Cestování po Indonésii: hromadná doprava, transport a výše jízdného

Nízkonákladové cestování po Indonésii může být místy zdlouhavé a namáhavé, ale pokud cestujete lokální cestou, máte jedinečnou možnost přijít do kontaktu s místními lidmi a poznat tak trochu jejich způsob života. Pokaždé oceníte, že jste se Vám podařilo dostat z místa A do místa B a navíc za lidovku. Cestování si užijete! Občas nechápete, proč z celého prázdného autobusu si těch pár spolucestujících musí přisednout zrovna k Vám. Vybrali jste si o něco prostornější zadní lavici pro vyšší komfort a nakonec tuto lavici okupujete s dalšími třemi lidmi a říkáte si, proč jste si nevybrali klasickou dvou-sedačku. Lokálové jsou celí šťastní, sedí vedle Vás, pozorují Vás, někteří se pokouší o konverzaci – většinou pouze limitovanou na několik klasických frází. Ve stísněných bemech narazíte na plno milých lidí, kteří Vás s úsměvem a se slovy „tores, tores!“ („turisti, turisti!“) obdarují pár kusy ovoce, které vezou ve velkých pletených koších na trh.

 

Většina míst v Indonésii je pokryta lokální dopravou (na určitých místech jen 1 bus denně). Kam se nedostanete autobusem, či bemem, tam se dostanete pronajatým skůtrem (cca 50,000 IDR) nebo taxíkem. Pokud jste se někde dočetli, že pro turistu je nemožné vzít lokální bemo, opak je pravdou. Jen se předem informujte o bemo stanovištích, o výši jízdného a hlavně se připravte na smlouvání!

 

Zmiňuji výčet cest z našeho itineráře po Indonésii včetně cen jízdného z roku 2015 (květen - říjen). Jak vidíte, bema jsme hojně využívali a celkové náklady za transport jsou velmi nízké.

Doprava a transport v Indonésii

Transport a doprava po Indonésii:

všemožné druhy lokální dopravy

 

BALI

Kuta - Ubung Denpasar 10,000 IDR, 30 min, bemo

Medewi Beach - Negara 10,000 IDR, 20 min, bemo

Medewi Beach - Gilimanuk (2x bemo) 30,000 IDR, 1,5h

Lovina Beach - Kantor Imigrasi (Singaraja) 1 - 3,000 IDR, 10 min, bemo

Lovina Beach - Singaraja Terminal 2 Penarukam (2x bemo) 10,000 IDR, 30 min

Amlapura - Padangbai 15,000 IDR, 1h, bemo

Padangbai - Denpasar Butulan 30,000 IDR, 1,5h, bemo

Denpasar Butulan - City Center Denpasar 10,000 IDR, 15 min, bemo

Denpasar Ubung - Medewi Beach 30,000 IDR, 3,5h, bus

Gilimanuk - Lovina Beach 30,000 IDR, 2h, bus

Singaraja - Amlapura 35,000 IDR, 3h, bus 

Denpasar Ubung - Gilimanuk 40,000 IDR, 3,5 - 4h, bus

Doprava a transport v Indonésii: Itinerář Bali

Kuta – Denpasar

 

Za taxíka Blue Bird z Jl. Legian na terminál Ubung Denpasar zaplatíte 78,000 IDR. Taxi této společnosti jsou pravděpodobně nejspolehlivější v Kutě a používají taximetr. Jen záleží jakou rychlostí se taximetr točí.

 

Velmi levnou alternativou je využití bema. Nenechte se odradit komentáři na fórech, že chytnou bemo v Kutě je nemožné. Za více než měsíc v Kutě jsme bemo do Denpasaru a zpět vzali nespočetně krát. Cena se pohybuje 5 - 7K za osobu na Terminál Tegal Sari v Denpasaru. Za cestu na Ubung připlatíte dalších 5 - 10K. Pokud tvrdě smlouváte, dostanete se na 10K na osobu za celou cestu.

 

Bema v Kutě jsou malé tmavě-modré dodávky. Často v žalostném stavu, ale na přepravu na kratší vzdálenosti bohatě stačí. Dodávky cirkulují po celém městě na (ne)určené trase a je důležité vědět, kudy takové bemo projíždí.

Bemo zastavíte mávnutím ruky kdekoliv. Domluvte se předem na ceně a ujasněte si, že jste stanovili cenu za dva lidi! Pozor na fígle typu: řidič na začátku říká „fifteen“ (15), ale na konci cesty „fifty“ (50). V takové případě, buďte důslední a neplaťte víc, než jste se původně domluvili.

 

Bemo na Denpasar zastavíte nebo uvidíte již čekající za křižovatkou Jl. Raya Kuta a Jl. Mataram, na tzv. Bemo Corner. Bema postávají před templem.

