Jak se levně dopravit z Bali na Jávu? Mám tip!

Bali, Jáva, Indonésie

Existuje mnoho způsobů jak se dostat z Bali na Jávu. Je možné zarezervovat combo lístek pomocí agenta nebo cestovní kanceláře, kterých je v Kutě nepřeberně. Existují různé variace, většinou dostanete na výběr kombinaci bus + loď + bus nebo bus + loď + vlak. Ceny jsou také různé, dle zvolené kombinace a cílové destinace. Na autobusovém terminálu Ubung v Denpasar je na informacích vylepený ceník jednotlivých tras. Takže si nejdříve ověřte jízdné předtím, než začnete smlouvat - ušetříte!

 

 

Příklady cen z terminálu Denpasar Ubung AC Luxury Bus (06/2015):

 

Denpasar - Jakarta 450,000 IDR

Denpasar - Surabaya 220,000 - 245,000 IDR

Denpasar - Yogyakarta 275,000 IRD (vlak Yogyakarta - Solo 8,000 IDR)

 

 

Na výběr tedy máte mezi pohodlnými balíčky zahrnující AC komfortní bus a Business Class/Executive Class místečko ve vlaku nebo se rozhodnete pro lokální, drsnější, zato levnější a podstatně dobrodružnější alternativu - tu, kterou jsme zvolili my!

 

 

Nejlevnější alternativa Denpasar Bali - Solo (Surakarta)/Yogyakarta Java

 

1. Bus Denpasar Ubung - Gilimanuk

3,5 - 4 h cesty, oficiální cena 30,000 pro bus a 35,0000 IDR pro microbus. My zaplatili 40,000 IDR.

 

2. Public ferry Gilimanuk Bali - Ketapang Java

7,500 IDR za osobu, 45 min.

 

3. Bemo Ketapang - Karangasem (Banyuwangi)

15,000 IDR za osobu, 30 min.

 

Ubytování v Karangasem

V Karangasem jsme přespali v Kampung Osing Inn homestay nedaleko vlakové zastávky (našli jsme na Booking.com).

 

Tento Homestay spíše nedoporučuji. Za cenu 140,000 IDR nám majitel nabídl plesnivou malou místnost s postelí spíše pro jednoho než pro dva, wifi nefungovalo a snídani jsme nedostali - stávali jsme brzo na vlak a majitel nikde.

Zato při procházce po vesnici jsme narazili na podstatně levnější homestay Umyah Pojok Sawah, asi 5 min pěšky od vlakové zastávky, se snídaní a dopravou na vlak v ceně. To vše za pouhých 90,000 IDR. Majitel sice působil sympaticky, ale kvalita ubytování bude asi podobná jako u Kampung Osing Inn.

Ve vesničce Karangasem se nám líbilo. Místní lidé ještě nezkažení turismem nás upřímně zdravili na každém kroku. Vydáte-li se na procházku po okolí, budete se kochat nádhernými sceneriemi s rýžovými poli a navíc přijdete do kontaktu s běžným životem lokálních lidí. Když se rozhodnete dát si u stánku nudlovou polévku, či nakoupit v supermarketu, kde cenovky ještě nezavedli, nemusíte se bát, že by Vás někdo natáhl. Vše jsme dostali pěkně za lokální ceny.

 

4. Vlak Karangasem - Solo Balapan (Surakarta)

12 h cesty, 103,750 IDR economi class.

Train ticket Karangasem - Solo

Rezervovali jsme dopředu online. Využili jsme služeb Tiket.com, v angličtině a akceptující mezinárodní platební karty. Za své služby si účtují menší poplatek, tzv. convenience fee, v našem případě 7,500 IDR.

 

Na nádraží ukážete na přepážce rezervaci v telefonu a bezplatně vám vyhotoví papírovou jízdenku, s kterou vás pustí na nástupiště.

 

Pro více informací o dopravě a transportu v Indonésii klikněte zde.

 

 

 

Celkové náklady za jízdné Denpasar - Jogja 174,250 IDR

(úspora cca 100,000 IDR)