Jak se přepravit lokálně z hlavních indických letišť do centra?

Indie, Bombaj, Nové Dillí, Dabolim (Goa) 

Cestujeme levně, nízko nákladově, nezávisle a hlavně lokálně! Přilétáte na indické mezinárodní letiště a odmítáte platit přemrštěné částky za taxi nebo organizované turistické shuttle autobusy za cestu do centra? Přečtěte si, jak to dělají lokálové! Realita je jednodušší, než by se čekalo a cena Vás rozhodně nezklame.

Chhatrapati Shivaji International Airport

Mumbaj (Bombaj)

1. alternativa (cena za osobu)

Za taxi z letiště do Colaby zaplatíte minimálně 450 INR, za rikšu minimálně 250 INR. Počítejte s tím, že rikši mají přístup do Colaby odepřen.

V roce 2014 otevřeli na Chhatrapati Shivaji International Airport nový mezinárodní Terminal 2. Tento terminál je výborně komunikovaný MHD, takže komplikace, které jsme měli v roce 2013 odpadají.

Před bránou Terminálu 2 se vydejte doleva a severně směrem k hotelu Hyatt Regency Mumbai. Vyhledejte autobusovou zastávku MHD Indian Oil (mapa). Zde vyčkejte na autobus č. 308 a nechte se dovézt o 9 zastávek dále na Agarkar Chowk (14 min, 10-14 INR, více info na stránkách MHD BEST - web). Zde již uvidíte vlakové nádraží Andheri, odkud vezmete pohodlně lokální vlak (90352 Mumbai Church Gate) směrem Church Gate (35 min, 10 INR). Konečná vlaková stanice Church Gate je vzdálená 3,5 km od centra Colaby. Tato vzdálenost se dá bezproblémově ujít pěšky za 40 min.

Celková cena dopravy z letiště do Colaby: 24 INR

Nechce-li se Vám jít tuto vzdálenost v Colabě pěšky, vyhledejte zastávku autobusu Ahilyabai Holkar Chowk necelých 200 m jižně od Church Gate (mapa). Vyčkejte na autobus č. 137 a svezte se k Afghan Church (25 min, 14 INR). Vystupte a čtvrť Colabu máte přímo před nosem!

Celková cena dopravy z letiště do Colaby: 38 INR

2. alternativa (cena za osobu)

Vydejte se z Terminálu 2 severně přímo rovně po Airport Rd. Po 1 kilometru chůze vyhledejte na Sir Mathuradas Vasanji Rd stanici metra Marol Naka (mapa) nebo Airport Road Metro Station (mapa). O 3 zastávky později dorazíte na Andheri Metro Station (6 min, 18 - 20 INR, Mumbai metro web), odkud postupujete dle varianty 1.

 

Celková cena dopravy z letiště do Colaby: 30 - 44 INR

3. alternativa (cena za osobu)

Nejdražší a v současnosti nejkomplikovanější varianta ze všech. V roce 2013 jsme přiletěli do Bombaje jeden měsíc před otevřením metra a rok před otevřením Terminálu 2. Zvolili jsme původní a čistě lokální variantu, kterou popisuji v článku První okamžiky na indické půdě!

V okolí terminálu 2 vyhledejte rikša stanoviště, nejlépe ne hned před branami terminálu. Svezte se na vlakovou stanici Vile Parle (70 INR, mapa), odkud jeďte vlakem do stanice Church Gate (10 INR).

Celková cena dopravy z letiště do Colaby: 45 - 59 INR

 

Indira Gandhi International Airport

Delhi (Dílí)

Terminál 3 (Terminál 2)

Pokud přilétáte do Indie ze zahraničí, přistanete na Terminálu 3. Tento terminál obsluhuje všechny mezinárodní lety. Nejrychlejší a nejpohodlnější variantou je cesta metrem. Přímo před budovou Terminálu 3 (200 - 300 m od Terminálu 2) vyhledejte stanici metra IGI Airport Metro Station (mapa). Odtud  se dovezte do stanice New Delhi (mapa). Když opustíte budovu metra New Delhi vydejte se rovně přímo za nosem. Mírně nalevo pokračujte přes Pedestrian Overpass, tedy most vedoucí nad kolejištěm rozlehlého vlakového nádraží New Delhi. Můžete narazit na rádoby kontrolóry pózující u vchodu na most, kteří po Vás mohou požadovat platnou vlakovou jízdenku pro umožnění vstupu. Tvařte se suverénně a nenechte se zastavit (mnohokrát se nám tato metoda vyplatila). V našem případě nás ale nikdo nekontroloval. Po přejití mostu se již dostáváte na známou ulici Main Bazar Rd., kde najdete ubytování a restaurace všeho druhu.