 

Bemo zpět do Kuty odchytnete v Denpasaru kdekoliv na Jl. Imam Bonjol. Nedoporučuji brát bemo z terminálu u parku Setra Agung Badung, budou vás chtít natáhnout.

Doprava a transport v Indonésii: Bemo corner Kuta
Doprava a transport v Indonésii: Bemo corner v Kutě - mapa

Denpasar Ubung – Medewi Beach

 

Při vstupu na terminál Ubung se na Vás sesypou všemožní naháněči. Ignorujte je a vyhledejte informace po pravé straně u venkovní čekárny uprostřed terminálu. Na okýnku informací naleznete nejaktuálnější tarify. Neznalí této informace jsme tak zaplatili 30,000 IDR/osobu za cestu do Medewi, i když oficiální tarif Ubung-Gilimanuk je 30,000 – 35,000 IDR (za skoro dvojnásobnou vzdálenost). Připravte se, že naháněči a řidiči to na Vás budou zkoušet s částkou 100,000 – 150,000 IDR za cestu do Medewi. Na výběr máte mezi micro-busem a klasickým busem. Doporučuji klasický bus, je rychlejší a nezastavuje na každém rohu.

 

Medewi Beach – Gilimanuk

 

Bemo stopnete na jediné hlavní silnici v Medewi, nejlépe na autobusové zastávce nedaleko mešity. Na cestu do Gilimanuk budete s největší pravděpodobností měnit bema v Negara.

 

Gilimanuk – Lovina Beach

 

Autobus či bemo můžete vzít na ferry terminálu nebo na křižovatce před vjezdem na terminál. Pokud se tak rozhodnete přímo na terminálu, připravte se na smlouvání. Bylo nám nabídnuto privátní bemo za 100,000 IDR a po nekompromisním smlouvání 30,000 IDR/os. za bus.

 

Lovina Beach – Amlapura

 

Na cestu do Amlapura budete potřebovat dvě bema a jeden bus. První bemo Vás sveze z Lovina Beach do centra Singaraja, dalším bemem se nechte zavézt na Terminál 2 Penarukan Singaraja (spíše stanoviště u silnice), odkud vezmete mini bus směrem Amlapura.

 

Amlapura – Padangbai

 

Asi nejhorší situaci na smlouvání jsme zažili v Amlapura. Řidiči si zde zvykli na bezpočet turistů mířících do Padangbai na cestě na Gili Islands, jsou neurvalí a mnohokrát se nám vysmáli do ksichtu a odjeli, aniž by nám dali prostor na smlouvání. Za cestu do Padangbai, tedy za cca 24km si říkali neuvěřitelných 50,000 – 70,000 IDR za osobu, popřípadě nabízeli pronajmout celou dodávku. Po dlouhých obstrukcích se nám podařilo usmlouvat cenu 15,000 IDR za osobu u řidiče, který nás již jednou odmítl, ale po půl hodině nám zastavil znovu.

 

Padangbai - Denpasar Butulan

 

Bemo můžete vzít přímo z centra Padangbai, jen se opět připravte na tvrdé smlouvání. Bemo Vás vyhodí na Terminálu Denpasar Butulan, odkud je třeba vzít další bemo do centra města (10,000 IDR za osobu byla nejnižší cena, kterou nám nabídli).

 

Denpasar Ubung – Gilimanuk

 

Na terminál Ubung se dá dojít pěšky, pokud máte ubytování v severozápadní části Denpasaru. Případné bemo si řekne o cca 10,000 IDR/os. za cestu na terminál. Oficiální tarif udává jízdné na trase Ubung - Gilimanuk 30,000 IDR, neměli jsme tedy žádný problém srazit většinou požadovaných 50,000 IDR na pro nás přijatelných 40,000 IDR/os.

Doprava a transport v Indonésii: Itinerář Lombok a Gilli Islands

Lembar - Bangsal (Private van) 50,000 IDR, 2h

Bangsal - Mataram 20,000 IDR, 1h, bus

Mataram - Lembar 20,000 IDR, 1h, bus

Padangbai - Lembar 44,000 IDR, 4,5h, loď

Bangsal - Gili Air 12,000 IDR, 15 min, člun

Bangsal - Gili Meno 25,000 IDR, 25 min, člun

Gili Meno - Bangsal 14,000 IDR (8:00AM), 25 min, člun

 

LOMBOK & GILI ISLANDS

Padangbai – Lembar

 

Na cestu na Gili Islands máte k dispozici hned několik možností. Většina turistů se rozhodne pro speed boat, komfortnější, rychlejší, ale dražší alternativu. Za speed boat na trase Padangbai – Gili Trawangan zaplatíte 250,000 – 290,000 IDR/os./jednosměrně, případně z přístavu Benoa v Kutě – Gili Trawangan 690,000 IDR/os./jednosměrně.

