Arambol, Anjuna Beach, Mapusa, Calangute, Int. Airport, Panjim, Ponda, Old Goa, Colva, Benaulim, Margao, Hampi, Palolem, Gokarna

Indie, Goa, Karnataka

Arambol (Mandrem Beach, Ashwem Beach)

Krásné, dosud turismem ne zcela zdevastované místo (zatím), 12 hodin vlakem vzdálené z Mumbaje (330 INR, sleeper class).

 

Vystupte na zastávce Pernem Railway Station, odtud se svezte rikšou do vesnice Pernem (60 INR pro dva) a z hlavní křižovatky v Pernemu nebo autobusového nádraží pravidelně jezdí autobus do Arambolu (15 INR za osobu).

Najdete zde nádhernou širokou a nekonečnou pláž, tvořenou hned třemi plážemi - Madrem Beach, Arambol Beach, Harmal Beach. Oproti jiným plážovým městům státu Goa nabízí Arambol jedinečnou uvolněnou a intenzivní atmosféru. Arambol je v oblibě především mezi zahraniční klientelou, převážně Izraelců a Rusů. Madrem Beach v sezóně žije, z dvoupatrových plážových barů duní elektro muzika a na pláži chytají bronz navoněné Rusandy relaxující na lehátkách s drinkem v ruce, Arambol Beach je o poznání více alternativní a poklidnější. Na Arambol Beach a Harmal Beach se před západem slunce shlukují skupinky alternativnějších lidí. Ti cvičí jógu, meditují, hrají na bonga a po setmění prozpěvují u plápolajících ohňů pod hvězdnou oblohou.

Čím více postupujete k severnímu konci pláže Harmal, tím se zvyšuje hustota plážových shacků a restaurací. Nabídnou Vám toho hodně, fast food typu fish and chips, indickou kuchyni a pokrmy z darů moře. Kvalita jídla je veskrz pochybná a ceny evropské (vyšší). Drinky všeho druhu jsou samozřejmostí. 

Kdo hledá klidnější ubytování za babku, tomu doporučím se poohlédnout na jižním cípu Arambol Beach, dále od centra. Chatek a bungalovů přímo u pláže je zde poměrně dost. Mohu doporučit chatky Vailankani (mapa), kde jsme za 400 INR na den pronajali solidní chajdu (smlouvejte jak to de).

Ceny za ubytování v Arambolu, tak jako v celé GOE rostou každým rokem. Za chatku, co stála v roce 2013 400 INR za den, si dnes řeknou dvojnásobek, ne li 1,000 INR.

Kdo hodlá zůstat v Arambolu déle, může zvážit alternativu dlouhodobého pronájmu apartmánu přímo v Arambolu za zvýhodněnou cenu.

   

Za dobrým a levným jídlem se vypravte do centra Arambolu. Jednoznačně doporučuji China Garden (dobrá čínská a indická kuchyně, obrovská porce kuřete v sósu s rýží za 220 INR, momo 130 INR, mapa), Red Cabinn (velmi levné domácké místo s příjemnou obsluhou a posezením venku, mapa), na dobré Tandoori chicken nebo italskou snídani s čerstvou bruschettou si zajdete do restaurace s výhledem na moře Blue Sea View (snídaně 130 INR - 180 INR, půlka kuřete tandoori 200 INR, mapa).

 

Bankomat, prodejnu SIM karet a kopírku najdete na tržišti Bustand Market.   

Mapusa

Ačkoliv Mapusa není nikterak zajímavé město, jedná se však o významný dopravní uzel spojující mnohá okolní města

(Arambol 20 - 25 INR,  Panjim 15 INR, Calangute 15 INR). Při přestupu můžete u hlavního autobusového nádraží zajít na nákupy do starodávné komunistické sámošky a nakoupit sladkosti na přilehlém tržišti Mapusa Market.

Calangute

 

Calangute - Panjim 20 INR

Z Anjuny se do Calangute dostanete přes Mapusa za 20 INR. V roce 2013 jsme si návštěvu Calangute víceméně (až na zdravotní komplikace) užili, v roce 2015 už ne. Jedná se o jedno z mnoha přímořských měst čistě zaměřené na turismus. Nabízí krásnou dlouhou pláž s množstvím plážových barů a jídelen.

