Kochi, Munnar, Alappuzha, Kollam, Varkala, Trivandrum, Kanyakumari, Chennai

Indie, Kerala, Tamil Nadu

Mattancherry, Kochi
press to zoom
Mattancherry, Kochi
press to zoom
Mattancherry, Kochi
press to zoom
Mattancherry, Kochi
press to zoom
Mattancherry, Kochi
press to zoom
Kochi
press to zoom
Jewish Synagogue, Kochi
press to zoom
Ernakulam - Fort Kochi Ferry
press to zoom
Čínské sítě na Mahatma Gandhi Beach
press to zoom
1/1

Munnar

Kochi - Munnar 85 INR

V Munnar jsme měli možnost vůbec poprvé v životě spatřit terasovité věčně zelené čajové plantáže. Vydejte se z Kochi západním směrem a po několikahodinové zběsilé jízdě po klikatících se úzkých silničkách v příkrých srázech kopců dorazíte do městečka Munnar. Vše se zde motá kolem čaje.

Ubytujte se třeba ve velmi příjemném a přátelském hotýlku JJ Cottage (platili jsme 600 INR, nyní 1,400 INR online) nedaleko KSRTC Standu (autobusové nádraží) a Vaše první kroky povedou zajistit si rikšáka na celé odpoledne.

 

To nejhlavnější kolem Munnaru stihnete ve dvou projížďkách. První varianta (rikša, 600 INR) vede kolem přehrady Mattupatti Dam k Echo Pointu, kde každý křičí, co mu hrdlo stačí. Čím více stoupáte po silničce proplétající se mezi čajovými plantážemi, tím častěji se Vám naskytnou ohromující výhledy na přehradu a čajová políčka. Rikšák Vám o všem náležitě poreferuje a zastaví, kdykoli o to požádáte. Na druhý den se vydejte severně od Munnaru (rikša, 800 INR) s první zastávkou v čajovém muzeu (Tea Museum, 75 INR), kde budete poučeni o postupu zpracování čajových lístků a následné výrobě sypaného čaje. Prohlídka je zakončena ochutnávkou místní produkce. Na indický způsob, tedy dostanete náležitě slazený čaj s mlékem. Po exkurzi se vydáte směrem na Chinnar Wildlife Sanctuary, během cesty čelo svlažíte v Lakkam Waterfalls (10 INR), Prohlídku přírodní rezervace Chinnar rozhodně doporučuji (200 INR). Dostanete osobního průvodce jako doprovod, který sice běží jak zjednaný, ale bezpečně Vás provede rezervací (žijí zde sloni, kobry a jiná nebezpečná zvířata) a na konci treku budete mít prostor se osvěžit v jezírku s vodopádem. Viděli jsme takhle kobru na vzdálenost 3 m.

Za nákupem na tržišti nebo internetem dojeďte rikšou do 1,5 km vzdáleného centra nového Munnaru (30 INR). Určitě vyzkoušejte vynikající kuře na pepři (s colou a chapati za 165 INR) v populární SN Restaurant pár kroků od JJ Cottage (mapa)

Průvodce, Chinnar Wildlife Sanctuary
Chinnar Wildlife Sanctuary
Munnar, Kerala
Munnar, Kerala
Lakkam Waterfalls, Munnar
Divoký slon, Munnar
Munnar, Kerala
Munnar, Kerala
Chinnar Wildlife Sanctuary
Munnar, Kerala
Munnar, Kerala
Munnar, Kerala
Munnar, Kerala
Munnar, Kerala
Náš rikšák, Munnar, Kerala
Munnar, Kerala
Munnar, Kerala
Munnar, Kerala
Echo Point, Munnar, Kerala
DSCN0453
Mattupatti Dam, Munnar, Kerala
Čekačka na chlast, Alleppey

Kollam

Nejatraktivnější alternativou dopravy z Alleppey do Kollam je využití lodních služeb keralské State Water Transport Department. Každý ráno v 10,30 vyplouvá z Matha Jetty (mapa) menší dvoupatrová loď (vrchní patro na palubě je vyhrazeno pro turisty) směrem Kollam (2013 300 INR, nyní 400 INR). Výlet rozhodně stojí za to. Během 8 hodinové plavby budete obdivovat krásnou keralskou přírodu překypující šťavnatou vegetací, sledovat poklidný život vesničanů v palmových hájích na březích toku a čas od času proplujete kolem turistického mohutného bambusového houseboatu. Trasa je rozmanitá, provede Vás toky širokých posvátných řek, úzkých říčních kanálů a po hladině rozsáhlých sladkovodních jezer. V půli cesty zastavíte v kantýně u řeky na oběd na banánovém listě (není v ceně tiketu). Jakmile začnete pozorovat kolem Vás zvyšující se výskyt závěsných rybářských sítí, výškové budovy v povzdálí na sebe nenechají dlouho čekat a Vy se dostáváte do cíle, do města Kollam.

