Kalkata, Darjeeling, Varanasi

Indie, West Bengal a Uttar Pradesh

Lidská rikša, Kalkata
Victoria Memorial, Kolkata
Street Limca, Kolkata
Přepisování úředních spisů, Kalkata
Výhled z hotelu, Kalkata
Maharaja Mac, Kolkata
Super Cocks, Kolkata
Kolkata
Kolkata
Victoria Memorial, Kolkata
Kolkata

Darjeeling

Kalkata - Siliguri 600 INR

Siliguri - Darjeeling (Jeep) 130 - 150 INR

Do půvabného Darjeelingu na úpatí Himalájí jsme zavítali koncem května 2013. V Siliguri jsme nasedli s dalšími 8 lidmi do starého jeepu. Čas od času jsme přibrzdili a na střechu jeepu naskočili mniši mladíci oděni v klasickém buddhistickém oranžovém hábitu. Místy tak celková posádka jeepu čítala 17 lidí. Cesta se ubírala neustále vzhůru a teplota pozvolna klesala. Zatímco v Siliguri nám stačily žabky, krátké triko a kraťasy, po hodině jízdy stoupající vzhůru do kopců jsme se klepali zimou. Mikiny jsme měli samozřejmě v krosně na střeše auta. Během jízdy se Vám naskytnou krásné výhledy na vrcholky hor, nekonečné čajové plantáže a pozorujete život v horských vesničkách podél cesty.

Do studeného (15°C) a deštivého Darjeelingu jsme přijeli v odpolední hodinách. Dle slov hoteliérů byla sezóna v plném proudu a my jsme tuto skutečnost pocítili na vlastní kůži. Promoklí a v kluzkých žabkách na nohách jsme se proplétali ulicemi města a ptali se po ubytování. Obešli jsme tak 30 hotelů a penzionů různé kvality a kategorie. Všude nám bylo řečeno, že kapacity jsou naplněny a bez rezervace budeme mít v Darjeelingu zásadní problém. Baterie v mobilu umřela a my tak navíc ztratili GPS navigaci. Z mizérie nás na poslední chvíli vytáhl sympatický týpek, majitel Ivy Castle (mapa). V době našeho příchodu se finišovaly stavební úpravy tohoto útulného hotelu. Majitel Ivy Castle razil zcela jiný přístup k podnikání oproti valné většině hoteliérů v Darjeelingu. Namísto pronajmout, vytěžit a odejít se rozhodl pro zcela jiný koncept podnikání. Během svých cest po Evropě a studií v St. Petersburgu načerpal inspiraci a nyní se snažil osobitý styl hotelu přizpůsobit potřebám západních cestovatelů. Každá místnost má svůj originální charakter a styl. Přístup zaměstnanců je velmi osobní, spíše kamarádský. Se samotným majitelem (věkem někde kolem 30) jsem strávil mnoho času zajímavými konverzacemi. Na konci pobytu nám uvařil svojí verzi biryani s granátovým jablkem a velmi emotivně jsme se rozloučili.

Byla nám nabídnuta Deluxe Room s výhledem na zasněžené vrcholky Himalájí a K2, vlastní koupelnou s teplou vodou za 600 INR. Nyní zaplatíte online za Deluxe Room 1,500 INR a Standard Room 1,000 INR. Připravte se, že v Darjeelingu zaplatíte běžně 700 INR za místnost nevalné kvality.

Procházka po Darjeelingu je intenzivní zážitek. Přátelští obyvatelé s typicky nepálskými rysy Vám naservírují gastronomické delikatesy jako Momo (80 INR), kuřecí vývar (25 INR), fritovanou placku připomínající langoš (20 INR). Ženské na trhu Vám nabídnout opraženou kukuřici z mini grilu (10 INR).

Za krásnou himalájskou Zoo a historií horolezectví se vypravte do Padmaja Naidu Himalayan Zoological Park (100 INR, mapa). Povozte se rádoby parním vláčkem (ve skutečnosti elektrickým), který Vás za neustálého hlasitého hvízdání proveze po historické úzkokolejce z roku 1881 (335 INR do stanice Ghoom, mapa). Tato scenerická horská trať zapsaná v UNESCO nabízí nádherné výhledy na hory, údolí, lesy, čajové plantáže a lokální vesničky.

Doporučuji vyhradit si jedno odpoledne na procházku po úzkých lokálních cestičkách kolem města, na jejichž konci si bude libovat ve výhledech na terasovitě členěný a barevný Darjeeling.