Calangute je velmi oblíbený mezi indickými turisty, přijíždějících z celé Indie za pláží a mořem. Na dovolenou sem jezdí movití Indové a ceny rostou patřičným tempem.

V roce 2013 jsme po kratším hledáním narazili na nově rekonstruovaný rodinný hotel, kde nám byla nabídnuta prostorná a světlá místnost v nejvyšším patře za 600 INR. O dva roky později, v roce 2015 se nám ta samá paní domácí za námi nabídnutou cenu 600 INR upřímně vysmála do ksichtu, se slovy, že za 1,800 INR se s námi začne bavit. Při následném hledání nám bylo nabízeno ubytování v různých guest housech, ale pod 1,000 INR cena nešla nikdy. Až jsme narazili na dotěrného mladíka, který nám sliboval velmi výhodné ubytování. Ten nás provedl  špinavými uličkami do jakéhosi dvora s barákem barabiznou v čele. Ujala se nás paní domácí, všemi mastmi mazaná to prodejkyně. Požadovali jsme nejlevnější ubytování, načež nás paní majitelka s pozdviženým obočím zavedla až na samou střešní terasu, kde měla z pár plastových plátů zbouchaných několik provizorních kůčí. Kvalita byla otřesná a cena 600 INR po ostrém smlouvání ještě vtipnější.

V okamžiku, kdy jsme začali ztrácet naději, jsme objevili přepychové ubytování Caith´s Comfy Villa za 900 INR (mapa). Můžu vřele doporučit.

Z restaurací nemám pro Vás žádnou hitovku. Naše oblíbená místa v roce 2013 buď zkrachovala nebo se kvalita jídla podstatně zhoršila a ceny nemístně vzrostly (Punjabi Family Dhaba).​​

Goa International Airport

Jak jsme se lokálně dopravili z Goa International Airport do Arambolu a ušetřili 1,732 INR si přečtěte zde.

Na mezinárodní letiště v Goa jsme přiletěli z Kuala Lumpur v nočních hodinách. Bylo kolem 10 hodiny večerní a nechtělo se nám utrácet za drahé taxíky s nočním příplatkem. Rozhodli jsme se přečkat noc na letišti. Noc jsme strávili v sekci příletů (letiště je tak malé, že je vstupní hala operativně rozdělená na oddíl příletů a odletů). Po celou dobu jsme byli pod důsledným dozorem vojáků na pochůzce, kteří nás tu a tam častovali různými otázkami. Vůbec se jim nezamlouvalo, že nějací cizinci přečkávají noc v jejich rajónu, ale naše lež, že čekáme na ranní let, vyšla.

Myslete na to, že pokud vyjdete z haly ven, bude Vám odepřen opětovný vstup bez platné letenky. Vojáci taktéž nepouští nikoho z příletové do odletové sekce bez letenky. Kdo se rozhodne pro přenocování musí tedy vydržet celou dobu na jednom místě. K dispozici máte pár řad sedaček, špinavé záchody a fontánku s "pitnou vodu" (voda páchla po chlóru, ale kupodivu se nám neudělalo šoufl). Taktéž můžete využít bezplatného WiFi připojení. Omezeně, cca na 30 min.

Noc to byla bezesná a nekonečná. Když nám zrovna vojáci nestáli na krku, tak to byli alespoň komáři. Ale ušetřili jsme! Oproti noční ceně za taxi do Arambolu 1,850 INR jsme lokálně zaplatili na druhý den 126 INR za dva (článek zde).

Jak kdyby toho nebylo málo, ráno jsme se celí nedočkaví vydali hledat před letištní halu bankomat, abychom vybrali první rupie. Vzápětí jsme zjistili, že jediný bankomat letiště se nachází v hale odletů. Dostali jsme se do křížku s vojáky u vstupu do haly, které absolutně nezajímalo, že si potřebujeme vybrat peníze (objednejte si taxi nebo směňte peníze ještě před opuštěním haly). Oproti Bombaji jsme se tentokrát nedali a ještě vehementněji se dožadovali vstupu. Celá záležitost skončila na stole ředitele letiště, který po dlouhém zvažování a cavykách nakonec povolil jednomu z nás vstup do haly odletů s eskortou vojáků. Magda se vydala v doprovodu ozbrojených vojáků na tuto misi. Zatímco se Magda snažila vybrat peníze, já netrpělivě čekal venku a doufal, že se věc podaří.

