Cestování napříč Laosem  

to nejdůležitější z Laosu...

Muang Khua 

Nong Khiaw

Luang Prabang

 Vientiane

Jorge Necesario - Backpacking.cz
Jorge Necesario - Backpacking.cz: Low-cost traveling in Laos

Itinerář cesty a tipy

Muang Khua, Nong Khiaw, Luang Prabang, Vientiane

16. 8 – 18. 8 MUANG KHUA

Překonat trasu z vietnamské Hanoje (Old Quarter) do Muang Khua v Laosu nám lokální cestou zabralo neuvěřitelných 21 hodin. Zážitky z přestupu vietnamsko – laoské hranice a návod, jak to provést velmi levně se můžete dočíst zde.

 

Minibus vás vyhodí v Muang Khua 1 km za mostem na křižovatce v samém centru vesnice. Oproti tvrzení v diskuzích na internetu již neplatí, že autobus svojí cestu končí u řeky před vesnicí a je nutné se dopravit loďkou na druhý břeh do centra. Na křižovatce můžete vybrat lokální měnu ze dvou ATM akceptující mezinárodní karty (24x7). BCEL ATM nás zinkasoval 20,000 KIP za použití VISA karty.

 

Na vietnamských hranicích se vám pravděpodobně budou snažit namluvit, že směnit dolary na KIP je životně důležité. Neskočte jim na špek, peníze se dají v klídku vybrat až v Muang Khua, který disponuje 4 ATM, pobočkou Western Union a 3 bankami (zavírající kolem 4 PM).

 

Vydejte se severně od křižovatky jedinou cestou vedoucí k řece. Po pár metrech chůze na menší křižovatce, v pravotočivé zatáčce cesty vedoucí z kopce dolů, nemůžete minout Muntchai Guesthouse na levé straně. Toto nově rekonstruované a čistě vyhlížející stavení nabízí několik standardních pokojů v prvním patře s TV, vlastní koupelnou a WiFi za 80K za noc. Ve vesnici je k vidění více guesthousů s pokoji za poloviční cenu. Kvalita je však mizerná, jak nám bylo později jedním cestovatelem potvrzeno.

 

Na super jídlo a velké porce si zajděte do jedné ze dvou restaurací v ulici směřující z kopce dolů k molu. Určitě je nemůžete přehlednout, jedná se o velké rodinné restaurace pyšnící se posezením na terase s úžasným výhledem na řeku Nam Ou. Oblíbili jsme si restauraci (nepamatuji si název) postavenou výše v kopci, dále od mola. Za přijatelné ceny jsme si pochutnali na obrovských porcích výtečného jídla laoské a vietnamské kuchyně. Vyzkoušel jsem Noodle w Pork a Ginger Tea za 20K, delikátní Mushrooms w ginger a kafe za 35K nebo Kuře na houbách a kafe za 40K.

 

Pokud vám itinerář dovolí, rozhodně si naplánujte zastávku v Muang Khua a dalších vesnicích na toku řeky Nam Ou. Chcete-li poznat původní a turismem nedotčené prostředí, ochutnat vynikající laoskou kuchyni, vydat se na trek a prozkoumat panenské dech beroucí okolí řeky prorostlé bujnou vegetací (průvodce k dispozici v Information Center za cca 100 USD dle typu treku), tak toto místo je pro vás jako dělané!

 

Pokračujte loďkou dále po proudu do Muang Ngoy (120,000 KIP, 3h) nebo Nong Khiaw (150,000 KIP, 4h). Cena za loďku je poměrně vysoká, ale zážitek je k nezaplacení. Během cesty v tomto vratkém plavidlu zastavíte na pár místech vyzvednout lokály čekající v bahně, uvidíte nuzné podmínky, ve kterých většina místních žije, zastavíte na pauzu a můžete poobědvat pár chrobáků s rýží. A celou dobu se nepřestanete kochat okolní přírodou.

Loďku zamluvte v den odjezdu v bambusové boudě hned u mola. Je nutné naplnit minimální kapacitu, aby se vůbec vyjelo. Nás bylo celkem 9 a platili jsme 150K do Nong Khiaw za osobu (pravděpodobně nás pěkně natáhli). Vyjíždělo se v 9:30 AM a jednalo se o jediný spoj dne.

