Tipy & triky pro levné cestování po Indonésii

Některé věci se dají zařídit levněji nebo jednodušeji...

 • Pořiďte si nějaký rozumný smartphone a využívejte GPS. Pokud nemáte 3G připojení, nainstalujte aplikaci Galileo Offline Maps s předem staženou mapou požadovaného státu. Najdete tam všechno a hlavně budete mít maximální přehled, kam jdete a jaké jsou vzdálenosti (při smlouvání o ceně za transport). Označené názvy ulic prakticky v celé Asii nevedou.

 • Jízdenky na vlak můžete předem zarezervovat přes Tiket.com. Provize je minimální a občas můžete narazit na zajímavé slevy při rezervaci online (Jogja – Jakarta, executive class za 150K). Tiket akceptuje mezinárodní platební karty. Několik minut před odjezdem vlaku se dostavte na přepážku na nádraží, kde vám vystaví regulérní papírovou jízdenku.

 • Simku a 3G internet kupujte přímo v autorizovaných prodejnách. Za Simku Telkomsel s 1,5GB jsme zaplatili 80K. Na tržištích si prodejci běžně řeknou dvojnásobek ceny až závratných 400K, že jo Majkle :). Aktivaci za vás udělají okamžitě na prodejně. Aktuální tarify 3G Telkomsel internetu zde: http://www.telkomsel.com/howtoflash. Čtěte více o 4G LTE internetu na Bali zde.

 • Ubytování hledejte až na místě, žádné rezervace. V Lonely Planet si najděte zónu s levným ubytováním a vydejte se jí prozkoumat osobně. Zeptejte se v pár hotelech a zaručeně najdete vhodné a levné ubytování. Nevíte-li jaká je běžná cena za levný pokoj v dané lokalitě, mrkněte nejdříve na Travelfish.org. Občas jsme usmlouvali poloviční cenu za pokoj oproti ceně online. Výjimka ale potvrzuje pravidlo. V takové Kutě na Bali seženete pěkné ubytování online již od 100,000 IDR.

 • Nebojte se na hotelu říct o čistý ručník a nový toaleťák. Vše je v ceně, ale personál má tendenci zapomínat.

 • Perte v ruce. Prášek je levný a v konečném součtu ušetříte pěkné peníze (10K za kg).

 • Pokud to se surfem myslíte vážně, doporučil bych zakoupení nového prkna v Kutě a při odjezdu ho prodat. Budete tak mít model, který vyhovuje vašim představám, a předejdete různým podvodům s nalomenými prkny apod.

 • Prozkoumat okolí je nejlepší na skútru. Běžně stojí 40 – 50K za den a dostanete se naprosto všude. Lejte do něj benzín regular za 7,4K.

 • V Indonésii je k dostání vše (kromě elektroniky). Kosmetiku, oblečení nebo léky zde koupíte za pár babek. Netahejte zbytečně velké bágly.

 • Vyvarujte se směny valut u Money Changers v Kutě. Každý druhý krámek s oblečením má v rohu místnosti vysoký tmavý stůl s plastovou zástěnou. Kurzy jsou lákavé, ale nenechavé ruce prodejců ještě rychlejší. Nikdy neobdržíte očekávaný obnos. Buď vás oberou, nebo pokud je chytnete při činu, dostane se vám výhružek a vrátí vám zpět původní měnu. Rupie za lákavý kurz si zkrátka nikdy neodnesete.

 • Cena za taxi Bluebird na Bali je přibližně 7K nástupní a 6K za kilometr. Nenechte se očesat.

 • To nejlepší na konec:

Cestujte lokálně, nebookujte žádné busy, tours. Vemte to pěkně po vlastní ose bemem nebo lokálním busem. Více o lokálním transportu zde.