 

Hádejte jak to celé divadlo skončilo? Bankomat neakceptoval mezinárodní kartu a my jsme opustili letiště s nepořízenou. Indie v mnoha ohledech skutečně vycvičí Vaši sebekontrolu a trpělivost.

Pokud se rozhodnete využít lokální dopravy, čtěte více zde. Nejbližší bankomat využijte v kilometru vzdálené vesnici Chicalim, najdete zde hned tři.

Panjim

Panjim - Margao 40 INR

Panjim neboli Panaji je hlavní a největší město státu Goa. Malebné městečko s nezaměnitelným stavitelským stylem původních portugalských kolonizátorů. Zářící červené střechy architektonicky zajímavých vilek s pestrobarevnou fasádou, dřevěnými prvky a balkóny, úzké uličky historického centra a promenáda podél řeky dávají městu působivý středomořský charakter.

Při prohlídce městě nevynechejte barokní běloskvoucí se kostel Our Lady of the Immaculate Conception Church, hlavní náměstí Praca da Igreja, Mahalaxmi Temple, mešitu Jama Masjid a hlavně starobylou portugalskou čtvrť Fontainhas.

 

Po dlouhém hledání jsme našli přijatelné ubytování v mikro pokojíčku v A Pousada Guest House (mapa) za 600 INR. Majitelé, sympatický pár s předky původem z Portugalska, nás mile přivítal a nabídl tuto místnost za poloviční cenu. Dle jejich slov preferovali nabídnout tento pokoj za méně radši nám - Evropanům, než nečistotným bohatým Indům.

Ceny za ubytování jsou v Panjim astronomické. Běžná cena guest housu se v roce 2015 pohybovala 1,200 INR a výše za dvoulůžko.

Jo, a dejte si pozor na rikšáky. Ti zde nemají absolutně žádnou sebekontrolu a za 2 km jízdu si naúčtují klidně až desetinásobek běžného tarifu (200 INR).

Panjim, Goa, India
Panjim, Goa, India
Panjim, Goa, India
Panjim, Goa, India
Panjim, Goa, India
Panjim, Goa, India
Panjim, Goa, India
Panjim, Goa, India
Panjim, Goa, India
Panjim, Goa, India

Ponda

Panjim - Ponda 40 INR, Margao - Ponda 15 INR

Do Pondy jsme se vydali z důvodu plánované prohlídky nedaleké Old Goa a návštěvy plantáže exotického koření (420 INR, oběd v ceně, web). Pro cestu k plantáži za městem jsme zvolili rikšu (25 INR) a na cestě zpět do Pondy jsme si stopli lokála na motorce. Ten nás vzal oba pěkně najednou.

 

Přenocovali jsme v hotelu Padmavi (mapa) v nejlevnější místnosti za 560 INR. Nečekejte mnoho, neboť se jedná o běžnou indickou klasiku, ale místnosti jsou prostorné a vybavené TV.

Tropical Spice Plantation Ponda
Tropical Spice Plantation Ponda
Tropical Spice Plantation Ponda
Tropical Spice Plantation Ponda

Velha Goa (Old Goa)

Ponda nebo Panjim - Old Goa 15 INR

Navštěvujete-li stát Goa, pak osada Old Goa by měla být na seznamu míst, které je nutnost vidět. Old Goa je vskutku unikátní místo se zachovalými pozůstatky z dob koloniálních. Se Cathedral, The Chapel of St. Catherine a barokní Basilica of Bom Jesus zapsaná v UNESCU Vám vyrazí dech. Na návštěvu Old Goa si vyhraďte 2 - 3 hodinky.

Colva

Margao - Colva 15 INR

Colva je další z turistických měst na pobřeží Arabského moře. Velmi žádaná indickými a ruskými návštěvníky. Vidění zde není nic, snad jen přeplněná pláž dovádějících polooblečených Indů ve vlnách (intenzita lidí je největší u vchodu na pláž u tzv. Colva - Beach Circle).

 

Podél pláže a v přilehlých ulicích není nouze o restaurace a plážové shacky. Jíst zde ani nedoporučuji, dostane se Vám předraženého nechutného jídla nevalné kvality. Takhle jsme vyzkoušeli rybku v jídelně na pláži, kterou po pár minutách Magda vygrcla za stánkem se zeleninou během naší podvečerní procházky.