Jorge Necesario - Backpacking.cz: Low-cost traveling in Laos Muang Khua
Jorge Necesario - Backpacking.cz: Low-cost traveling in Laos Muang Khua

18. 8 – 22.8 NONG KHIAW

Vesnice rozdělená řekou na dvě části, obklopená impozantními vápencovými kopci (lime stones), nabízí vše potřebné pro několikadenní ničím nerušený pobyt. BCEL ATM je zde, tak jako malý trh a obchůdky se vším potřebným (nízkoobrátkový sortiment značně zaprášený). Vesnička je zatím stále na svém turistickém počátku, ale je již vidět vzrůstající snaha místních obyvatelů, původně rolníků a rybářů, hledat cestičky jak získat co nejvíce snadných peněz z turistů. Tak jako všude, svá obydlí přetvářejí v guesthousy nebo restaurace a místo dne stráveného tvrdou prací na poli, tráví dlouhé hodiny posedáváním a poleháváním doma čekajíce na turisty.

 

U bankomatu za mostem nás zaujal ukazatel lákající na výhled na celé údolí řeky z nedalekého kopce (Hill Top View). Za několik okamžiků naše nadšení opadá, jelikož zjišťujeme, že za průchod přes soukromý pozemek si místní účtují 2 USD za osobu. Přizpůsobují se opravdu rychle…

 

Za symbolických 5K navštivte jeskynní komplex Phatoke Cave, 2 km jihovýchodně od města, který původně sloužil jako úkryt vesničanů a provizorní nemocnice za 2. Indočínské války. Okolí jeskyň je taktéž zajímavé, samá rýžová políčka a malé vesničky, vápencové útvary, takže rozhodně stojící za prozkoumání.

 

Zdržíte-li se v Nong Khiaw několik dní, určitě nemůžete vynechat romantickou procházku podél koryta řeky Nam Ou. Schůdnou cestu hledejte u bankomatu za mostem, po které se vydejte dále severovýchodním směrem. Projdete kolem drahého Riverside Resortu (20USD za osobu) a celková délka trasy záleží jen na vašich silách. Cesta vede skrz vesničky o pár obyvatelích bydlících v kokosových chýších, malebné rýžové pole s vodními rezervoáry a mnohokrát se vám během trasy naskytnou velkolepé výhledy na kolmé skály a klikatící se řeku v údolí pod vámi. Po zhruba 5,5 km dojdete k menšímu přítoku (kam jsme došli my) a pokračujete-li dále, po dalších 3,5 km dojdete na konec cesty.

 

Ubytovacích možností je zde dost. Doporučuji Vongmany Restaurant a Guesthouse, kde za 60K dostanete čistý prostorný pokoj s WiFi a sezením na terase. Vyžádejte si místnost na slunečné severní straně budovy s přímým výhledem na řeku. To musíte vidět! Jídlo v restauraci není žádná sláva, přejděte na druhou stranu silnice do Chennai Restaurant, kde vám za lidovku naservírují chutnou indickou kuchyni (kafe, ananas lassi, tikka masala chicken, rýže za 47,5K nebo eggplant  sauce, cheese naan, kakao, voda za 25K).

 

Jak se dostat dále?

 

Několik dodávek směrem Luang Prabang (40K) vyjíždí každé dopoledne z „autobusového nádraží“ nacházející se 1,2 km severozápadně od mostu, poblíž benzínové stanice. Nespoléhejte na nějaké dodržování jízdního řádu. Řidiči čekají, až se dodávka zcela (pře)naplní. Takže místo 9 jsme vyjížděli v 11 hodin a do dodávky narvali 15 lidí plus náklad na střeše. Po 3,5h divoké jízdy jsem namačkaný na zadním mikro sedadle skoro ochrnul na spodek. Jízdenky není nutné kupovat předem, stačí v den odjezdu.

Jorge Necesario - Backpacking.cz: Low-cost traveling in Laos - Nam Ou river
Jorge Necesario - Backpacking.cz: Low-cost traveling in Laos - Nong Khiaw
Jorge Necesario - Backpacking.cz: Low-cost traveling in Laos - Nong Khiaw

22. 8 – 25. 8 LUANG PRABANG

Zatímco vesnice Muang Khua a Nong Khiaw jsou ve znamení krásné a turismem nezničené přírody, Luang Prabang (UNESCO) nabízí dokonalou směsici tradiční laoské architektury s nezaměnitelnými evropskými prvky převážně z francouzské koloniální éry. Toto unikátní historické město ležící v údolí soutoku řek Mekong a Nam Khan je mimo jiné proslavené i mnoha buddhistickými chrámy se stovkami mnichů žijících v jejich areálu. Ne nadarmo je Luang Prabang označován jako nejcharismatičtější město SV Asie.