Darjeeling, India
Padmaja Naidu Himalayan Zoo Park
Darjeeling, India
Darjeeling, India
Darjeeling, India
Parní vláček, Darjeeling
Darjeeling, India
Darjeeling, India
Darjeeling, India
Darjeeling, India
Darjeeling, India
Darjeeling, India
Darjeeling, India
Darjeeling, India
Darjeeling, India
Darjeeling, India
Varanasi, India
Varanasi, India
Varanasi, India
Varanasi, India
Varanasi, India
Varanasi, India
Varanasi, India
Varanasi, India

Kalkata

Po čtyřech dnech strastiplné plavby na zastaralé lodi z 80. let původem z Gdaňsku jsme se konečně přiblížili k břehům Kalkaty. Zdaleka jsme neměli vyhráno. Zakotvili jsme v deltě řeky Hooghly a čekali 24 hodin na nového kapitána z pevniny, který vystřídá mořského kapitána a loď bezpečně provede říčním kanálem do centra Kalkaty.

 

Po 5 dnech jsme zase stáli nohama na pevnině. Celí zpocení, nevyspalí a hlavně hladní. Přes vyčerpanost jsme neměli sílu ani náladu se dohadovat s rikšákama, a tak jsme se z Kidderpore Dock svezli na Sudder Street exkluzivní indickou klasikou - starým taxíkem Ambassadorem ze 70. let (200 INR). Nejlevnější ubytko pro backpackery najdete právě na Sudder Street. Obešli jsme toho pár. Rozhodně se vyhněte hotelu Maria! Tedy pokud netoužíte po nefalšované zkušenosti bezdomovce spícího pod mostem. Recepční odsunul petlici prvního pokoje, dveře se otevřely a my hleděli do smradlavé mini cimry bez okna, v rohu plesnivých zdí se nacházely kavalce s extrémně špinavými rozervanými matracemi (trčela z nich péra). Sladkému smrádku v místnosti notoval těžký smrad táhnoucí se z posraného tureckého záchodu v místnosti vedle. Překvapením jsem přestal dýchat. Jen přes neodbytnost recepčního jsme rychle nakoukli do druhé nabízené místnosti. Cimra byla větší než ta předchozí, o to víc zde bylo prostoru pro plíseň a letitý bordel (300 - 500 INR). Bez rozloučení jsem v mžiku opustili tuto všivárnu a vydali se hledat jinam. Však se sami podívejte jak vypadá standard nejlevnějšího ubytování v Kalkatě (Maria včetně) zde - foto.

 

Zanedlouho jsme našli přijatelný Shan Guest House (Shams, 500 INR, mapa) v úzké a špinavé uličce Totte LN jižně od Sudder St. Ubytují Vás zde v krabici, jejíž zdi jsou tvořeny podomácku zbouchanými dřevotřískovými příčkami. Velký prostor prvního poschodí přilehlého baráku tak rozdělili na více pokojů (3 dvoulůžkové a 1 jednolůžkový). Okno jsme sdíleli s vedlejší místností, tak jako jsme sdíleli čistou koupelnu a záchod. Občas nás sice pan domácí vyplísnil, ať si nepereme prádlo v kýblu na pokoji, že plýtváme vodou (chtěl si vydělat nějakou tu kačku). Ale ubytování to bylo nakonec OK. Ceny online za dvoulůžkové ubytování začínají v Kalkatě na 800 INR.

Výsostně jsme se najedli v levném Super Fried Chicken (mapa). Po 5 dnech stravování se na lodi rýží a řídkou omáčkou z plechového kýblu jsme v Super Fried Chicken řvali blahem jak pominutí, když nám naservírovali první porci.

Sudder St. je plně přizpůsobena potřebám Backpackerů. Seženete zde SIMku do mobilu (485 INR, 2Gb mobilního internetu za 372 INR), zasurfujete na internetu v PC kafé (20 INR/h), povozíte se na trakaři zapřaženého do rikšáka (100 INR za 1,5 km) nebo v cyklorikše (100 - 150 INR za 2 km, Kalkata je vyhlášená cyklorikšami). Sestřih si nechte doladit v holičství, kde páni holiči dosud mistrně ovládají své řemeslo, především práci s břitvou (50 INR včetně masáže hlavy).

Za nákupy se vrhněte do 5 minut vzdáleného marketu zabírající plochu mezi ulicemi Fenwick Bazaar St. a Chowringhee Rd. Prodávají zde snad vše: cetky, oděvy, boty, jídlo, ovoce, domácí potřeby.