Terminál 1

Pro vnitrostátní lety slouží v Delhi Terminál 1. Přímo před budovou terminálu vyhledejte shuttle autobus Airport Express, kterým se svezte na metro stanici Delhi Aero City (30 INR, 15 min, mapa). Ze stanice Delhi Aero City se vydejte linkou metra do stanice New Delhi (20 min, 50 INR - 11/2015).

Navštivte www stránky metra v Delhi pro více informací o tarifech a trasách: Delhi Metro Times a Delhi Metro Rail.

Goa International Airport

Dabolim

V případě malého mezinárodního letiště v Goa je situace poněkud složitější. S přihlédnutím k velikosti a důležitosti letiště nebyla MHD infrastruktura ještě zcela vybudována. Neexistuje zde tedy možnost metra nebo oficiálního shuttle autobusu. Nabízí se Vám tedy dvě možnosti, využít služeb předraženého taxi nebo se dopravit lokálně.

Takto vypadají ceny taxi z letiště Dabolim do oblíbených turistických destinací v Goa (10/2015). Pamatujte na to, že po 11 hodině večerní (až do 5 hodiny ranní) Vás taxikář zkásne o dalších 35% k ceně jízdného, něco na způsob nočního příplatku. Cena 10 INR za každé zavazadlo se nemění.

Airport Dabolim Goa Taxi fares

Pokud přilétáte na Goa International Airport v noci a i přesto chcete cestovat lokálně, přečtěte si zde, jak jsme kempovali v noci na tomto letišti.

Lokálních možností je opět více. Popisuji zde trasu, kterou jsme absolvovali a svoji univerzálností je aplikovatelná na více cílových destinací.

Před budovou terminálu letiště se vydejte doprava, směrem z kopce dolů. Pod kopcem dojdete k hlavní křižovatce, na které se vydáte doleva, po silnici Airport Rd. Silnice sice nenabízí na celém svém úseku chodník pro pěší, ale prostoru pro bezpečnou chůzi je za dělicí čarou více než dost. Pokračujte tedy po Airport Rd směrem Chicalim. Po 1,5 km chůze můžete vybrat indické Rupie z ATM HDFC Bank (např. zde, v okolí jsou další 2 ATM). Po dalších 500 metrech dojdete na Chikalim Junction (křižovatka se Swatantra Path). Na zastávce na křižovatce Vám zastaví pravidelný bus do Panjim (mapa, 23 INR). Pokud nepotřebujete vybrat peníze z ATM, existuje možnost počkat na autobus směrem Panjim (nebo na Vasco da Gama) na zastávce přímo u Terminálu letiště (mapa).

Na autobusovém nádraží v Panjim přesedněte na autobus do Mapusa (15 INR). Naháněči Vás nasměrují na správný autobus. V Mapusa (eventuelně přímo v Panjim) máte k dispozici nespočet přímých a pravidelných linek do většiny destinací v rámci státu Goa. V Mapusa jsme tedy nasedli do autobusu, který nás zavezl do Arambolu (25 INR). Pro více informací o linkách a cenách jízdného nahlédněte zde.

Pro srovnání uvádím následující výpočet:

Noční cena za taxi z letiště v Dabolim do Arambolu: 1,862 INR pro dva

Jízdné na lokální trase Chikalim (Chicalim) - Arambol: 126 INR pro dva (úspora 1732 INR, která pokryje ubytování v chatce na 3 noci pro dva)!!

Chicalim Junction Bus Stop, Goa
Chicalim to Panjim