Více podrobností o trase plavby a cenách se dočtete na stránkách SWTD Kerala (web)

Nabídka levného ubytování tomto starobylém přístavním městě je značně omezena. Ceny online začínají na 1,200 INR za dvoulůžák. V roce 2013 jsme obešli pár možností v downtown, až jsme konečně objevili volný pokoj  (600 INR) v jednom zchátralém hotelu. Recepční Arab nás zavedl o pár pater výše, otevřel dveře, šváby se v mžiku rozutekli po pokoji. Pokoj bez oken, zatuchlý, v koutech válející se mnohaletá špína, koupelna plesnivá, na oprýskaných zdech otisky podrážek bot. Vzali jsme ho. Po dlouhé cestě keralskými kanály a vyčerpávajícím hledání ubytování jsme byli rádi, že jsme konečně něco našli. K tomu všemu jsem měl vysokou horečku a nemohl jsem se dočkat, až ulehnu a propotím se zažloutlým prostěradlem naskrz do smradlavé madrace plné roztočů.

V hotelu jsme se neuvedli zrovna nejlépe. Při placení na recepci Magda nepostřehla, že botami šlape po rozprostřeném modlitebním koberečku dotyčného Araba, který následně zrudnul a rozlícenými gesty a výkřiky nás zahnal zpátky do pokoje. 

 

Za cestu rikšou z centra na autobusové nádraží u přístavu zaplatíte 25 INR (mapa).

Alleppey-Kollam, kokosová farma
Alleppey-Kollam, kokosová farma
Alleppey-Kollam, plavba po kanálech
Alleppey-Kollam, plavba po kanálech
Alleppey-Kollam, oběd v ceně
Alleppey-Kollam, plavba po kanálech
Alleppey-Kollam, plavba po kanálech
Alleppey-Kollam, plavba po kanálech
Alleppey-Kollam, plavba po kanálech
Alleppey-Kollam, plavba po kanálech
Alleppey-Kollam, plavba po kanálech
Alleppey-Kollam, plavba po kanálech
Alleppey-Kollam, plavba po kanálech

Varkala

Kollam - Kallambalam 24 INR

Kallambalam - Varkala 9 INR

Chcete-li si dopřát trochu relaxu a na chvíli si odpočinout od unavujícího cestování po Indii, Varkala není vůbec špatná volba. Z autobusového nádraží se dopravte rikšou (70 INR - turistická cena) k Varkala Beach. Většinu ubytování a restaurací všeho druhu najdete podél promenády na útesu nad pláží. Podařilo se nám sehnat vyhovující ubytování typu home stay v jednoduchém pokoji s větrákem, koupelnou a balkónem pár kroků od pláže za 400 INR (mapa). Druhý týden jsme usmlouvali tutéž místnost za 350 INR. A měli jsme to s pravidelnými odstávkami elektřiny každý večer kolem 8 a občasnými výpadky vody.

Ve Varkale se vše točí kolem relaxu na pláži, dobrého jídla a dlouhých procházek podél pobřeží. Poznáte zde tak trochu klidnější tvář Indie. Na promenádě na útesu máte k dispozici požehnaně restaurací, barů a rozličných obchůdků. Najdete zde také German Bakery, rokový bar a obchůdek s knížkami, Rozhodně doporučuji navštívit nepálskou restauraci Trattorias s výborným jídlem a velmi přátelskou obsluhou (oběd 150 - 300 INR). Vychutnejte si příjemné posezení v prvním patře s nebývalým výhledem na moře (mapa).

