejné vízum jsem v roce 2015 platil 66 USD, došlo tedy k podstatnému zlevnění.

Upozornění: Ověření zvacího dopisu by měl být jeden z požadavků pro vystavení letenky do Vietnamu už při odbavení. Nám byl během odbavení v Jakartě zvací dopis kontrolován.

Ambasáda Vietnamské socialistické republiky v Praze

Pokud chcete mít vízum v pase ještě před odletem, můžete zažádat přímo na ambasádě Vietnamu v Praze na adrese Rašínovo nábř. 1897/72. Oproti výše popsaným možnostem může být tento postup zdlouhavější a finančně náročnější.

Approval letter Vietnam tourist visa online

1. stránka zvacího dopisu