Ubytování je zde drahé. Nejlevnější chatku (klasika ze zahrádkářských kolonií) jsme našli za 600 INR - Serjo Cottages - jinak 1,300 INR a více), jídlo je zde předražené, místní lidé vidí turisty jen jako chodící peněženky. Takže Colvě bych se příště zcela vyhnul.

Main avenue in Colva
Serjo Cottages in Colva
Colva, Goa, India
Walk to Benaulim
Colva Beach

Benaulim

Colva - Benaulim 10 INR

Jedno z našich oblíbených míst v roce 2013. Za dva roky se toho ale změnilo dost. Dříve liduprázdná rozlehlá bílá pláž se postupně zaplnila restauracemi, bungalovy, slunečníky, plastovými lehátky, bordelem a původní pocit nedotčenosti a soukromí je ta tam. Přes rozmáhající se turismus si vesnička Benaulim zachovává i nadále svůj šarm, i když je stále složitější najít levné ubytování a solidní restauraci. V roce 2013 jsme bydleli v bambusové chatce přímo na pláži za 500 INR, nyní jsme našli toto místo značně zdevastované. S trochou štěstí se Vám podaří najít levnou chatku za 600 - 700 INR nebo guest house za 1,400 INR.

Z vedlejší Colvy jsme pravidelně jezdili do místní German Bakery (mapa) na perfektní snídani, na křupavé croissanty a výborné kafe. Hned vedle German Bakery nakoupíte vše potřebné v dvoupatrové prodejně na rohu.

Oblíbili jsme si procházku ulicí Vasvaddo Beach Rd směrem na Benaulim Beach a po pláži až do Colvy.

Benaulim Beach, Goa
Benaulim Beach, Goa
Benaulim, Goa
Benaulim, Goa
Nice breakfast in Benaulim
Hygienic standards in our hut
Hut in Benaulim, Goa
Hut in Benaulim, Goa
Sea snake, Benaulim Beach
Relax on Benaulim Beach

Margao

Colva - Margao 15 INR

Do špinavého města Margao plného zdrogovaných bezdomovců se podíváte snad jen při přesedání na cestě do další destinace. Druhé největší město státu Goa, Margao je významný železniční a dopravní uzel, stejně jako významné kulturní a komerční centrum.

Nejsnazší cesta k jednomu z nejstarobylejších míst Indie, k fenomenálnímu Hampi, vede železnicí právě ze stanice Madgaon (Madgaon - Hosapete 336 INR, sleeper). Pokračujete-li dále na jih, například do vesničky Palolem, naskočte do autobusu u Margao Municipal Garden (35 - 40 INR, mapa).

Pokud se přeci jenom rozhodnete zůstat v Margao několik dní, tak jako my, můžete si skočit na film do Inox Theater (mapa), dejte relax v Municipal Garden, projděte se kolem Holy Spirit Church (věčně zavřený) a nadlábněte se v Royal Only Chicken (mapa), kde dostanete velmi výhodné kuřecí menu a burgery. Nedaleko Royal Only Chicken můžete nakoupit základní potřeby a potraviny v obchodním domu BIG G, v jehož suterénu najdete jednoduchou a velmi levnou jídelnu.

Sehnat pokoj v Margao může být někdy obtíž, hlavně v době svátků a festivalů. Díky výhodné poloze železnice přichází do města mnoho cestujících z celého regionu. Přenocují a na druhý den vezmou vlak. Poměrně luxusní místnost za 800 INR jsme usmlouvali v hotelu Om Shiv, oproti ceně online 2,200 INR. Při druhé návštěvě nechtěl jít recepční níže než 1,200 INR. Doporučit mohu také krapet horší kvalitu v hotelu Poonam (2015, 650 INR bez AC double, 900 triple, 1,000 INR "Deluxe" Room). Další levný, ale věčně plně obsazený je hotel Duttraj (double 840 INR). Cena pokojů online začíná na 1,300 INR.

Dopravovat po městě se dá pohodlně městskými autobusy (10 INR). 