Varkala, Kerala
Varkala, Kerala
Varkala, Kerala
Takto vedou v Indii elektriku
Restaurace Trattorias, Varkala
Výhled z našeho hotelu, Varkala
Napier Museum, Trivandrum, Kerala
press to zoom
Thiruvananthapuram Zoo, Trivandrum
press to zoom
1/1

Kanyakumari

Trivandrum - Kanyakumari 70 INR

Pobřežní městečko v nejjižnější špičce Indie, lákájící poutníky a turisty na své famózní východy a západy slunce. Pro mnohé má toto "Město tří moří" podstatně hlubší význam. Setkávají se zde dvě moře a oceán (Bengálský Záliv, Arabské moře a Indický Oceán) a tento význam je přenesen i do roviny duchovní a náboženské. Na posvátné půdě Kanyakumari jsou praktikovány tři nejvýznamnější světová náboženství. Na jednom místě tak můžete spatřit krásný křesťanský kostel Our Lady of Ransom Shrine, hinduistický chrám Kanyakumari Temple a Gandhi Mandapam Temple a muslimskou mešitu Jumma Masjid.

Nejvyhledávanější atrakcí města je 40m vysoká socha tamilského poeta a filosofa Tiruvalluvar a kolosální monument Vivekananda Rock Memorial vybudovaných na skále dvou ostrůvků 500m vzdálených od pevniny (loď 34 INR, vstup 20 INR).

Ubytovali jsme se v primitivním terasovitém hotelu západně od autobusového nádraží na Kovalam Rd za 350 INR. Jednalo se o obyčejnou křiklavě zeleně vymalovanou místnost s neudržovanou koupelnou a tureckým záchodem.

Kanyakumari je poměrně tradiční místo, interkontinentální kuchyni zde budete hledat těžko. V roce 2013 jsme se po delším hledání vhodné restaurace nakonec spokojili s občerstvením u stánku na ulici. Sedli si na dřevěnou lavici za stánkem, dostali naservírované smažené obalované papričky a zeleninu na novinovém papíře, Nejedli jsme se, co nám hrdlo ráčilo a zapili to výborným kafem s mlékem (vše za 45 INR). A já pak strávil zbytek noci na tureckém záchodě. Indická klasika.

Vivekananda Rock Memorial
Our Lady of Ransom Shrine
Vivekananda Rock Memorial
Kanyakumari, Tamil Nadu
Kanyakumari, Tamil Nadu
Tiruvalluvar socha, Kanyakumari
Naše loď na Andamany
press to zoom
Grcka na okně (které jsme se smáli)
press to zoom
1/1

Kochi (Cochin)

Gokarna - Mangalore 200 INR

Mangalore - Kochi 317 INR

Ernakulam - Fort Kochi Ferry 2,5 INR

Přístavní město Kochi s bohatou historií sahající do 14 st., do dob obchodu s arabskými, evropskými a čínskými obchodníky. Tyto rozdílné kultury se následně promítly do architektonického a kulturního vývoje města. Po dlouhá staletí se v Kochi využívaly k rybolovu závěsné široké čínské sítě, které jsou dodnes k vidění v přístavu. Město bylo po staletí označováno jako nejvýznamnější indické centrum obchodu s exotickým kořením. Tradice přetrvává a i dnes je Kochi navštěvováno pro svá známá tržiště s kořením. 

Vše podstatné hledejte kolem Fort Kochi, známé čínské rybářské sítě na Mahatma Gandhi Beach, Vasco Da Gamma Square, Vasco Da Gama Church (první evropský kostel vystavěný v Indii), Santa Cruz Cathedral Basilica Church. V Mattancherry navštivte židovskou synagogu Jewish Synagogue (5 INR), Mattancherry Palace nebo obchůdky s uměním, oděvy či starožitnostmi.

Rikšáci Vám rádi nabídnout lepší cenu za svezení, pokud s nimi navštívíte pár obchodů se starožitnostmi (dostávají komisi). Pokud nejste vášniví sběratelé artefaktů, ujasněte si s rikšákem předem, že cena je za cestu bez jakýchkoliv zastávek. Je to ztráta času.

Chcete-li poznat autentický vesnický život obyvatel Keraly, vydejte se na jednodenní exkurzi po vodních kanálech (650 INR, rezervujte v jedné z mnoha turistických kanceláří nebo v guest housu). Uvidíte potápějící se rybáře, ženské peroucí prádlo ránou o kámen, kokosové farmy, a nezkažený život malých osad roztroušených podél toku. V ceně máte tradiční keralský pokrm (oběd) na banánovém listu.

