Backpacking.cz: Eurovelo 6 na kole

Eurovelo 6: Na kole napříč Evropou - Vybavení a kola

Kola

Více než profesionální cyklisté jsme spíše lidé činu. Jsme amatéři, ale nechybí nám zapálení.

Pro jízdu přes Evropu jsem tedy šáhl po teplákách a mém 10 let starém horském kolu Specialized Hardrock vel. L.

Specialized Hardrock – osazený kompletně na původním Aliviu, s mechanickými diskovými brzdami Avid BB5. Pro tento typ cestování je kolo nevhodně vybaveno neuzamykatelnou RST 12cm vidlicí (pružina, olej) a malými 26´´ koly. Pomalé originální horské 2,1´´ pláště jsem nahradil podstatně rychlejšími 26x1,75 Schwalbe Range Cruiser, na které nedám dopustit, a velmi se mi osvědčily. V Decathlonu jsem dokoupil ocelový zadní nosič na diskové brzdy 500 ONESEC 26-28 (plná spokojenost).

 

FELT Verza Speed 50 2016

Magduš kupovala kolo zcela nové, ale nehodlala investovat majlant. Rozhodla se pro tohohle sympatického trekového Feltíka z předchozí sezóny, na kterého jsme narazili v akci za 7 tis Kč (původně 11 tis.). Kolo má osazenou přehazovačku a řazení Altus a přesmykač Tourney. Tento levný Felt má obrovskou výhodu v pevné vidlici a velmi lehké hmotnosti 12 kg. Více info na linku zde. Pro příští trip bychom stávající pláště 700x35 přezuli na nějaké o malinko širší.

Na kolo jsme napasovali hliníkový nosič Sport Arsenal SNC turistický art. 215.

Brašny

Brašna na řidítka Arsenal 445 klickfix

Trojbrašna Arsenal  465

Brašny jsme kupovali nové a počáteční nedůvěru po čase vystřídalo absolutní nadšení a spokojenost. Brašny jsou dostatečně odolné, jak vůči oděru, tak vůči slabému dešti. Prostorově nám naprosto dostačovaly.

Stan

V Decathlonu zakoupený stan Quick Hiker 2P (link) přežil na výbornou všechny nástrahy nepříznivého počasí. Déšť, silný vítr a bouřky nás doprovázely pravidelně po celou dobu cestování a nikdy se nestalo, že by stan propustil vodu nebo se nějak poškodil. Úžasný výrobek! Příště bych zvolil o pár kaček dražší a o 700 g těžší, ale prostornější variantu pro 3 osoby (link). Celkově s výrobky z Decathlonu mám velmi dobré zkušenosti.

Spacák

Doporučuji extrémně lehký a skladný Kilimanjaro Superlight (link). Za příznivou cenu pořídíte kvalitní a plně dostačující spacák pro letní využití.

Jak vidíte, naše vybavení ani zdaleka neodpovídalo profesionální úrovni. V konečném důsledku jsme celých 3.100 km absolvovali bez jediné nehody a závady. Vyfasovali jsme pouze každý po jednom defektu, jinak nic. Kola jsem dennodenně servisoval a promazával.

Tímto bych rád zdůraznil, že takto dlouhou cestu lze absolvovat i na levnějších nebo starších kolech, vždy pokud je pravidelně servisujete. Nemusíte utrácet hromady peněz za super kola a profi vybavení. Jediné co je v případě EV6 asi nejvíce zapotřebí je Vaše neutuchající motivace a síla, které Vás neustále poženou vpřed.   

Backpacking.cz - EV6: Kola a vybavení