Margao Center, Goa
Margao Center, Goa
Madgaon Train Station, Margao
Madgaon Train Station, Margao
Store, Margao
Bankrupted shopping mall, Margao
Margao Center, Goa
Royal Only Chicken, Margao
Xerox, Margao
Bankrupted shopping mall, Margao
Margao Center, Goa
Margao Center, Goa
Margao Center, Goa
Margao Center, Goa

Hampi

Hampi bylo jedno z míst, kvůli kterému jsme se rádi vraceli do Indie. Jedná se o absolutně nádherné starobylé místo opuštěné kdesi uprostřed státu Karnataka. Hampi proslulé svou klidnou a uvolněnou atmosférou je dokonalým únikem z typického indického chaosu a hluku. Najdete toho zde mnoho, rozsáhlé rozvaliny chrámové komplexy, svého času jedné z nejmocnějších říší světa, nezapomenutelné výhledy na řeku prodírající se tvrdým kamenným podložím balvany zasypaného údolí, poznáte mnoho přátelských lokálních lidí a alternativních zahraničních turistů, žaludek zaplníte poctivou domácí stravou starousedlíků (místní a mezinárodní kuchyně).

Ráno si přivstaňte. Jen tak nalačno vyšplhejte na Hemakuta Hill, hned za Hampi Bazaar St. Kopec je to příkrý, ale pohled na vycházející slunce za doprovodu hudby vycházející z Virupaksha temple (2 INR vstup, 5 INR boty) přímo vybízí k ranní meditaci. Z vrcholku Hemakuta Hill se Vám naskytne úchvatný pohled na balvany zasypanou krajinu a na četné chrámy, s dominantním Virupaksha temple v čele. Pokud máte štěstí, při východu a západu slunce Vám budou společnost dělat lokální drzé opice.

Na snídani si zajděte do jedné z mnoha rodinných restaurací na Bazaaru (Moonlight Restaurant) nebo si nenechte ujít ranní koupel posvátné chrámové slonice v řece Tungabhadra. Ze samého místa se dopravte vratkou lodičkou na druhý břeh řeky (10 INR) a vychutnávejte podstatně uvolněnější atmosféru, oproti posvátnému a striktnímu Hampi Bazaar, například v German Bakery. Na druhé straně řeky je povolen alkohol, možná také proto si toto místo oblíbili zahraniční turisté, převážně z Israele.

Loďky končí svou službu v 5 hodin odpoledne, pak Vám nezbývá nic jiného, než uplatit nějakého vyčůraného rybáře, aby Vám propůjčil svůj bambusový člun ve tvaru disku. Což může být dost drahé (300 INR).

Pokud máte čas a chuť, pronajměte si kolo v Bazaaru (50 - 80 INR na den) a objeďte okolní chrámy v klídku po vlastní ose. Výlet je to příjemný a nezabere více než jedno odpoledne.

Rozhodně vyzkoušejte skvělé domácí těstoviny s tomatovou omáčkou ve velmi příjemné restaurace místního učitele Raja´s Roof.

 

Do Hampi se dostanete vlakem ze stanice Madgaon přes Hosapete (sleeper, 200 - 336 INR). V Hosapete se připravte na hordy zoufalých rikšáků. Budete mít prostor na smlouvání a do 13 km vzdáleného Hampi se svezete již za 100 INR. Při cestě zpátky do Hosapete, většinou v brzkých ranních hodinách zaplatíte za rikšu dvojnásobek.

Pokud chcete ušetřit, rozhodně nekupujte vlakovou jízdenku v cestovní kanceláři na Bazaaru, neboť zaplatíte až 500 INR za osobu (Hosapete - Madgaon, min. 120 INR komise). Kupte si levnou zpáteční jízdenku přímo na nádraží nebo přes ClearTrip v předstihu. 

Více foto a informací v článku Starobylé Hampi.