 

Vskutku, jen si to představte, procházíte se centrem a v té samé ulici máte možnost obdivovat velkolepé buddhistické chrámy se zlatými střechami, zdobeným průčelím a mozaiky s výjevy ze života Buddhy, hned vedle tradičních laoských dřevěných staveb a přitom všem si připadáte jako v ulicích nějakého evropského městečka na pobřeží Středozemního moře. Nevycházíte z úžasu!

 

Většinu podstatného najdete mezi ulicemi Khem Khong (výhledy na řeku Mekong, parčík a levné restaurace) a Sisavangvong Rd a Sakkaline Rd (chrámy, dřevěné a koloniální stavby, dražší restaurace) a vše najednou se vám nabízí jak na dlani z vrcholu kopce Mount Phousi.

 

Během prohlídky centra si dejte pauzu a zastavte se na kafčo v ulici Sisavangvong Rd do nějaké z mnoha pěkných Boutique kavárniček. Každý den ve stejné ulici, těsně před západem slunce, rozestavují prodejci své stany se suvenýry za zvuku modliteb linoucích se z buddhistických chrámů. Na rohu ulic Kitsalat Rd a Sisavangvong Rd povečeřte na plastové stoličce u provizorního přístřešku celou grilovanou rybu nebo výbornou domácí nudlovou polévku s vepřovým masem (15K). U stánku přes cestu si dejte pivko Beerlao nebo čerstvý ovocný shake či džus.

 

Na perfektní snídani si skočte k Mekongu do Namkhong Café. Tato kavárnička s výhledem na řeku na křižovatce Khem Khong a Ounheun Rd vás ráno pohostí dokonalou kontinentální snídaní (presso, bageta, džem, máslo, džus, croissant, ovocný salát za 30K nebo vejce, slanina, ovocný salát, kafe, džus, bageta, džem, máslo za 30K) a odpoledne velmi chutnou asijskou kuchyní (Ginger fry chicken s rýží, kafe za 40K nebo Sweet and sour chicken s rýží za 45K).

 

Ubytování je zde na výběr více než dost. Vypravte se do úzkých uliček kolmo protínajících Chao Fa Ngum Road a zajisté objevíte pěkný stylový guesthouse. Jednoznačně doporučujeme Phashoke Guesthouse (od křižovatky s Kitsalat Rd jihozápadně ulicí  Chao Fa Ngum Road, první odbočka doprava, na začátku ulice). Tento velmi útulný a čistý guesthouse, původního architektonického rázu byl jedním z nejpříjemnějších ubytování v JV Asii. S místností (90K) obloženou dřevem, novou koupelnou, TV, WiFi a venkovní terasou jsme byli nadmíru spokojeni.

 

Cesta z/do Luang Prabang

 

Přijíždíte-li ze severního Laosu (např. z Nong Khiaw), dodávka vás vyhodí na Northeast Bus Station 3km od centra LP v těsné blízkosti letiště. Prakticky jediný způsob jak se dostat do centra je vzít rikšu. Vládne tam anarchie, skoro rikša mafie. Rikšákům je jasné, že pro neznalého bílého turistu jiná cesta dále do města neexistuje. Na začátku si tedy bez okolků řeknou o pěknou sumičku za odvoz. Smlouvejte, a to pořádně! Lokál to má za 5K, turistovi si řeknou o 20 – 25K za osobu. Já to srazil za 12K na osobu, pro skupinu o 5 lidech.

 

Pro cestu do jižního Laosu se dostavte na jižní autobusák. Tentokrát 2,5 km jižně od centra, hned za Luang Prabang stadionem a pár kroků (100m) od poměrně dobře zásobeného velkého obchoďáku. Na jižní autobusák jsme šli dvakrát pěšky, poprvé koupit jízdenku do Vientiane a podruhé pěkně s báglem na zádech. Dá se to.

 

Jízdenku LP - Vientiane kupte na autobusáku nejlépe den předem. Máte na výběr mezi VIP (130K) a Air-condition busem (110K). Jeli jsme s VIP busem nevalné kvality, ale funkční klimatizací. Kolem poledne se zastaví na oběd v ceně jízdenky. Na výběr máte mezi polévkou Pho a vegetariánským jídlem s rýží.

 

Více informací o linkách a výši jízdného zde.