Ubytování hledejte ve čtvrtích Mattancherry a Fort Kochi, které Guest Housy překypují. Nejlevnější cena online začíná na 400 INR (za tuto cenu jsme také bydleli).

Alappuzha (Alleppey)

Munnar - Alleppey 144 INR

Pokud plánujete scenerickou plavbu lodí po keralských kanálech z Alleppey do Kollam, město Alleppey je ideální místo pro jednodenní odpočinek na cestě z Munnar.

Ubytujte se v jedné z luxusních a levných vilek poblíž Cullen Rd, např. ve velmi přátelské a pohodlné (400 INR) Brown Residency (mapa).

Zbytek dne můžete strávit prohlídkou katedrály Mount Carmel Cathedral a nebo místní ne příliš zajímavé pláže (rikša na pláž 15 - 20 INR).

Thiruvananthapuram (Trivandrum)

Varkala - Trivandrum 90 INR

Hlavní město Keraly Trivandrum navštívíte pravděpodobně při putování k nejjižnějšímu bodu Indie Kanyakumari.

Přes naplněné kapacity nebo vysoké ceny jsme dlouho bloudili v okolí centrální ulice Mahathma Gandhi Rd, než se nám asi po patnáctém zeptání poštěstilo a my se ubytovali v klasickém dvoulůžáku za 680 INR. Dnes počítejte spíše minimálně 800 INR.

Na Mahathma Gandhi Rd  najdete vše důležité,  obchoďáky, restaurace (KFC menu 250 INR) a butiky. Historii Trivandrum, bývalého významného obchodního bodu s kořením, santalovým dřevem a slonovinou Vám vylíčí Napier Museum ve své krásné historické budově obklopené parkem. Museum se nachází v těsné blízkosti areálu překvapivě udržované a zajímavé Thiruvananthapuram Zoo (20 INR za oba vstupy, mapa). Po cestě zpátky do centra si vyhraďte čas na prohlídku St. Joseph´s Metropolitan Cathedral, Government Secretariat a exotický Connemara Market.

Chennai

Kanyakumari - Chennai 530 INR, 15h

Po šílené celonoční jízdě autobusem bez klimatizace, vyhrkaní z jízdy po zdemolovaných zaprášených silnicích a unavení z neustálých zastávek a prodlev ze strany řidičů jsme konečně dorazili do velkoměsta Chennai. Autobus neměl WC na palubě, ale tu a tam řidiči zastavili, aby si zelení pasažéři skočili odblinknout do škarpy. Magdě se taktéž udělalo nevolno, přeci jenom několikahodinové vdechování výfuků z dopravy proudící do autobusu skrz otevřená okna a natřásající jízda není žádný košer. Absenci WC musela Magda řešit igelitovými sáčky, které po naplnění vyhazovala z okna. Někteří Indové to valili přímo z okna na projíždějící auta.

Levné ubytování pro backpackery hledejte v zóně Triplicane. Z autobusového nádraží za městem je asi nejjednodušší vzít rikšu (11 km, 200 INR).

Pokud hledáte základní cimru na jednu noc za dobrý peníz, mohl by Vám stačit Paradise Guest House  (450 INR, mapa). Nemusíte nikam chodit, neboť na Triplicane High Rd na Vás čeká vše potřebné, ať to jsou restaurace, butiky, pošta, bankomaty, nebo nemocnice.

V Chennai je zajisté k vidění hodně kultury a nákupní možnosti jsou široké, nicméně my jsme zastavili v Chennai s jedním jediným úmyslem, a to nalodit se zde na loď směřující na Andamany a Nikobary. Jste-li rodilí dobrodruzi, nevadí-li Vám chvilkový diskomfort a chcete-li zažít něco absolutně nového a intenzivního, pak tato 3 denní platba (5 denní plavba z Kalkaty) je jako dělaná přímo pro Vás. Zarezervujte si tu nejlevnější třídu v horkém a smradlavém podpalubí a zjistěte, jaké to je se plavit 3 dny s dalšími 1,000 Indy na palubě. Zažijete nepoznané! O naší bláznivé plavbě na Andamany a zpět se budu věnovat speciálně v dalším článku.

Více informací o lodní přepravě na Andamany si přečtěte zde: Andamanbeacon a Andamans.gov.​​