Festival of Lights, Hampi
Festival of Lights, Hampi
Falafel at Raja´s Roof
Hampi Bazaar Rd, Hampi
Virupaksha temple, Hampi
Virupaksha temple, Hampi
Virupaksha temple, Hampi
Virupaksha temple, Hampi
Hemakuta Hill, Hampi
Hemakuta Hill, Hampi
Sunset on Hemakuta Hill
Sunset on Hemakuta Hill
Tungabhadra river, Hampi
Outdoor hairdresser, Hampi
Hampi Bazaar
Monkeys, Hampi

Palolem

Margao - Palolem 35 - 40 INR

Svého času příjemná plážová vesnička ukrytá v palmovém háji obklopená romantickou zátokou přímo stvořená pro bezstarostný odpočinek. V březnu 2013 jsme si na pár nocí pronajali jednoduchou, ale útulnou chatku za 300 INR (jen ten záchod jsme občas museli prošťouchnout klackem) a celkově jsme si pobyt užili. Sezóna zde již pomalu končila, turistů bylo málo a ceny za ubytování a stravování byly velmi sympatické. Hned při výstupu z autobusu nás atakovala skupina náctiletých cápků, kteří se navzájem překřikovali s nabídkou stále lepší ceny. Sehnat se dalo ubytování za 300 - 400 INR během několika minut (chatka, guest house).

Užívali jsme si dlouhých procházek po poloprázdné pláži při západu slunce, jedli dosyta za 100 - 180 INR za osobu a dováděli na kajaku (100 INR) v mírných vlnách teplého Arabského moře.

S nadšením a očekáváním jsme se tedy v roce 2015 vraceli zpátky do vísky Palolem. Nevěřil jsem všek vlastním očím jak za pouhé 2 roky může masivní turismus kompletně zdevastovat tak krásné místo. Při příjezdu na nás z dálky již nikdo nepovykoval. Chatky z roku 2013 byly ta tam a tak jsme se vydali hledat nové ubytování do o poznání zastavěnější plážové zóny Palolemu. Ujali se nás dva nesympatičtí vykukové nabízející guest house a chatku u pláže za 600 INR. Když jsme se rozhodli pro chatku, týpek rázem navýšil cenu na 800 INR a horko těžko jsme ji usmlouvali zpět na 600 INR. Chatka stála v úzkém pruhu přístupové cesty k pláži, obklopena ze všech stran desítkou dalších chatek. Za primitivní dvoupatrové vratké chatky na kůlech přímo na pláži si místní podnikatelé účtovali minimálně 1,200 INR.

Kvalita chatek na pláži je více než mizerná. Zaprášené chatky smrdící jako stará pláštěnka nabízí minimální komfort ve formě podomácku zbouchané dvou postele s tenkou matrací a mikro větráku nestačícího chladit horký plážový vzduch. Plastové židle a stolek vám zpříjemní pobyt venku na krkolomné verandě, při pozorování davů proudících turistů směřujících k pláži. Občas Vás z chatky vykouří pan domácí spalující plastový odpad za rohem nebo Vás brzo z rána probudí rámusem úderů kladiva z probíhající konstrukce nové chajdy hned za Vaší hlavou.

Výpadky elektřiny a tekoucí vody jsou na denním pořádku.

Během dvou let přibylo na pláži více chatek, než je důstojné. Prostoru je čím dál méně, soukromí žádné, ceny narostly nehorázně a dříve poklidná zátoka Palolem se nyní stala místem párty, drog a odkladištěm rybářských lodí nabízejících projížďky turistům.

Dříve romantická procházka po pláži se poněkud liší od současnosti. Hned z kraje při vstupu na pláž, na Vás ječí z plážového shacku barman, jestli si nedáte drinka. Na samotné pláži Vás každých 5 minut zastavuje pokoutný prodejce drog, tlustá mamka nabízející masáže, párty týpek zvoucí Vás na občerstvení do shacku a postarší rybář nabízející exkluzivní výlet lodičkou za houfy delfínů. Samotná chůze po pláži také není, co bývala. Co chvíli se vyhýbáte odstaveným lodím, lehátkům a stolkům se slunečníky, či aktivním zahraničním turistům běhající v botaskách v proudu valící se vody podvečerního přílivu.

Taktéž nás negativně překvapilo, že přes novou zástavbu zcela vymizely nahodilé přístupy z palmového háje přímo na pláž.

Palolem je názorný příklad negativních důsledků nekontrolovaného turismu. Místo je plné špíny, drog a peněz chtivých podnikavců, kteří pracují na bázi "pronajmout, vytěžit, odejít".

Na dobrou pizzu, těstoviny a denně čerstvé pečivo si rozhodně zajděte do nepálského German Bakery (mapa). Restaurace si vybírejte pečlivě. Právě v Palolem jsem prodělal nejhorší otravu jídlem v mém životě.