Pro ty, kteří chtějí ušetřit a poznat lokální cestu je jediná možnost využít veřejný trajekt mezi Padangbai – Lembar (Lombok) za krásných 44,000/os. Plavba trvá zhruba 4,5h a jedná se o běžnou, poměrně moderní loď (pohodlné sedačky, AC, širokoúhlá TV) – není to tak hrozný, jak se dočtete v některých fórech na internetu.

 

Lembar – Bangsal

 

U přístavu Lembar byla konkurence mezi řidiči tak velká, že zatímco jsme dojednávali cenu, strhla se rvačka mezi řidiči bema a řidičem privátní dodávky. My zvolili přímou variantu Lembar – Bangsal za 50,000 IDR/os. Měli jsme tak komfortní dodávku jen pro sebe. Na zpáteční cestě jsme vzali dvě bema  a zaplatili o 10,000 IDR/os. méně.

 

Bangsal – Gili Air

 

Lístky na veřejnou loďku na Gili Air dostanete za 12,000 IDR v malé budce napravo od příjezdové cesty do přístavu, hned za menším trhem. Vždy se čeká do plného obsazení loďky (cca 35 osob).

 

Bangsal – Gili Meno

 

Lístky na ostatní ostrovy seženete v hlavní budově s označením Tickets. Bylo nám řečeno, že levná loďka na Meno za 14,000 IDR je k dispozici pouze dopoledne. Odpoledne zaplatíte za stejnou trasu 2x tolik. To samé platí pro cestu zpět, jediná loďka za 14,000 IDR vyplouvá v 8:00AM z Gili Meno. Pro cestu na další ostrovy využijte přímé spojení za 35,000 IDR, neudělejte tu samou chybu jako my – z Air přes Bangsal na Meno jsme se dostali za 4-5h, a to za stejné náklady!

 

JÁVA

Ketapang - Karangasem 15,000 IDR, 30 min, bemo

Gilimanuk - Ketapang 7,500 IDR, 45 min, loď

Solo - Pacitan 30,000 IDR, 3,5h, bus

Yogyakarta - Magelang 15,000 IDR, 1,5h, bus

Magelang - Wonosobo (Micro Bus) 25,000 IDR, 2,5h

Wonosobo - Dieng (Micro Bus) 15,000 IDR, 1h

Jakarta Gambir - Airport 40,000 IDR, 45 min, AC bus

Doprava a transport v Indonésii: Itinerář Jáva

Karangasem - Solo 107,500 IDR, 12h, vlak

Solo - Yogyakarta 8,000 IDR, 45 min, vlak

Yogyakarta - Jakarta 150,000 IDR, 8h, vlak

Gilimanuk – Ketapang

 

Pro plavbu mezi Bali a Jávou se nabízí jediná možnost – veřejný trajekt za 7,500 IDR/os.

Trajekt z Bali na Jávu

Karangasem – Solo

 

Na cestu do Solo (Surakarta) jsme z hlediska úspory zvolili vlak za 107,500 IDR/os. (více zde o cestě z Bali na Jávu). Vlak vyjíždí brzo ráno ze zastávky u přístavu Ketapang. My jsme nastoupili v Karangasem, kde jsme strávili noc.

Vlak Karangasem - Solo, Jáva

Solo – Pacitan

 

Pokud se rozhodnete navštívit Pacitan, přímé autobusy vyjíždí z Terminálu Tirtonadi v severní části města nedaleko vlakové zastávky Solo Balapan.

 

Yogja - Dieng

 

Na autobusový terminál Giwangan se dostanete MHD busem za 3,600 IDR/os. Na terminálu projděte kolem hlavní budovy až do zadní části, kde parkují autobusy na směr Magelang. V Magelangu se za cestu do Wonosobo nedostane níže, než na 25,000 IDR/os. Z Wonosobo vede pravidelná autobusová linka přes Dieng za 15,000 IDR/os.

 

Yogja – Jakarta

 

Nejkomfortnějším přímým spojením mezi Yogyakarta Balapan – Jakarta Gambir je noční vlak. Na tiket.com jsme narazili na promo akci za 150,000 IDR/os. (běžně 230,000 – 290,000 IDR) v Eksekutif class. Stanice Jakarta Gambir je výhodná pro svoji pozici v samém centru Jakarty, nachází se kousek od parku s populárním monumentem „Monumen Nasional“ a 20 minut pěšky od známé backpackerské ulice Jl. Jaksa. 

 

Executive class Yogyakarta - Jakarta, Jáva
Executive class Yogyakarta - Jakarta

Jakarta Gambir - letiště

 

Pár kroků od vlakového nádraží Gambir hledejte zastávku autobusů společnosti Damri, s přímou linkou na letiště. Autobusy vyjíždí každých 15 min a za cestu zaplatíte 40,000 IDR za osobu.

Bus Damri z Gambir na letiště, Jakarta
Bus Damri z Gambir na letiště