Eurovelo 6: Na kole napříč Evropou

Okolnostmi jsme byli donuceni pozměnit plán na léto 2017. Zanechali jsme mizerně placené nevolnické práce na farmě v Irsku a rozhodli se pro změnu poznat krásy Evropy. Naše backpackerské krosny jsme nechali ležet doma v koutě a nahradili je brašnami cyklistickými. Tentokrát totiž přejedeme Evropu křížem krážem na kole!

Backpacking.cz: Eurovelo 6 na kole
Backpacking.cz: Eurovelo 6 na kole

Inspirovaní starodávnou Svatojakubskou poutní cestou jsme naplánovali trasu našeho cyklovýletu s cílem až v dalekém Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. Z Čech do Santiaga jsme se chtěli vydat jednak z hlubšího významu podstaty této poutní trasy a taktéž z důvodů osobních. V nedalekém Vigu jsem totiž rok žil a rád jsem si chtěl oživit vzpomínky na překrásnou Galicii. 

Dle internetu celková vzdálenost mezi Olomoucí a Santiagem měla činit cca 2.850 km (po cyklostezkách). Jak jsme později zjistili, reálná celková vzdálenost by se s využitím tras EV6 a EV1 pohybovala kolem 4.500 km. A to už na nás bylo opravdu hodně. Ne ani tak výkonnostně jako časově.

Plán jsme tedy během cestování postupně upravili na trasu Olomouc – St. Brevin u Atlantického oceánu, z které jsme 90% přejeli po cyklostezce Eurovelo 6.

Eurovelo 6 (EV6) je populární cyklostezka protínající Evropu a spojující Atlantik (Francie, St. Brevin) s Černým mořem (Rumunsko, Constanta). EV6 je určena široké veřejnosti. Je vhodná především pro cyklisty začátečníky, seniory, ale i pro rodiny s dětmi. Svým výškovým profilem se zařazuje mezi cyklostezky nenáročné, vedoucí až na pár výjimek po rovině v údolí řek a ostatních vodních toků.

Ve Francii trasa vede podél řeky Loire (La Loire a Velo), Saone a vodních přepravních kanálů. Ve Švýcarsku se projedete podél horního Rýna. V německém městě Tuttlingen se EV6 napojuje na největší úsek trasy vedoucí podél druhé nejdelší evropské řeky Dunaj (v Německu a Rakousku nazývaná též Donauradweg, D-Route, D6, R1, R6) až do samé delty na pobřeží Černého moře, v rumunské Constanta.

Kdo se rozhodne přejet EV6 po celé její trase čítající 3.653 km, zavítá do 10 evropských zemí, navštíví mnoho významných měst (Budapešť, Vídeň, Linz, Passau, Ingolstadt, Regensburg, Basilej, Orleans, Tours, Nantes) a nespočet dalších menších městeček a vesnic. Cesta povede napříč lesy a poli, agrárními oblastmi, sady, vinicemi, v okolí jezer a vůbec příroda podél EV6 má rozhodně co nabídnout.

Z Olomouce jsme vyrazili v poslední jarní den a do francouzského St. Brevin jsme dojeli po 43 dnech, z kterých jsme si v průběhu výletu rezervovali 6 dní na odpočinek.

Celkově jsme najeli 2.783 km, tedy průměrných 75 km za den.

Pobřeží Atlantiku jižně od St. Brevin rozhodně stojí za prozkoumání. Učinili jsme tak a celková ujetá vzdálenost se vyšplhala na 3.100 km.

Backpacking.cz: Eurovelo 6 na kole
Backpacking.cz: Eurovelo 6 na kole