Máte-li hlad, tak jste na správném místě. Každý den zde můžete zkusit něco nového, od pouličního občerstvení (rolka za 20 INR), přes KFC (260 INR za meal), Domino´s,  sendviče až po indické biryani. Na ovocném marketu na křižovatce Humayun Pl. a Bertram St. zchlaďte své hrdlo výborným čerstvým namíchaným džusem z exotického ovoce (50 - 70 INR). Pak se projděte známým New Market Green View (mapa) a nakonec skočte na bolliwoodský biják do New Empire Cinema (mapa).

Za prohlídku stojí okolí ulice Park St., k vidění je zde toho dost. Mimo světoznámých butiků a ikonického McDonalda (mapa,  McMaharaja se opravdu nedá jíst a nemá nic společného s Big Macem) můžete obdivovat různá profesní zaměření jednotlivých ulic. Zatímco v jedné ulici dostanete pouze instalatérské potřeby, v další to budou postele a v jiné zámečnické služby. Nejvíce mě zaujala skupinka úředníčků v kvádru přepisujících dokumenty na mechanických strojích, sedící na okraji chodníku pod širým nebem. 

Máte-li dostatek času, vydejte se na procházku mimo Sudder Street. Nejlépe k impozantním stavbám Fort William, Victoria Memorial a St. Paul´s Cathedral sedících uprostřed rozlehlých parků. Poté se pohodlně usaďte a pozorujte intergalaktickou show v M P Birla Planetarium (40 INR, mapa).

 

V Kalkatě je toho k vidění mnoho, jak po architektonické a historické tak po kulturní stránce. Záleží jen na Vás.

Varanasi

Kalkata - Varanasi 352 INR, 12 h

Za 12 hodinek strávených ve Sleepru nočního vlaku z Kalkaty jsme dorazili do dlouho očekávaného Varanasi. Na rozlehlém vlakovém nádraží ve Varanasi nebudete mít jediný problém zajistit si rikšu na cestu ke Ghátům (100 INR). Ubytovali jsme se poblíž Vacharaj Ghat (450 INR). Ubytovacích možností je hlavně kolem Assi Ghat více než dost (ceny začínají na 300 INR).

V našem hotelu jsme měli k dispozici venkovní restauraci na střešní terase. Jediný problém jsme snad jen měli s poblouzněným synkem majitele, který měl v oblibě šmírovat turisty a sexuálně obtěžovat samotné cestovatelky. Během jedné z našich příjemných konverzací na terase hotelu s partou turistů, jedna mladá Australka propukla v pláč. Byla během několika předchozích nocí obtěžována tímto ubožákem. Dosud nevíme, jak daleko to zašlo... I my jsme měli vlastní zkušenost, když jsem během noci zaznamenal pohybující se stín zmíněného ptáčka z pod dveří, když nás schovaný v pološeru chodby šmíroval těsně za našimi dveřmi. Nebo když jsem si odskočil večer pro Colu do restaurace a v uplynulých 5 minutách se toto individuum zjevilo v naší místnosti se samotnou Magdou ležící v posteli.

Nezbývá mi než upozornit samotné cestovatelky na zvýšení obezřetnosti. Historek o obtěžování žen turistek ze strany Indů jsme slyšeli v Indii přehršel.

Vydali jsme se na obhlídku ghátů stojících na březích Gangy. Posvátné Varanasi je prezentováno jako velmi starobylé a původní místo, kde dochází ke spalování nebožtíků a pochovávání popelu do posvátných vod Gangy. Ve městě zaznamenáte vskutku velmi intenzivní spirituální atmosféru, která se Vám dostane až do morku kostí. Fakt, že spalování probíhá přímo před zraky procházejících na březích Gangy, je pro oko západního turisty velmi silný a nepoznaný vjem.

Varanasi má ale také svou negativní tvář. Sotva jsme sešli obrovské schody Vacharaj Ghatu, zarazil nás nevídaný smrad rozkládajících se výkalů a moči. Většina má bohužel co do činění s postávajícími přítomnými Indy, kteří nás následně začali náhodně oslovovat a přes svátost území nabízet všemožné drogy. Když nám lokálové zrovna nevybíravě nenabízeli drogy, pak to byly vyhlídkové plavby lodiček (150 INR). Starobylé Ghaty jsou krásné a architektonicky velmi zajímavé stavby. Místo je ale celkově zanedbané, špinavé, smrdící a plné otravných závislých lidí.

Vydejte se po břehu toku severně až k Sri Hanuman Mandir (mapa), kde po setmění můžete sledovat impozantní pohřební ceremoniály za doprovodu ohnivých efektů. Tedy pokud Vás neodbytní žebráci mrzáci, malé usoplené děti a samozvaní Holymeni nechají chvíli na pokoji. A oni Vás nenechají, tomu věřte!