 

Z Luang Prabang jsme vyjížděli něco po 8 AM a do Vientiane dorazili po setmění v 7 PM.

Jorge Necesario - Backpacking.cz: Low-cost traveling in Laos - Luang Prabang
Jorge Necesario - Backpacking.cz: Low-cost traveling in Laos - Luang Prabang
Jorge Necesario - Backpacking.cz: Low-cost traveling in Laos - Luang Prabang
Jorge Necesario - Backpacking.cz: Low-cost traveling in Laos - Luang Prabang
Jorge Necesario - Backpacking.cz: Low-cost traveling in Laos - Luang Prabang

25. 8 – 27. 8. VIENTIANE

Celí vyhrkaní jsme po 11 hodinách cesty zdárně dorazili do Vientiane. Laoské cesty jsou v dezolátním stavu. Po vydatných deštích a mnoha sesuvech půdy se silnice chvílemi mění v zatopené a kusy skal poseté oraniště. Obdivoval jsem manévrovací schopnosti řidiče. Najít bezpečnou cestu mezi půlmetrovými dírami za občasného drásání podvozku autobusu o kusy skal bylo umění. Po nějaké době se zastavilo, řidič omrkl pneumatiky, zchladil motor proudem studené vody z hadice a jelo se dál.

 

Cesta je šílená, ale ty výhledy jsou dokonalé! Kousek za LP autobus projíždí nádhernou kopcovitou krajinou, razí si to nekonečnými serpentinami ve strmých svazích hor. Naskytnou se vám úchvatné výhledy na ostré vrcholky skal a hluboké strže pár metrů od vás. Kdo má slabší žaludek, radši ať si připraví pytlík.

 

Autobus z Luang Prabang vás vysadí na 8km vzdáleném severním autobusovém nádraží (nedaleko letiště). Sehnat tuk tuk zde nebyl takový problém jako v Luang Prabang. Podařilo se nám sehnat odvoz na korbě polorozpadlého dodávky pro dva za 40K do centra. Levněji to jde, pokud se domluvíte a sdílíte jízdné s více lidmi.

 

V centru Vientiane, po pár neúspěšných prohlídkách dosluhujících hotelů jsme našli ubytování v Guesthousu Syri 1 v ulici Rue du Puits v samé blízkosti Lao National Stadionu. Za 80K jsme měli velice průměrnou místnost s větrákem, slabou WiFi a mizernou vlastní koupelnou. Tento v Lonely Planet zmiňovaný guesthouse má svojí slavnou éru již dávno za sebou, za posledních dvacet let se toho očividně mnoho nezměnilo. Pokud hledáte levný guesthouse na noc nebo dvě, Syri 1 tuto funkci splňuje. Za Single zde zaplatíte 50K a nejlevnější double 70K.

 

Na dobrou snídani si skočte na roh ulic Saigon Road a Phanompenh Road do útulné Cafe Croissant d´Or, kavárničky francouzského stylu (vejce, smažená rajčata a brambory, kafe, toast za 28K nebo na večeři Chicken curry s rýží, kafe a muffin za 40K). Hledáte-li něco asijského, tak ulice Hengboun Road je plná korejských, čínských a japonských restaurací.

 

Za jeden den jsme památek moc neviděli. Za zmínku snad stojí jen Brána Patuxay „Archa triumfu“ v Patuxay Park, kombinující francouzský pompézní styl navenek s typickými laoskými ornamenty uvnitř.

 

Pro cestu z Vientiane do Thajska (čtěte návod na nejlevnější cestu z Laosu do Kambodži přes Thajsko) využijte přímou linku Thai – Lao International bus z autobusového nádraží Talat Sao Bus Station. Nádraží hledejte jihovýchodně od Morning Market u Talat Sao Mall. Jízdenku na tento tmavě modrý klimatizovaný autobus na trase Vientiane – Nong Khai zakoupíte v den odjezdu v západním rohu nádraží v kanceláři společnosti (na křižovatce Khouvieng Road a Nongbone Road) za pouhých 15K. My jsme vyjížděli krátce po 12.40 PM a s bezproblémovým průjezdem Lao – thajské hranice dorazili do thajského Nong Khai za 1,5h.

Jorge Necesario - Backpacking.cz: Low-cost traveling in Laos
Jorge Necesario - Backpacking.cz: Low-cost traveling in Laos
Jorge Necesario - Backpacking.cz: Low-cost traveling in Laos
Jorge Necesario - Backpacking.cz: Low-cost traveling in Laos Patuxay Vientiane