Indonéská kuchyně: vše o jídle a stravování!

Jaká je indonéská kuchyně? Na co se připravit, co ochutnat a čemu se vyvarovat?

Indonésie je co do jídla rozmanitá země. Nabízí bezpočet různých druhů pokrmů. V čem ale postrádá kreativitu, je postup přípravy jídel, který se většinou moc neliší. Vše se pokrájí, nahází na pánev, nechá minutku orestovat, dle chutě se přidá sójovka nebo sweet and sour omáčka a je hotovo. Názvy jídel často obsahují slovo „goreng“, tedy „smažený“.

 

Smaží se všechno, smaží se na pánvi, smaží se ve friťáku. Smaží se zelenina, maso, tofu, mořské plody, nudle a rýže. Samotné, v kombinaci nebo v těstíčku.

 

Smažené pokrmy mohou být někdy těžší na citlivější žaludek, ale chuťově jsou skvělé. Máme tu také pár nesmažených výjimek. Vyzkoušejte Satay, marinované kousky masa napíchané na špejli grilované na dřevěném uhlí podávané s rýží a přelité sladkou omáčkou z arašídového másla (někdy pikantní). Grilovanou čerstvou rybu potřenou bylinkovým máslem a posypanou jarní cibulkou rozhodně nemůžete vynechat! Pokud máte chuť na něco lehčího, přijde na řadu populární Cap Cay, tedy spařená zelenina, chcete-li s kousky vařeného masa, podlitá vývarem a podávaná s rýží.

Indonéská kuchyně: Jídlo na Bali a Jávě

Smažené kuře na ústřicové omáčce

Dle použitých ingrediencí můžete občas narazit na pálivá jídla (Indonésané milují čerstvé feferonky) nebo exoticky chutnající jídla ochucené kokosovým mlékem nebo burákovým máslem. Ale můžu vás ujistit – pochutnáte si!

 

Indonéskou kuchyni mám rád. Kuchaři přehnaně neexperimentují s aromatickým kořením, chilli či bylinkami tak jak si oblíbili například v Indii, takže chutí se podobá evropskému stylu.

 

S čím jsem nebyl spokojen, byla velikost porcí. Ty bývají někdy žalostně malé, takže na pořádný obídek musím zažádat rovnou o porce dvě.

Co je k dostání?

Je toho hodně. V turistických letoviscích seženete všechno, na co jen budete mít pomyšlení. V takové Kutě na Bali si kromě indonéské kuchyně pochutnáte na mořských plodech, čerstvých rybách, hambáčích od McDonalda, děsné pizze v Pizza Hut, italských těstovinách, aussie BBQ, smaženém kuřeti z KFC a vůbec, nebudete vám chybět skoro nic z mezinárodní kuchyně.

Na spláchnutí vyberete mezi pivkem San Miguel nebo Bintang. Dámy s oblibou šáhnou po Smirnoff Ice. Fajnšmekři nevynechají odpolední kafíčko u Starbucks.

Vydáte-li se do odlehlejších koutů Indonésie, neočekávejte nic z předchozího. Poobědváte Nasi Goreng ve warungu, smažené kuře (Ayam Goreng) a tofu si dáte u pouličního stánku. Polévku Bakso vám naservíruje rodinka doma v garáži. Na pivko zapomeňte, zato ta pravá Bali káva s lógrem vás zaručeně probere.

Tak začněme pěkně popořádku. Jaká bude snídaně?

Většina hotelů a guest housů v Indonésii nabízí snídani v ceně. Kvalita snídaně se odvíjí od ceny za ubytování.

 

Pokud si připlatíte (150 – 200K za noc), ráno vás bude čekat většinou výběr z jednoduchého menu: variace palačinek (s čokoládou, banánem, kokosem, medem, limetovou šťávou), vajíčka na sto způsobů (smažená, míchaná, omeleta), toastů (s marmeládou a máslem), nasi goreng, soto ayam a výběr mezi kafem a čajem. Někdy přihodí menší talířek s ovocem.

 

U levného ubytování se budete muset spokojit jen s banánovou palačinkou a kafem nebo čajem. Ale i taková snídaně na začátek dne stačí.

 

Je až k nevíře, na kolik způsobů lze připravit takovou obyčejnou palačinkou. Snídali jsme klasickou palačinku připravenou ze sladkých malých banánků politou kondenzovaným čokoládovým mlékem. Občas nás překvapili s obrovskou palačinkou a celým banánem uvnitř a někdy byla palačinka vysušená jako indické chapati. Pravé indonéské kafe (každý ostrov má svůj typ) je na způsob českého turka s lógrem, který se rád dostává do zubů.

 

Snídaně v ceně potěší, ale jíst palačinku s banánem nonstop není také žádné terno.

Co na oběd?

V každém stánku na ulici nebo restauraci dostanete Nasi Goreng (smažená rýže) a Mie Goreng (smažené nudle) - ve vegetariánské variantě (Sayur), s masem (Babi, Ayam) nebo krevetami (Udang). Dle kreativity kuchaře a finančních možností se nám na talíř dostaly zajímavé kombinace: studentská směs rýže, sladké chilli omáčky a nasekaného zelí v Pacitanu nebo smažená rýže s kousky kuřete, zeleninou, smaženým volským okem a tři kusy satay v Lovině (Nasi Goreng Ayam Special).

 

Další hitovky jsou výborné Bakso (knedlíčková polévka) a smažené kuře s rýží a chilli omáčkou (Ayam Goreng Kalasan). Populární variantou je smažené kuře v obalu na způsob KFC.

 

Obědové menu zdaleka nekončí:

 

Curry – Kuřecí maso/vepřové maso/ryba s kari omáčkou, kokosovým mlékem a kousky brambor

Gado Gado – spařená zelenina, brambory, tofu, buráková omáčka

Spring Roll – rolka

Tempe Goreng – smažené tofu

Babi Kecap – katův šleh

Sweet and Sour – čínská klasika

 

a plno druhů smažených ryb...

Na svačinu zakousněte spring roll, jaffle (plněný toast) nebo sandwich. Na ulici vám usmaží donuty nebo banány/tofu/zeleninu v těstíčku.

A na večeři?

Na pořádnou večeři si zajděte do „Masakan Padang“ warung bufetu s širokým výběrem indonéských specialit. Tento warung poznáte podle velkého počtu vyskládaných talířů s pokrmy za sklem provozovny.

Indonéská kuchyně: Sweet and Sour

Vepřové obalované kousky Sweet & Sour

A na závěr jedna věc, která mi vyloženě nesedla. Jednalo se o nápoj v pytlíku, směs kokosového mléka, citronové trávy, želatiny, sirupu a DURIANU. Ten jsem fakt nedopil.

Jak je rozsáhlá Indonésie, tak je obsáhlý výčet všech indonéských pokrmů. Druhů jídel je zde nespočet, lišících se dle jednotlivých regionů. Takže prozkoumávejte, objevujte!

Indonéská kuchyně: Spring Roll

Spring Rolls

Indonéská kuchyně: Babi Kecap

Babi Kecap - Vepřový kaťák

Indonéská kuchyně: Satay

Kuřecí Satay

Indonéská kuchyně: Gado Gado

Gado Gado

Indonéská kuchyně: See Food Basket

Seafood Basket - vysmažený košík mořských plodů (ryba, krab, krevety, Kalamáry)

Indonéská kuchyně: Dobrůtka v pytlíku

Durian Drink v pytlíku

Více informací o cenách jídel včetně ukázek jídelních lístků najdete v sekci Ceny a Náklady.