Backpacking.cz: Eurovelo 6 na kole

Eurovelo 6: Na kole napříč Evropou - Náklady cesty

Mé celkové náklady se za celý výlet vyšplhaly na konečných 31.800 Kč (počáteční náklady a náklady během cestování).

Počáteční náklady

Decathlon 2.700 Kč (stan, podložka na spaní, helma, cyklo klíč, nosič na kolo)

Kempinkové vybavení 800 Kč (spacák, ešus)

Vybavení na kolo 1.030 Kč (světla, duše, computer)

Obi 200 Kč (gumicuky, plachta)

Cyclo brašny 1370 Kč (přední a zadní Arsenal)

Pneumatiky 698 Kč

Pozn.: Více detailů ohledně použitého vybavení a kola naleznete v sekci Výbava.

 

Celkové počáteční náklady: 6.800 Kč

Náklady během výletu

Náklady během samotného výletu činí cca 25.000 Kč, respektive 964 EUR na osobu.

Při délce 49 dní se tak dostávám na průměrných 511 Kč/19,67 EUR na den a osobu.

Pokud srovnám jednotlivé země podle průměrných denních nákladů od nejlevnější po nejdražší, na prvním místě se suverénně umístí Rakousko s 14 EUR za den a osobu. Následuje Německo s 16,2 EUR na den (1 den strávený ve Švýcarsku je zahrnutý v balanci Německa). Na třetím místě se umístila Česká Republika se 17,3 EUR na den. Žebříček uzavírá nejdražší Francie s denními 18,6 EUR.

K výše uvedenému je nutno doplnit, že naše spotřební chování se zásadně odvíjelo od průměrné cenové hladiny každé země. Zatímco v České Republice jsme se rozmazlovali každý den s hotovkami a pivem, co hrdlo ráčilo, v drahé Francii jsme se museli naopak náležitě krotit.

Výsledek České Republiky, jako druhé nejdražší země z výběru, je značně ovlivněn našim uvolněným dovolenkovým chováním. Během tohoto necelého týdne jsme si každý den pravidelně dopřávali oběd v restauraci a i k večeru nám někdy přišla nějaká ta hotovka s pivkem vhod. Zboží jsme nakupovali převážně v Lidlu a v Jednotě COOP (Coop je na malých vesnicích poměrně předražená).

V nejlevnějším Rakousku jsme již samozřejmě neměli možnost levného stravování v restauracích, ale nebyl zde absolutně žádný problém nakoupit velmi levné potraviny a pokrmy z teplého pultu v prodejnách Billa a Spar.

Německu byly některé produkty ve srovnání s Rakouskem mírně dražší, přesto ani zde jsme neměli nouzi o naše oblíbené potraviny z levného diskontního sortimentu. Na levné denní nákupy dobře poslouží Edeka, Penny, Netto, Lidl a Kaufmarkt. Průměrné denní výdaje za ubytování v německých kempech jsou oproti Rakousku o 80c za osobu a den vyšší.

Největší pecka a zároveň překvapení přišla na samý závěr. Očekávali jsme levnou Francii a dostál se nám pravý opak. Za Basilejí ceny v supermarketech prudce poskočily do nehorázné výše. Během cestování po Francii se ceny ustálily na mírně nižší úrovni, přesto většina produktů byla v běžných obchodech pro nás zkrátka příliš drahá a tak nedostupná. Během nakupování jsme častokrát byli nuceni hledat kompromis nebo zboží vůbec nekupovat. Za 26 dní pobytu ve Francii jsme se pouze dvakrát odhodlali si zajít na fast food. Mimo to jsme se stravovali výhradně studeným zboží zakoupených v SuperU, Auchan a v Lidlu, když to bylo možné. Na denním pořádku tak byla bageta se sýrem Brie nebo se salámem Fuet. O posezení na terásce se sklenicí vína pochutnávajíce si na lokálních francouzských specialitách nemohla být ani řeč. Nejenom, že ceny v restauracích byly závratně vysoké, ale celkově kvalita podniků a servírovaných pokrmů nám alespoň na oko přišla mizerná. Všude prezentovaná Francie jako Mecca pohostinství a gastronomie nám v reálu přišla v tomto ohledu spíše jako zaostalá vesnice. Po světě existuje nespočet míst, kde to s jídlem myslí opravdu vážně a člověk zažije nefalšovaný food porn. Francie se alespoň za nás mezi ně neřadí. Nyní ale nechme toto téma ležet stranou…

Celkově je Francie drahá. Mimo drahé restaurace a obchody alespoň náklady za kempy se udržují někde na úrovni německých cen. Pokud se hodláte přepravovat po Francii vlakem, doporučuji využít regionální vlaky TER, které umožňují přepravu kol zdarma a bez rezervace. Vlaky TGV pokud možno rezervujte s předstihem pro zajištění příznivější ceny.

Pokračuje struktura vynaložených nákladů v jednotlivých zemích na osobu:

Backpacking.cz - EV6: Ceny a náklady

Česká Republika

2.696 Kč, 104 EUR, 6 dní

Celkový průměr 449 Kč, 17,3 EUR/osoba/den

Průměr ubytování 125 Kč na osobu a den (4,8 EUR).

Backpacking.cz - EV6: Ceny a náklady

Rakousko

56 EUR, 4 dny

Celkový průměr 14 EUR/osoba/den

Průměr ubytování 6,8 EUR na osobu a den.

Backpacking.cz - EV6: Ceny a náklady

Německo (1 noc Švýcarsko)

211 EUR, 13 dní

Celkový průměr 16,2 EUR/osoba/den

Průměr ubytování 7,6 EUR na osobu a den.

Backpacking.cz - EV6: Ceny a náklady

Francie

484 EUR, 26 dní

Celkový průměr 18,6 EUR/osoba/den

Průměr ubytování 7,3 EUR na osobu a den.

Závěrečná kalkulace

ČR 104 EUR + Rakousko 56 EUR + Německo 211 EUR + Francie 484 EUR = 855 EUR

+ vlak TER St. Nazair - Paris 61 EUR

+ bus Flixbus Paris - Praha (vč. příplatku za kolo) 48 EUR

Náklady během výletu 964 EUR, 25.000 Kč

+ počáteční náklady 6.800 Kč

Celkové náklady 31.800 Kč (1.223 EUR)