Relax in Palolem in 2013
Relax in Palolem in 2013
Relax in Palolem in 2013
Relax in Palolem in 2013
Relax in Palolem in 2013
Relax in Palolem in 2013

Gokarna

Palolem - Canacona Bus Stand 6 INR

Canacona - Gokarna 80 INR

Další pecka roku 2013. V Gokarně se cítíte jak uprostřed ničeho, v místě totálního relaxu a klidu. Netuším, zda-li se i toto místo nezměnilo tak citelně jako Palolem, ale Gokarna byla pro nás absolutní jednička. Samotná Gokarna je velmi tradiční vesnička, dbající na své zvyky a tradice. Obyvatelé chodí tradičně zahaleni a západní styl sem ještě zaplaťpánbůh nedorazil.

Nejlepší scenerii a četné možnosti ubytování naleznete na pláži Kudle Beach. Pěšky Vám cesta z centra na Kudle Beach zabere půl hodinky. Rikšáci parazitující na lidské lenosti si řeknou o 150 INR (místo 50 INR). Ceny na pláži Kudle Beach byly vskutku lidové. Za chajdu s pískovým podložím jsme zaplatili krásných 150 INR a za jídlo v plážových barech jsme také nepřeplatili (snídaně 110 - 170 INR, oběd 150 INR).

Tak jako na pláži v Arambolu, i zde se při západu slunce shromažďují davy alternativních zahraničních backpackerů a cvičí jógu, meditují, hrají na nástroje a celkově si vychutnávají dokonalý západ slunce nad úchvatnou lagunou Kudle Beach.

Vydejte se na pěší výlet přes skály na sousední Om Beach, která je o poznání více v oblibě indických turistů. Nepřeberné ubytovací kapacity najdete také zde.

Jste-li fyzicky v kondici a nebojíte-li se výšek, pokračujte západně dále přes útesy na zapomenuté hippie pláže Half Moon a Paradise Beach.

Po namáhavém lezení po skalách, zaplaťte rybáři za loďku a nechte se svézt z Om Beach na Kudle Beach (50 INR za osobu).

Hut on Kudle Beach, Gokarna
Kudle Beach, Gokarna
Kudle Beach, Gokarna
Gokarna, Karnataka
Gokarna, Karnataka
Gokarna, Karnataka
Women at work
Gokarna, Karnataka
Boat ride, Gokarna
Om Beach, Gokarna
Half Moon and Paradise Beach
Half Moon and Paradise Beach
Half Moon and Paradise Beach
Kudle Beach, Gokarna
Om Beach, Gokarna
Kudle Beach, Gokarna

Anjuna Beach

Z Arambolu se do Anjuny dostanete přes Mapusa (30 INR celkem na osobu).

Anjuna Beach nás nijak nenadchla. Mimo průměrné pláže zde hledejte menší bazar, četné restaurace s výhledem na moře (indické pokrmy za min 180 INR) a plážové shacky. Mnoho turistů navštěvují Anjunu z jednoho důvodu - párty a drogy. Užijí si zde hlavně příznivci techna a elektro muziky.

Možností ubytování je zde mnoho, jen ta cena neustále roste. V roce 2013 jsme spali ve stanu na střeše jednoho guest housu za 100 INR a partou křičících Rusáků za rohem. Ceny dvoulůžáků tehdy začínaly na 400 INR. Dnes počítejte nejlevněji dvoulůžkový pokoj za 800 INR, spíše 1,000 INR.

Communist store, Mapusa
Mapusa Market, Goa
Mapusa Market, Goa
Mapusa Market, Goa
Cheap Indian snack
Micro International Airport in Goa
Night at the airport in Goa
Old Goa, Goa
Old Goa, Goa
Old Goa, Goa
Old Goa, Goa
Old Goa, Goa
Old Goa, Goa
Old Goa, Goa
Old Goa, Goa
 
Basic hut for 400 INR
Our hut in 2013
Arambol centrum
Arambol Beach, Goa
Arambol Beach, Goa
Arambol Beach, Goa
Shack and Pepe on the beach
Arambol Beach, Goa
Arambol Beach, Goa
Our friend Ginger
Night fire show on the beach
Arambol Beach, Goa
1/1
Anjuna Beach, Goa
Marketplace in Anjuna
Local household kitchen
1/1
Calangute India
Calangute India
1/1